مراقبت های قبل از عمل بینی

نکات و مراقبت های قبل از عمل بینی

فهرست محتوا

جراحی بینی یکی از متداول ترین و در عین حال محبوب ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود. اگرچه انتخاب بهترین جراح بینی و مراقبت های بعد از عمل بینی از اساسی ترین عوامل موثر در نتیجه جراحی بینی است، اما نکات بسیار کلیدی قبل از عمل وجود دارد که باید از سوی بیمار رعایت شود. حال سوال اینجاست که قبل از جراحی بینی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ قبل از عمل بینی چی بخوریم؟ اقدامات شب قبل از عمل بینی چیست؟ قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد؟ به منظور آشنایی بیشتر با نکات قبل از عمل بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 نکاتی برای آمادگی قبل از جراحی بینی

بهبودی راحت و سریع بعد از جراحی بینی به سلامت و آمادگی ذهنی و جسمی بستگی دارد. نکاتی که معمولا باید قبل از عمل های جراحی از جمله رینوپلاستی رعایت شوند، شامل انجام آزمایشات قبل از عمل، نوع تغذیه، نحوه مصرف یا قطع دارو و برخی محدودیت ها می شود که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

تغذیه قبل از جراحی بینی

یکی از سوالات شایعی که اغلب افراد پیش از عمل مطرح می کنند، این است که قبل از عمل بینی چی بخوریم؟ بهتر است بدانید که قبل از عمل به مدت 8 ساعت از خوردن موادغذایی باید خودداری کرده و معده کاملا خالی باشد. به طور کلی، در اکثر عمل هایی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند، بیمار باید ناشتا باشد. زیرا در هنگام بیهوشی اگر موادغذایی داخل معده وجود داشته باشد، ممکن است محتویات معده برگشت کرده و وارد مجرای تنفسی گردد.

اگرچه وجود یک لوله پلاستیکی در نای شما در هنگام جراحی خطر این حادثه را پائین می آورد، اما اگر معده خالی نباشد باز هم احتمال خطر وجود دارد. شایان ذکر است که بیمار نباید 7 ساعت و 59 دقیقه قبل از عمل تا حد توان بخورید و بیاشامید و شکمتان را پر کنید! زیرا در چنین وضعیتی هم معده کاملا پر خواهد بود. بنابراین توصیه می شود که شب قبل از عمل، شام معمولی و سبک میل کنید، اما نه در حدی که گرسنه بمانید.

لازم به ذکر است داشتن پوستی الاستیک و هیدراته، جای زخم بعد از جراحی بینی را به حداقل می رساند. بنابراین، یک هفته قبل از عمل، دو برابر معمول آب و آبمیوه تازه بنوشید.

قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد؟

از دیگر سوالات متداولی که افراد پیش از عمل های زیبایی از جمله رینوپلاستی مطرح می کنند، این است که قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد؟ پیش از پاسخ به این پرسش بهتر است بدانید که پزشک در جلسات مشاوره قبل از عمل سوابق پزشکی بیمار را بررسی کرده و در صورت مصرف دارویی خاص، دستورالعمل مصرف آن را توضیح خواهد داد. با این حال، از دو هفته قبل و تا دو هفته بعد از عمل از مصرف داروهای التهابی، رقیق‌کننده های خون مانند آسپرین و مکمل های گیاهی خودداری نمائید، زیرا مصرف آن ها موجب افزایش خونریزی بینی بعد از عمل می‌شوند.

بعضی از داروهای گیاهی باعث می شوند که احتمال خونریزی بعد از عمل افزایش پیدا کنند. بنابراین، توصیه می شود از مصرف داروهای گیاهی حاوی سیر، جنسینگ، زنجبیل و جینکو بیلبوا خودداری نمایید. همچنین، مصرف ویتامین E و روغن ماهی نیز می تواند باعث افزایش احتمال بروز خونریزی شوند، لذا تا دو هفته قبل و یک هفته بعد از عمل بینی از مصرف آن اجتناب کنید.

استفاده از کرم های موضعی قبل از عمل بینی

از جمله نکات قبل از عمل بینی که باید رعایت شود، عدم استفاده از برخی کرم های موضعی قبل از عمل است. به طورکلی، توصیه می شود که از مصرف کرم های موضعی حاوی اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید به مدت چهار روز قبل از عمل خودداری کنید.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب

دو هفته قبل از جراحی از آسیب نور خورشید به پوست بینی جلوگیری کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش برای مدت طولانی، سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و باعث رشد مواد مضر می شود. بنابراین، حداقل یک هفته قبل از عمل بینی باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برنزه کردن خودداری کرده و به هنگام قرار گرفتن در معرض نورخورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

