خونریزی از بینی بعد جراحی

خونریزی بعد از جراحی بینی

فهرست محتوا

خونریزی بعد از جراحی بينی، بسیار نادر است. اما اگر اتفاق بیفتد، می تواند علت های مختلفی داشته باشد.

اگر خونریزی در مدت کمتر از ۱۲ ساعت بعد از جراحی اتفاق بیفتد معمولا به دلیل بالا رفتن فشار خون است که علت آن هم یا وجود درد و یا بروز تهوع و استفراغ ناشی از دارو های بیهوشی است .

برای پیشگیری از ایجاد خونریزی مرتبط با درد باید از مسکن استفاده نمود . همچنین از داروهای ضد تهوع برای کنترل تهوع و استفراغ بعد از عمل بینی استفاده شود .

bleeding after rhinoplasty og
خونریزی بعد از جراحی بینی بسیار نادر است اما اگر اتفاق بیافتد می تواند علت های مختلفی داشته باشد که در این شکل نشان داده شده است.

علل خونریزی بعد از جراحی بينی

خونریزی بعد از جراحی بينی علت های متفاوتی می تواند داشته باشد .

اگر خونریزی در مدت کمتر از ۱۲ ساعت بعد از جراحی اتفاق بیفتد معمولا به دلیل بالا رفتن فشار خون است که علت آن هم یا وجود درد و یا بروز تهوع و استفراغ ناشی از دارو های بیهوشی است .

برای پیشگیری از ایجاد خونریزی مرتبط با درد باید از مسکن استفاده نمود . همچنین از داروهای ضد تهوع برای کنترل تهوع و استفراغ بعد از عمل بینی استفاده شود.

اگر با اقدامات فوق خونریزی بعد از جراحی بينی کنترل نشد و یا خونریزی بسیار شدید اتفاق افتاد باید علل دیگر جستجو شود .

ممکن است فرد داروهایی مصرف کرده باشد که انعقاد خون را مختل می کند . مهمترین این داروها مسکن هایی نظیر آسپیرین، بروفن , ناپروکسن , پیروکسیکام و آسپیرین هستند .

مهمترین داروی مسکنی که روی انعقاد خون تأثیر دارد، آسپرین است.

به همین علت توصیه می شود که آسپیرین از دو هفته قبل از جراحی و سایر این داروها از یک هفته قبل از جراحی متوقف شوند.

بسیاری از افراد به خیال اینکه داروهای گیاهی عارضه ای ندارد و طبیعی هستند، در جلسه مشاوره از گفتن آن به پزشک، خودداری می نمایند.

اما بسیاری از این داروهای گیاهی روی انعقاد خون تأثیر می گذارند و نباید مصرف شوند. از علل دیگر خونریزی بعد از جراحی بينی افرادی هستند که آنتی بیوتیک به مدت طولانی مصرف کرده اند .

علت مهم دیگر خونریزی بعد از جراحی بينی در افرادی است که رژیم گیاهخواری دارند. زیرا این افراد به کمبود ویتامین K دچار هستند .

علت دیگر در افرادی است که بیماریهای مادرزادی اختلال انعقاد خون دارند .

بیماریهایی مانند همو فیلی و بیماری فون ویلبراند .

هر یک از موارد خونریزی، درمان خاص خود را نیاز دارد و فرد هر کدام از موارد فوق اگر برایش صادق است باید آن را به پزشک اطلاع دهد تا درمان سریع و مفید انجام گیرد .

لخته خون بعد از جراحی بینی

در برخی مواقع ممکن است لخته خون بعد از عمل بینی باعث شود که راه تنفس بیمار مسدود شود.

در صورتی که چند هفته بعد از عمل بینی گرفتگی بینی داشتید ممکن است در بینی شما لخته خون باشدکه برای رفع آن باید شستشوی بینی بعد از عمل را مرتب انجام داد.

