unnamed

مراقبت های بعد از جراحی بینی

فهرست محتوا

پس از انتخاب بهترین جراح بینی، مراقبت های بعد از جراحی بینی از اهمیت بسزایی برخوردار است. توجه داشته باشید هر چقدر مهارت جراح بالا باشد، اما رعایت دستورالعمل بعد از عمل جدی گرفته نشود، امکان شکست در جراحی وجود دارد. همچنین، مراقبت های بعد از عمل از آن جهت ضرورت دارد که می تواند روند بهبودی را تسریع بببخشد. مراقبت های بعد از رینوپلاستی شامل نحوه خوابیدن، استحمام، تغذیه و موارد دیگر است که در ادامه به تفضیل توضیح خواهیم داد، لذا تا انتها همراه ما باشید.

pain after rhinoplasty
درد بعد از جراحی یا وجود دارد یا آنقدر اندک است که با مسکن های ساده مثل استامینوفن قابل رفع است.

نکات کلیدی بعد از عمل بینی

مراقبت های کلی که در دوره نقاهت باید رعایت شود، به شرح زیر است:

 • احساس درد خفیف، تورم و کبودی بعد از عمل بینی طبیعی است و پس از طی شدن دوره نقاهت برطرف می شود.
 • به مدت 10 تا 14 روز از انجام فعالیت های سنگین یا ورزش خودداری نمایید.
 • در 10 روز ابتدایی از برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی اجتناب کنید.
 • از خم کردن سر به سمت پایین اجتناب کرده و سر خود را حتی به هنگام خواب کمی بالاتر نگه دارید.
 • پس از عمل، بینی خود را از آسیب و وارد شدن هرگونه ضربه محافظت کنید.
 • از حرکات شدید چهره مانند خنده و گریه بعد از عمل بینی بپرهیزید.
 • از مالش، ماساژ یا دستکاری کردن بینی و گچ بینی پس از عمل خودداری کنید.
 • بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی از دستكاری لب بالا خودداری كنيد.
 • از دو هفته قبل و تا دو هفته بعد از عمل جراحی زیبایی بینی از مصرف مُسکن هایی نظیر پروفن و آسپیرین خودداری نمائید.
 • پس از عمل بینی، به مدت 14-10 روز از مكالمات تلفنی طولانی و فعاليت های اجتماعی خودداری كنيد.
 • پس از جراحی بینی به مدت يك هفته از لباس هایی كه از جلو يا عقب بسته مي‌شوند استفاده كنيد. از پوشيدن پلوور، ژاكت تی شرت و يقه اسكی اجتناب كنيد.
 • پس از عمل جراحی بینی به مدت 6 هفته از آفتاب شديد دوری كنيد. گرما ممكن است باعث تورم بينی شود.
 • پس از عمل جراحی زیبایی بینی به مدت يك ماه از شنا كردن پرهيز كنيد.
nasal splint3
بخیه ها و اسپلینت بینی بعد از یک هفته برداشته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات ذکر شده در بالا به عنوان دستورالعمل های کلی جهت مراقبت های بعد از جراحی بینی در نظر گرفته می شود. اما برخی نکات ضروری وجود دارد که برای مدت طولانی رعایت که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد.

مراقبت از اسپلینت

اسپلینت قطعه ی پلاستیکی و حالت دار است که می تواند در داخل یا خارج از بینی قرار بگیرد و بعد از جراحی در برابر صدمات و آسیب های فیزیکی و در نتیجه تغییر حالت جلوگیری نماید. برای مراقبت از اسپلینت بینی باید شما به روش توصیه شده دکتر حسنانی استحمام کنید تا این قطعه پلاستیکی محافظ از روی بینی جدا نشود.

شستشوی بینی بعد از عمل

برای شستن بینی بعد از عمل روش ها و وسائل مختلفی معرفی شده است. انواع پوارها، بطری ها و ظروف مخصوص شستشوی بینی در حال حاضر به بازار آمده و در داروخانه ها در دسترسند. اما برای شستشوی بینی عمل شده بهترین روش به عقیده دکتر حسنانی، استفاده از سرنگ مطابق روشی است که متعاقبا شرح داده می شود.

پرواز با هواپیما و مسافرت

پرواز بعد از عمل بینی برای بیمارانی که از شهرستان های دور یا کشورهای خارجی مسافرت می کنند،  حداقل تا یک هفته توصیه نمی شود. اگر مشکل خاصی مثل خونریزی بینی پیش نیاید، برای مسافرت داخل کشور می توان بعد از 48 ساعت با هواپیما پرواز نمود. برای افرادی که از راه های دور مراجعه می کنند و همچنین برای افرادی که از خارج از کشور سفر می کنند، مسافرت با هواپیما پس از یک هفته امکان پذیر است.

glasses3
مراقبت های بعد از جراحی بینی: روش صحیح استفاده از عینک طبی . در هنگام ضرورت، عینک را با چسب به پیشانی بچسنانید تا روی بینی فشار نیاورد. از لنزهاي تماسي مي‌توان 2-3 روز بعد از عمل استفاده نمود.