سیگار کشیدن قبل از عمل بینی

اگر سیگاری هستید، بهتر است بدانید که 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید. البته هر چه زمان توقف سیگار کشیدن قبل عمل بینی بیشتر باشد، عوارض آن کمتر است. سیگار اکسیژن خون را کم کرده و احتمال عفونت و مشکلات تنفسی در حین عمل بعد از آن را افزایش می دهد. یکی از مواردی که در حین عمل به دقت توسط دستگاه کنترل می شود و در نمایشگر نشان داده می شود میزان اکسیژن موجود در خون است.

nose CT scan og

معاینات و آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

علاوه بر نکاتی که باید قبل از هر عمل از جمله جراحی زیبایی بینی رعایت شود، معاینات و آزمایشات قبل از عمل بسیار ضروری است. قبل از انجام جراحی، جلسه مشاوره ای برای تغییرات ایجاد شده در بینی و انتظارات بیمار صورت می گیردد. علاوه بر این، روش جراحی و مدل بینی با صلاحدید و سلیقه بیمار تعیین می شود. همچنین، قبل از عمل عکس هایی از زوایای مختلف صورت تهیه می شود.

پس از طی کردن مراحل بالا، بیمار باید آزمایشات تکمیلی انجام دهد که مهمترین آنها قبل از عمل جراحی عبارتند از:

 • FB (قند خون ناشتا)
 • CBC.dif (کنترل مشکل کم خونی)
 • PT and PTT (کنترل مشکل انعقادی)
 • HIV
 • HBsAg
 • HCV Ab
 • β-HCG (ویژه بانوان برای آزمایش تشخیص بارداری)

علاوه بر آزمایشات بالا، انجام سی تی اسکن برای عمل بینی انجام می شود که روش مناسبی برای تشخیص ضایعات داخل بینی است. عکس های سی تی اسکن برای درج در اتاق عمل و افزایش دقت جراح در هنگام جراحی بسیار ضروری است. سی تی اسکن ممکن است برای همه توصیه نشود، اما اگر از گرفتگی بینی رنج می برید یا دچار انحراف و کجی بینی هستید، در صورت صلاحدید پزشک باید عکس های CT Scan از بینی و صورت تهیه نمایید.

روز قبل از جراحی بینی

همان طور که اشاره شد قبل از جراحی ناشتا باشید و به دلایل ایمنی، بسیار مهم است که شب قبل از عمل از ۱۲ شب به بعد چیزی نخورید تا به مدت حداقل ۸ ساعت ناشتا باشید. از لواز آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید، زیرا ممکن سبب تحریک پوست شود.

همچنین، در رو عمل از آرایش کردن و استفاده از لوازم بهداشتی اجتناب کرده و صورت خود را تمیز کنید. شب قبل از عمل وسایل مورد نیاز خود را آماده کرده و لباس های مناسب و راحت بعد از مرخصی انتخاب کنید. برای مثال لباس های دکمه دار برای بعد از عمل بینی مناسب است و بالعکس، لباس های یقه دار ممکن است باعث آسیب به بینی شوند.

کلام آخر

همان طور که اشاره شد، رعایت برخی از نکات کلیدی قبل از عمل در کاهش برخی خطرات مانند خونریزی و نتیجه عمل، نقش بسزایی دارد. به همین علت توصیه می شود پس از انتخاب بهترین جراح بینی، معاینات و آزمایشات لازم قبل از عمل را انجام داده و نکات قبل از عمل بینی که توسط پزشک ارائه می شود را جدی بگیرید. شایان ذکر است قبل از عمل های زیبایی سوابق پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار داده و در صورت مصرف داروی خاص، پزشک خود را مطلع کنید.

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هشت =

4 پاسخ
 1. آقای دکتر سوراخ بینی من گوشت اضافه داره و دماغ استخوانیم شده بینی گوشتی بزرگ مشکل تنفسی هم دارم این مشکلات تو جراحی ترمیمی حل میشه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. اگر قبلا جراحی داشته اید ابندا باید معاینه حضوری انجام بگیرد تا ببینیم مشکل تنفسی شما و آن زائده اضافه چیست . برخی از مشکلات بینی معمولا با جراحی ترمیمی بهتر میشوند. در صورت جراحی ترمیمی حداقل یکسال باید از عمل گذشته باشد . هرچه دیرتر جهت عمل مراجعه کنید نتیحه بهتری خواهید گرفت.

 2. بنده از محلول ماینوکسیدیل برای ریزش مو استفاده میکنم و قصد دارم در تابستان ان شا الله عمل کنم آیا مصرفش قبل و بعد عمل منعی دارد یا خیر؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. استفاده از این محلول مشکلی برای جراحی ندارد.

فهرست محتوا