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی در رابطه با خونریزی بعد از جراحی بينی

پرسش ۵۶۸۱

خونریزی تیغه بینی یا هماتوم سپتوم

من دو ماه پیش عمل بینی انجام دادم چند روز پیش برا معاینه پیش دکترم رفتم.عمل خوبی داشتم روند بهبودیمم خوب بود فقط معاینه آخر سمت چپم یه ورم داشتم که دکترم اونو فشار داد ویه مقداری از بینیم خون اومد بد از اینکه اومدم خونه با درد و ورم زیاد نوک بینی روبه رو شدم و الانم تیغه وسط بینیم التهاب زیادی کرده.
دیروزم پیش دکترم بودم تیغه بینیمو تیغ زد نه عفونتی داشت داخلش. نه خون مردگی اما الان نفس کشیدنم سخت شده
پاسخ دکتر حسنانی:
اینگونه من نمی‌توانم بگویم چه اتفاقی افتاده است من تا معاینه حضوری نکنم نمی‌توانم بگویم چه شده است.
ولی بعضی وقت ها داخل تیغه وسط بینی خونریزی میکند ورم میکند و باعث میشود مریض نتواند نفس بکشد. در این حالت ما تیغ میزنیم و خونی که هست را تخلیه می کنیم بعد نفس مریض باز میشود. این که آیا اتفاق افتاده و نفس شما سخت شده را من نمیدانم باید از نزدیک معاینه کنم.
این مسئله می‌گوییم هماتوم سپتوم (septum hematoma) یعنی آن تیغه وسط بینی دو طرفش خونریزی میکند و باعث می شود که تیغه وسط بزرگ شود و راه تنفس را ببندد .
در این صورت ما یک برش می دهیم و خونی که داخل تیغه وسط جمع شده است را خالی می کنیم . و راه نفس مریض دوباره باز میشود
پرسش ۵۵۷۴

خونریزی مخاط خشک شده بینی

سلام آقای دکتر حسنانی. پسر 5 ساله ای دارم که از دو سالگی هر از گاهی در فواصل حداقل یکماه از سوراخ سمت چپ بینیش بی دلیل خون میاد. دکتر بردم گفتن به خاطر اینه که مخاط بینی ضعیفی داره. پماد A تجویز کردن که استفاده می کنم. می خواستم بدونم مشکل خاصی نیست و اینکه خوب میشه یا همیشه باید بینیشو چرب نگه داره.
پاسخ دکتر حسنانی:
سلام درمان همان استفاده کردن از پماد ویتامین آ است. که باید چرب کنید تا مخاط داخل بینی خشک نشوند و خونریزی نکنند .
علت های با شیوع کمتری هم می‌تواند داشته باشد.  مانند وجود داشتن یک جسم خارجی در داخل بینی یا وجود انحراف مختصر تیغه بینی و یا وجود سینوزیت . این ها علت های با شیوع کمتر هستند. علت اصلی آن همان خشکی مخاط است است. که با استفاده از پماد ویتامین آ به مدت یک یا دو هفته مشکل برطرف می‌شود.
پرسش ۵۵۲۴

تمیز کردن بینی با موچین و خونریزی

سلام دکتر خسته نباشید . خواهش میکنم ازتون که سوال منو جواب بدین خیلی نگرانم . من 5 ماه پیش عمل بینی کردم و بخاطر اینکه ترشحات بینی ام زیاده با صرف شستشو داخل بینیم تمیز نمیشد و برای همین اصلا تنفس از بینی نداشتم و چون دکتر گفته بودن که گوش پاک کن داخل بینی ام نکنم ، من برای تخلیه ی بینیم یه موچین باریک رو داخل بینیم میکردم تا بینیم رو تخلیه کنم . حدودا دو هفته اس که این کارو میکنم . اما این اخیر دیدم که کمی خون از بینیم همراه با ترشحات بینیم خارج شد که خیلی نگرانم کرد . البته من خیلی مراقب بودم که موچین به دیواره های بینیم اصابت نکنه و زخمی داخل بینیم ایجاد نشه و نمیدونم این خون بخاطر چیه . دکترم هم ایران نیست که الان بتونم برم پیششون . خواهش میکنم راهنمایی کنید منو ، واقعا نگرانم ممکنه برای بینیم مشکلی پیش بیاد ؟ یا عفونتی بکنه یا رو شکش تغییری ایجاد بشه ؟ خیلی ممنونم ازتون .
پاسخ دکتر حسنانی:
بعد از 5 ماه دیگر مشکلی پیش نمی آید شما می توانید داخل بینی تان را با سرم شست و شو بشویید و فین بکنید موچین را داخل بینی تان نکنید مشکلی برای بینی شما پیش نمی آید نگران نباشید
دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =

37 پاسخ
 1. سلام وقت بخیر
  من 4 هفته اس بینیمو عمل کردم
  5 روز پیش یهو شدیدا خونریزی کرد و توی 24 ساعت 4 بار هرمرتبه 20 دقیقه الی نیم ساعت با شدت از یکی از سوراخ های بینیم خون اومد به صورتی که حتی سرم رو صاف میگرفتم همزمان از بینی و گلوم میریخت بیرون
  دکترم برام تامپون گذاشت و گفت یک هفته بمونه اما روز سوم باز خونریزی کرد این بار کمتر و چون تامپون داشتم از گلوم بیرون اومد
  من بعد از عملم تامپون نداشتم و حتی یک قطره خون هم نیومد ولی الان بعد از گذشت سه هفته خونریزی شدید دارم
  ضربه ام نخوردم
  این حجم از خونریزی خطرناک نیست؟طبیعیه؟ علت چی میتونه باشه؟ درمان چی هست از نظر شما؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. خونابه اگر بطور مختصر و در حد چند قطره باشد معمولا طبیعی است و مشکلی ندارد. اما اگر خونریزی به صورتی که میفرمائید مداوم به رنگ روشن و روان باشد و تکرار شود حتما باید پیگیری و درمان کنید. خونریزی شدید میتواند باعث شود بیمار به شک برود. اگر رگ بزرگی در حال خونریزی نباشد و رگ های کوچک خونریزی کند قطع میشود. اما اگر رگ های بزرگ مثلا شریان در حال خونریزی باشد خونریزی متوقف نمی‌شود. باید اقدامات دیگری انجام دهند. برای مثال رگ را بسوزانند یا بر روی آن تامپون قرار دهند و یا اقداماتی از این قبیل. به همین علت باید فورا اقدام و درمان شود.

 2. سلام آقای دکتر،مادر من ۳روزه که عمل کرده.اوایلش از دماغش خون میومد که با کمک قطره تبدیل به خونابه شد و خیلی کم میومد دیگه. اما یهو بعداز ۲ روز تبدیل به خون شد قشنگ.نگران شدم میشه راهنماییم کنید که آیا طبیعیه یا نه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. خونابه اگر بطور مختصر و در حد چند قطره باشد معمولا طبیعی است و مشکلی ندارد. کار قطره تنگ کردن رگهاست. و اگر رگ بزرگی در حال خونریزی نباشد و رگ های کوچک خونریزی کند قطع میشود. اما اگر رگ های بزرگ مثلا شریان در حال خونریزی باشد تاثیری ندارد و خونریزی متوقف نمی‌شود. باید اقدامات دیگری انجام دهند. برای مثال رگ را بسوزانند یا بر روی آن تامپون قرار دهند و یا اقداماتی از این قبیل. قطره نازوفرین یا فنیل افرین فقط برای خونریزی از رگهای کوچک موثر است و در صورتی که رگهای بزرگ در حال خونریزی باشند تاثیری ندارد. اگر خونریزی شدی و به رنگ روشن است حتما باید درمان شوددر غیر اینصورت ممکن است خونریزی زیاد سبب شود بیمار وارد شوک شود به همین علت باید فورا اقدام و درمان شود.

 3. خانم کرمی گفت:

  سلام اقای دکتر من یک ماه و دو هفته از عمل بینیم میگذره الان حدود ۵ روزی هست که موقع شستشو ببنی با سرم شستشو مقدار خیلییی کمی خونابه از سوراخ سمت چپ دماغم میاد…مقدارش خیلی کمه ولی میترسم نگران کننده باشه کمی هم داخل دماغم درد سوزنی رو حس میکنم…آیا طبیعیه؟؟؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. امدن مختصر خونابه از بینی معمولا مشکلی پیش نمی اورد . اگر خونریزی بصورت خون روشن باشد و شدید باشد مهم است و حتما باید پیگیری کنید. علت خونریزی میتواند به دلیل خشکی مخاط بینی نیز باشد .فعلا میتوانید داخل بینی را با پماد آ چشمی کمی چرب کنید. همانطور که گفته شد در صورتی که مختصر خونابه است و متداوم نیست چندان اورژانسی نیست اما بهتر است در این مورد نیز با پزشک خودتان مشورت کنید.