عینک زدن

بعد از عمل به مدت یک ماه استخوان های بینی نرم است و هر گونه فشاری روی استخوان های بینی می تواند به تغییر شکل آن ها منجر بشود. به همین دلیل بهتر است به مدت حداقل یک ماه از هر گونه عینک طبی یا آفتابی استفاده نشود. در صورتی که عینک زدن بعد از جراحی بینی برای شما مسئله ای ضروری است، حتما با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

حفظ آرامش و خونسردی

یکی از مهم ترین نکاتی که می تواند به شما در داشتن دوران نقاهت و بهبودی راحت بعد از رینوپلاستی کمک کند، از بین بردن نگرانی های بعد از جراحی بینی است. شما باید مسئولیت خطیر عمل رینوپلاستی خود را به جراح با تجربه و ماهری بسپارید تا بتوانید بعد از عمل رضایت کامل از نتیجه عمل داشته باشید. اگر احساس نگرانى يا اضطراب داريد از زاناكس ٥/. هر ٨ ساعت به مدت ٢٤ تا ٤٨ ساعت استفاده كنيد. توجه داشته باشید که همراه زاناكس قرص خواب آور ديگرى مصرف نکتید.

مصرف داروهای تجویز شده

داروهای بعد از عمل بینی می توانند بسته به نیازهای مراقبتی انواع متفاوتی داشته باشند. مهم ترین داروهایی که به طور معمول برای کمک به افزایش سرعت بهبودی و کاهش میزان عوارض بعد از رینوپلاستی تجویز می شوند، عبارتند از:

قطره ها
مصرف قطره بعد از عمل بینی برای کمک به باز و مرطوب نگه داشتن مجرای بینی ضروری است و می تواند به جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی کمک بسیاری نماید. قطره هایی مثل رینوسالتین، نفازولین و فنیل افرین اصلی ترین انواع این قطره ها هستند.

پمادها

استعمال درست پمادهای بعد از جراحی بینی می تواند به جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی و در نتیجه خونریزی بیش از حد آن کمک شایانی نماید.

قرص ها

واضح است که داروهای مسکن برای کاهش درد و ناراحتی بعد از عمل توصیه می شوند. همچنین برخی از انواع داروهای تجویزی بعد از رینوپلاستی هستند که دارای خاصیت آنتی بیوتیک می باشند و مصرف آن ها می تواند در پیشگیری از بروز عفونت بعد از عمل بینی موثر باشد.

توصیه های تغذیه ای

در همان روز جراحى حدود ٤ ساعت بعد از عمل مى توانيد از مايعات و غذاهاى آبكى نرم استفاده كنيد. مهم ترین نکته ای که در رابطه با تغذیه بعد از عمل بینی وجود دارد، عدم مصرف غذاهای سفت است. چرا که این نوع غذاها می توانند با وارد آوردن فشار به بینی شما، باعث افزایش عوارضی همچون درد و خونریزی بعد از رینوپلاستی شوند.

به طور کلی دکتر حسنانی توصیه می کنند که تا یکی دو هفته بعد از جراحی بینی از خوراکی های آبکی مثل سوپ ها و انواع نوشیدنی ها استفاده کنید. همچنین از به گاز زدن و حركت شديد فك دارد نظير سيب، هويج و بلال خوددارى نماييد.

nasal dressing og

ماساژ دادن بینی

باید بگوییم که ماساژ بینی بعد از عمل جراحی بینی هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد. به عبارت دیگر به صورت علمی ثابت نشده است که ماساژ دادن بعد از عمل جراحی می تواند موثرباشد. حتی در بعضی از موارد دست کاری بینی توسط بیمار و وارد آوردن فشار به بینی در جهت های مختلف می تواند باعث افزایش ورم بینی شود. گاهی ممکن است این فشار باعث تغییر نتیجه جراحی شود. بنابر این در حال حاضر انجام هیچ گونه ماساژی را بعد از این عمل توصیه نمیشود، مگر آن که خود جراح ماساژ را انجام دهد.

نحوه درست خوابیدن

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی به خصوص در روزهای ابتدایی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. در 3 روز اول بعد از رینوپلاستی بهتر است که سر بالاتر از بدن قرار داشته باشد تا مایعات باقی مانده در بینی از داخل آن خارج شوند و به این ترتیب بهبودی بعد از جراحی سریع تر صورت گیرد.

خونریزی بعد از عمل بینی

ممكن است براى ٣ تا ٤ روز ترشحات خونابه از بينى داشته باشيد كه این امر کاملا طبيعى است. گاز استریل زیر بینی برای جذب ترشحات خونابه ای به مدت 48 ساعت زیر بینی چسبانده می شود. این پانسمان را می توانید هر 6 ساعت یک بار خودتان تعویض کنید. البته تداوم خونریزی بعد از عمل بینی و مشاهده خون روشن باید جدى گرفته شود.

stop blowing the nose
تا سه هفته بعد از عمل بینی، فین کردن ممنوع است زیرا ممکن است به جدا شدن بخیه های داخل بینی یا احیانا پاره شدن مخاط داخل بینی بیانجامد.