 4. سلام آقای دکتر
  من ۶ ماهه عمل کردم،
  ۵،۶ باری هست که وقتی دماغمو با دستمال تمیز میکنم از سوراخ راستم خون میاد.حدود یک دقیقه
  میخواستم ببینم مشکل ازچیه؟
  نگران کنندست؟
  یا خودم دستکاریش میکنم بافت هادچارآسیب میشن؟
  لازم به ذکره که انحراف بینی به سمت راست داشتم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. تشخیص دقیق اینکه مشکل شما چیست بدون معاینه امکان پذیر نیست. اما در مورد خونریزی های گاه وبی گاه اگر خونریزی مختصر و به ندرت اتفاق می افتد ممکن است با چرب کردن داخل بینی با پماد آ مشکل تا حدود زیادی برطرف شود. اما اگر خونریزی به رنگ روشن و دفعات آن زیاد است حتما باید پیگیری کنید تا پزشکتان معاینه کنند و مشکل تشخیص داده شود و درمان مطابق با آن صورت بگیرد.

 5. سلام
  وقت بخیر
  من ۳ ماهه عمل بینی انجام دادم قسمت نوک بینی سمت راستم زخم میشه و با هر بار تمیز کردن بینی خون تازه در حد چند قطره میاد وکاملا روشن هست
  و در همون قسمت ماه اول هم دکتر بخیه رو کشید و تامپون گذاشته بود دوباره اوایل خوب بود اما الان حدود سه هفته هس که هر روز خون میاد

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ممکن است مخاط بینی دچار خشکی شده باشد که با استفاده از پماد آ چشمی و چرب کردن داخل بینی این مشکل برطرف میشود . اما در صورتی که خونریزی مداوم و روشن دارید حتما باید پیگیرید کنید و پزشکتان معاینه کنند و ببینند مشکل از کجاست.

 6. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من حدود ۵۰ روز از عملم میگذره و احساس میکنم قوس بینیم که باهاش مشکل داشتم کاملا مشخصه هنوز؛ وقتی با دکتر مطرح کردم گفتن که به دلیل ورم هستش در حالی که کاملا قسمت قوس استخوان می باشد آیا امکان دارد استخوان ورم داشته باشه؟
  و اینکه نوک بینیم زیاد سر بالایی نیست آیا میتونم با چسپ از افتادگی بینی جلوگیری کنم که در همین حد باقی بماند؟
  به نظرم بینیم از نظر سایز هیچ تغییری نکرد و حتی بررگتر شده همچین چیزی ممکنه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. فعلا بینی شما ورم دارد. برای قضاوت در مورد نتیجه نهایی باید شش ماه تا یک سال صبر کنید . بطور کلی فرم بینی به مرور زمان خیلی بهتر میشود. اگر بعد از یکسال از فرم بینی خود راضی نبودید و نتوانستید با آن کنار بیایید، میتوانید با پزشک تان مشورت کنید. ممکن است برایتان سوهان بکشند . در مورد سربالا بودن نوک بینی غیر از جراحی روش دیگری برای سربالاتر کردن بینی وجود ندارد. چسب بینی تا دو ماه بعد از عمل میتواند به بهتر شدن فرم بینی کمک کند. اما بعد از دو ماه چسب زدن فقط در تسریع روند کاهش ورم موثر است و در نتیجه نهایی شما تاثیری نخواهد داشت.

 7. علی رحمانی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ماهه عمل زیبایی بینی انجام دادم یکی از سوراخ های بینیم اکثرا کیپه ولی وقتی باز میشه حس بویایی قوی دارم پیش دکترم رفتم گفت شاخک های بینی بلنده باید کوتاه کنیم من این کار رو انجام ندادم چون میترسم حس بویاییم از بین بره به نظر شما اگه شاخک های بینیم رو کوتاه نکنم ایراد داره یعنی امکان داره در آینده برام مشکلی پیش بیاد؟

  بعد دوطرف تیغه ی بینیم فرو رفته نمیدونم باید چیکار کنم آمپول کورتن هم تزریق نکردم به نظرتون ژل خوبه تزریق کنم یا دوباره باید عمل کنم؟

  و اینکه الان من وقتی میخوام بینیم رو تمیز کنم دستمال لول میکنم و وارد بینیم میکنم ولی همیشه وقتی دارم سوراخ سمت راست بینیم رو تمیز میکنم دستمال به خون کمی آغشته میشه باید چیکار کنم ؟