عطسه، سرفه و فین کردن بعد از عمل

سعى كنيد عطسه یا سرفه شدید نكنيد، ولى در صورت عطسه اجبارى با دهان باز عطسه كنيد. همچنین، تا ۳ هفته از فين كردن بعد از عمل بینی خودداری نماييد. در صورت لزوم می توانيد بينی را به آرامی با گاز استریل پاك كنيد. می توانيد پانسمان ( گاز استریل) جلوی بينی خود را تا وقتی كه ترشحات متوقف شود تعويض كنيد. فین کردن بعد از جراحی بینی ممکن است به جدا شدن بخیه های داخل بینی و یا احیانا پاره شدن مخاط داخل بینی بیانجامد.

با وجود چه علائمی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده علائم زير فورا به پزشك اطلاع داده و یا هر چه سریعتر به مرکز پزشکی مراجعه کنید.

 • خونريزى از بينى به صورت خون روشن و غير خونابه اى
 • تب بالاى ٣٨/٥ درجه
 • تهوع و استفراغ مكرر
 • اسهال
 • گيجى
 • درد شديد در ناحيه بينى
 • تنگى نفس
 • ضربان بالاى قلب يا تنفس سريع
 • جوش هاى پوستى ريز فراوان در بدن

کلام آخر

همانطور که اشاره شد، مراقبت های بعد از جراحی بینی، اهمیت بسزایی دارد. بعد از انجام جراحی مدت دو ماه طول می کشد تا بینی تقریبا شکل جدید خود را نمایان سازد و زیبایی آن آشکار گردد. در این مدت باید صبور باشید و از نگرانی بی مورد در مورد ورم یا بزرگی بینی بپرهیزید. در 6 ماه اول بعد از عمل، بسیاری از اطرافیان در مورد بینی شما اظهار نظر می نمایند و ممکن است عمدا یا سهوا خاطر شما را آزرده سازند. شما باید آمادگی روحی برخورد با این مساله را در خود ایجاد نمایید.

در پایان توصیه می شود قبل از تصمیم برای عمل بینی در انتخاب جراح دقت لازم را داشته و پس از عمل دستورالعمل های پزشک را رعایت نمایید. توجه داشته باشید که عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل می تواند روند بهبودی را کند کرده و عوارض جدی برای فرد به وجود آورد.

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =

5 پاسخ
 1. توضیحات کامل و عالی . کاش اینستا جواب دایرکت بدید . من ۱۲ روزه عمل کردم و دکترم پره سمت چپ بینیم رو بیشتر برش داده و الان پره سمت راست گرد و پره سمت چپ مثلثی شده عکسشم براتون دایرکت کردم خیلی ناراحتم از این بابت خود دکتر میگه بعد ورم اصلاح میشه ولی احساس میکنم فقط میخواد منو از سر خودش ووا کنه وگرنه این برش با رفتن ورم بدتر خودشو نشون میده

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید 12 روز برای قضاوت در مورد شکل بینی و نتیجه خیلی زود است . شما باید صبر کنید دوره نقاهت سپری شود ورم بینی فروکش کند . بینی جراحی شده بعد از عمل تا برطرف شدن کامل ورم تغییرات خواهد داشت و یک سری موارد طی این زمان بهتر میشوند . نتیجه نهایی بین 6 ماه تا 1 سال اینده مشخص میشود.

  • سلام خسته نباشید..من ۱۸ روزه که عمل کردم و نمیدونستم که باید چسب بینی خیس بشه و بعد کنده بشه؛حالا انتهای بینی که چسب رو کشیدم یه برآمدگی ایجاد شده؛و توی نت خوندم ممکنه پوست از لایه ی زیرین جدا شده و گوشت اضافه آورده باشه..یعنی الان اون برآمدگی گوشت اضافه س؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید بعد از عمل طی یک الی دو هفته پوست بینی کم کم به اسکلت بینی میچسبد اما برای اینکه کاملا روی اسکلت فیکس شود دو سه ماهی طول میکشد. اما در طی همین دو هفته نیز به قدری به استخوان بینی چسبیده که با کشیدگی مختصر این پوست جدا نشود. اما در صورتی هم که پوست جدا شود زیر آن خون ریزی میکند. گوشت اضافه تعریف علمی ندارد. آنچه که احتمال دارد اتفاق بیفتد فیبروز است. فیبروز بافتی اضافه است که به اصطلاح عامیانه گوشت اضافه گفته میشود. ایجاد شدن فیبروز نیز به چند ماه زمان نیاز دارد و به این سرعت ایجاد نمیشود بنابراین این مشکلی که فرمودید مساله مهمی نیست و گوشت اضافه ایچاد نمیکند. نگران نباشید. اما بهتر است به روش صحیح و با ملایمیت چسب بزنید.

 2. امیر حسین محمدی مفرد گفت:

  مطلبتون عالی بود

فهرست محتوا