  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید شاخکهای بینی وظیفه دارند هوا را تهویه و تسویه و گرم و مرطوب میکنند و بنابراین عضو مهمی در بینی هستند. برخی اوقات ممکن است به علت حساسیت این شاخکهای بینی خیلی بزرگ شوند و راه هوایی را تنگ کنند. گاها به بیمار پیشنهاد میشود که این شاخک هارا کوچک کند. اما بهرحال قبل از اقدام به این کار بهتر است چندین ماه اسپری های بینی که حاوی کورتون هستند را بیمار استفاده کند. اینها باعث میشوند که شاخکها کوچک شوند و معمولا مشکل حل شود. اگر مشکل حل نشد و به درمان دارویی مقاوم بود در این صورت ممکمن است جراح به کوچک کردن شاخکهای بینی فکر کند. اما این اخرین راه حل است و تا جایی که ممکن است بهتر ات شاخکهای بینی کوچک نشوند.
   در مورد اینکه گاهی دستمال را داخل بینی میکنید اغشته به خون میشود مساله مهمی نیست. معمولا اگر داخل بینی را با پماد ویتامین آ چرب کنید معمولا مشکل حل میشود و چیز مهمی نیست. درمورد فرورفتگی بینی نیز میشود بصورت موقت از ژل نیز استفاده کرد اما اگر قابل اغماض است زیاد مهم نیست و بهتر است با آن کنار بیایید اما اگر خیلی مهم است و بر روی زیبایی شمتا تاثیر زیادی گذاشته میتوان پیوند غضروف نیز برایتان انجام داد.

 8. لیلا میلانی گفت:

  سلام دکتر من حدود سه هفته پیش بینیمو جراحی کردم الان واقتی داشتم بینیمو تخلیه می‌کردم کمی خون تازه دیدم باید چیکار کنم خیلی ترسیدم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. اگر خونریزی ادامه دارد و با خون روشن بوده باید پیگیری کنید. ممکن است از رگ های بینی پاره شده و خونریزی داشته باشد که سریعا نیاز به اقدام پزشک دارد. برای تمیز کردن بینی شما بعد از سه هفته میتوانید فین کنید اماچون جراحی به تازگی انجام شده باید فین کردن با فشار کمتری انجام شود.

 9. سلام وقت بخیر من چهارماهه عمل کردم دو هفته پیش یه چیزی داخل بینیم چسبیده بود و مانع تنفس میشد اومدم تمیز کنم متاسفانه یکی از بخیه هامم باهاش کنده شد
  درد و خونریزی نداشتم تا ده روز بعدش که میشه دیشب داشتم با محلول بینیمو شستشو میدادم که از دیشب همش از بینیم خون ابه و لخته های سر سوزن میاد ایا بینیم مشکل براش ایجاد شده و ممکنه خراب شه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای ظاهر بینی مشکلی ایجاد نمیشود . اما دستکاری داخل بینی ممکن است به بافت بینی صدمه بزند و مویرگها خونریزی کنند. بعد از این مدت معمولا مشکلی پیش نمی اید. بخیه های جذبی بینی به مرور زمان جذب میشوند ولی بخیه غیرجذبی باید بعد از یک هفته کشیده شوند. اما بهتر است مراجعه کنید تا پزشکتان نیز معاینه کنند.

 10. فاطمه اکبری گفت:

  سلام خسته نباشید من دو هفته است عمل کردم همش احساس کجی بینی مبکنم گاهی همراه مخاط بینی لخته خون میاد ایا مشکلی هست ؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای دو هفته این نتیجه گیری هنوز زود است. فعلا بینی شما تغییرات زیادی در پیش دارد . ورم بینی زیاد است و به مرور زمان طی یکسال آینده با برطرف شدن ورم ظاهر بینی هم بهتر میشود . ترشحات و لخته های خونی و گرفتگی بینی در هفته های اولیه بعد از عمل طبیعی است. اگر لخته ها سبب گرفتگی بینی میشود برای رفع آن میتوانید بینی را مرتبا شست و شو دهید. بهرحال بینی شما جراحی شده و بافتها در حال ترمیم هستند. اگر خونریزی با خون روشن نداشته باشید معمولا جای نگرانی نیست.

 11. heydarisamira690@gmail.com گفت:

  سلام جناب دکتر
  من الان ۲۲ روزه که عمل بینی کردم و بینیم گوشتی با پوست صخیم بود
  الان بعد از عمل بینیم خیلی بهتر شده ولی پوست بینیم تغییر کرده
  یعنی مثل قبل یکدست نیست و چند روزه هم احساس میکنم یه طرف بینیم فرو رفتگی داره
  تنفسم بسیار سخت شده چون سوراخا از بالا کیپ شده و مدام تمیز میکنم و فایده ش فقط همون چند دقیقه اوله و بعدش باز فورأ کیپ میشه ، خودم آبریزش داشتم همیشه و الانم هست متأسفانه دکترم قبل از عمل از من سی تی اسکن نخواست ، امروز هم بخاطر آبریزش خواستم بینیمو تمیز کنم یهو از سوراخ سمت چپ خون اومد یکم ، الان استرس گرفتم
  بنظرتون بخاطر اینه که بینیم کیپ میشه و مدام تمیزش میکنم ؟؟
  آخه من مدام مشغول تمیز کردن دماغمم بخاطر نفس کشیدنم
  خواهش میکنم بهم کمک کنید جناب دکتر من استرس دارم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. در درجه اول این موارد را باید با پزشک خودتان مشورت کنید . اما در رابطه با مواردی که ذکر کردید بینی به تازگی جراحی شده و خیلی ورم دارد و بیشتر این مواردی که میفرمائید به مرور زمان بهتر میشوند. گرفتگی بینی تا یک ماه اول به دلیل ترشحات و ورم بافتهای داخلی طبیعی است اما اگر بیشتر ادامه پیدا کرد باید پیگیری کنید . خونریزی ها هم هم ممکن است به علت خشکی مخاط باشد که میتوانید برای رفع این مشکل داخل بینی را با وینامین آ چشمی چرب کنید. اگر مشکل آلرژی داشته باشید بایست تحت نظر پزشک مدتی دارو مصرف کنید. اما به هر حال برای تشخیص دقیق نیاز به معاینه حضوری وجود دارد.

 12. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من دو ماه هست از عمل بینیم میگذره
  موقع شستشوی بینیم با سرم فین کردم تقریبا همیشه این کارو میکنم ولی این سری همراه مخاط مقدار اندکی خون تازه هم اومد.
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   فین کردن تا سه هفته و حتی یک ماه بعد از عمل ممنوع است. بعد از یک ماه بافتهای داخلی بینی ترمیم میشوند و فین کردن خطری نخواهد داشت. و میتوانید بدون وارد اوردن فشار زیاد به بینی به ارامی فین کنید. خونریزی مختصر بعد از یک ماه طبیعی است . اما اگر خون روشن و واضح بیاید باید پیگیری کنید.

 13. سلام وقت بخیر من یک هفته هسته بینیم شکسته رفتم ترمیم از بینیم خونریزی دارم دکترم قطره نازوفرین داده هروقت خون اومد بریزم داخل بینیم اما اصلا قطع نمیشه بااین قطره حدوا یک ساعت همش خونریزی دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. کار نازوفرین تنگ کردن رگهاست. و اگر رگ بزرگی در حال خونریزی نباشد و رگ های کوچکی خونریزی کند قطع میشود. اما اگر رگ های بزرگ مثلا شریان در حال خونریزی باشد تاثیری ندارد و خونریزی متوقف نمی‌شود. باید اقدامات دیگری انجام دهند. برای مثال رگ را بسوزانند یا بر روی آن تامپون قرار دهند و یا اقداماتی از این قبیل. قطره نازوفرین یا فنیل افرین فقط برای خونریزی از رگهای کوچک موثر است. اگر رگهای بزرگ در حال خونریزی باشند تاثیری ندارد.

 14. سلام
  من پنجشنبه عمل کردم، یکسره از بینیم خونابه میاد و بعضا ابریزش بینی دارم
  این موضوع واقعا کلافه ام کرده.. وقتی هم که با دستمال کاغذی خونابه هارو خشک میکنم بخیه های پایین (بیرون) دماغم درد میگیره و برای درد اوناهم اذیت میشم
  میشه بگین چکار باید بکنم؟

 15. لیلا نادی گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من حدود یک هفتس جراحی ترمیم بینی انجام دادم.روز دوم جراحی از شیاف دیکلوفناک ۵۰ استفاده کردم.روز چهارم از پشت حلقم خونریزی کردم حدودا ۲ دقیقه طول کشید و قطع شد.چند ساعت بعد به شدتی خونریزی کردم که خون از پشت حلقم و از یک طرفم بینیم جاری میشد حدودا ۲ سالت درگیر بودم.به بیمارستان رفتم و دکترم اورژانسی اومدن پس از بررسی گفتن مشکلی در بینی نمیبینن و باید چیزهای دیگرو بررسی کنید.تا اینکه روز ۶ اوم باز مشکل خون دماغ شدن برام پیش اومد ولی خونریزی از دوطرف بینیم بود با شدت زیاد اما در عرض ۲ دقیقه کاملا قطع شد.من هیچوقت از بچگی سابقه خون دماغ شدن نداشتم.ممنون میشم راهنماییم کنین

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   بعد از جراحی بینی از داروهای انسید ، شامل بروفن، دیفلوفناک، اسپرین، پیروکسیکام، ناپروکسن و ازین قبیل را نباید استفاده کنید چون سبب خونریزی میشود. اگر خون روشن داشتید باید حتما به پزشک خودتان مراجعه کنید. ممکن است نیاز باشد رگ را با اندوسکوپ بسوزانند یا برایتان تامپون بگذارند. بهرحال قرص های انسید را نباید مصرف کنید. اگر درد داشتید فقط می‌توانید ازاستامینوفون استفاده کنید.

  • سلام دکتر حسنانی
   من 4ماهه عمل کردم هر بار که بینیم رو تمیز میکنم گوش پاک کن کاملا خونی میشه ب دکترمم گفتم گفت اینجا بینیت رو تحریک کن که ببینم بعد که گوش پاکنو دید گفت خون آبه س گفتم تا کی اینجوریه گفت دیگه هست سوالم اینه که مشکلی پیش نمیاد و تا کی اینطوریه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید چنین چیزی نورمال نیست که شما بعد از 4 ماه گذشتن از عمل همچنان خونی میشود عجیب است. میتوانید فعلا شبها داخل بینی را با پماد ویتامیان آ چرب کنید مشکل کمتر خواهد شد. اگر نشد و خونریزی ادامه پیدا کرد ممکن است نیاز باشد رگی که خونریزی میکند را بسوزانند.

  • سلام دکتر خیلی ممنون بابت راهنمایی و جوابتون خونریزی بینیم بعد از 6ماه متوقف شد خداروشکر فقط بعضی وقتا اینجوری میشم اما حالا یه مشکل دیگه پیدا کردم سوراخ سمت راست بینیم برا چند ساعت میگیره و نمیتونم اصلا نفس بکشم این میتونه مربوط به همون رگ باشه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید این سوال را نمیتوان بدون معاینه بصورت دقیق تشخیص داد اما من کلی راهنمایی میکنم . گرفتگی بینی دلایل متعددی دارد مثل آلرژی و حساسیت، انحراف تیغه بینی ، وجود تومورها و .. اما دلیل شایع گرفتگی بینی به خصوص اگر بین دو سمت بینی جابجا شود معمولا آلرژی یا حساسیت است که در اینصورت با دارو و تحت نظر پزشک قابل درمان است. اما حتما باید حضوری معاینه شوید تا مشکل مشخص شود و طبق آن درمان صورت بگیرد.

 16. سلام مادر من ۱ هفته پیش عمل کرده و تا امروز اصلا خون ریزی نداشت و فقط خون آبه میومد اما از امروز شروع کرده ب خون ریزی دلیلش چی میتونه باشه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   اگر خون روشن می‌آید یعنی خونریزی شدید است، مهم است و باید حتما به اورژانس یا پزشک تان مراجعه کنید تا کنترل کنند. اگر مختصر خونابه است و قطع و وصل میشود چندان اورژانسی نیست اما باید در این مورد نیز با پزشک خود مشورت کنید.

  • من روز سوم عمل بینی کردم ساعت ۵صبح تو خواب خونریزی شدید گرفتم و تو حلقم می‌ریخت و.. بلند شدم از بینیم مثل بارون خون میومد فشارم افتاد و قش.. الان هم یخ گذاشتم بند اومد نمی دونم چیشده دکتر جواب نداده می ترسم خطرناک نباشه خدایا

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید یکی از رگهای داخل بینی باز شده و خونریزی اتفاق افتاده است. اینها را باید سریعا درمان کرد. یاباید رگ را بسوزانند یا تامپون قرار دهند تا خونریزی بند بیاید. اگر درمان نشود ممکن است خونریزی زیاد سبب شود شما وارد شوک بشوید. به همین علت در زمان خونریزی اگر روشن باشد باید فورا اقدام و درمان شود. نباید صبر کنید.

فهرست محتوا