۷ دقیقه

استفاده از غضروفهای پیوندی در جراحی بینی

آنچه می خوانید...

 

غضروف های پیوندی در جراحی بینی برای تغییر شکل و ترمیم بافت ها استفاده می شوند.

این غضروف ها می توانند از خود فرد برداشته شوند که به آن غضروف های پیوندی خودی یا اتولوگوس گفته می شود. همچنین جراح می تواند از غضروف های مصنوعی استفاده نماید. گوش و دنده بهترین غضروف های پیوندی هستند که از خود فرد برداشته می شوند.

گرافت ها قطعه بافت هایی هستند که در ناحیه ای از بدن گذاشته یا کاشته می شوند.

انواع مختلف گرافت وجود دارد که گرافت های پوستی و گرافت های چربی نیز جزء آن ها می باشند. اما در جراحی بینی از گرافت های غضروفی و گرافت های استخوانی استفاده می شود و منظور ما از گرافت به این دو نوع اشاره دارد.

انواع گرافت

تیغه بینی، غضروف های پشت گوش و غضروف های دنده، منابع مهم برداشت غضروف و تهیه گرافت غضروفی می باشند. به ندرت از استخوان جمجمه و استخوان لگن نیز گرافت تهیه می شود.
فرورفتگی ها، نقایص، کمبود بافت از مشکلاتی هستند که با گرافت های پیوندی اصلاح می شوند.

این مشکلات، قبل از عمل در اثر ضربه، تروما و بیماری ها ممکن است ایجاد شود. در حین عمل در اثر برداشت بیش از حد بافت غضروفی (عدم مهارت جراح) ممکن است ایجاد شود.

از گرافت ها برای ترمیم و پر کردن این فرورفتگی ها و نواقص استفاده می شود. گرافت ها معمولا از بدن خود بیمار تهیه می شود اما گاهی از غضروف های خارج از بدن نیز استفاده می گردد.

ترجیح دکتر حسنانی استفاده از غضروف های به دست آمده از خود بدن بیمار می باشد.

معمولا از تیغه وسط بینی یا سپتوم بینی استفاده می شود. لاله گوش نیز منبع بسیار مهمی برای برداشت غضروف می باشد. برداشت غضروف از پشت گوش کار نسبتا آسانی است که در حین جراحی انجام می شود و نیاز به مراجعه از قبل وجود ندارد.

برداشت غضروف دنده کمى مشکل تر است ولى در عوض منبع بسیار عالى و غنى براى ترمیم بینى مى باشد .

استفاده از دنده جسد

غضروف دنده جسد قبل از استفاده، در کارخانه های مخصوص، اشعه دیده و فرآوری می شود و پس از بسته بندی در اختیار جراحان قرار می گیرد. جراح قبل از استفاده، اقدام به نازک سازی غضروف دنده جسد می کند. البته دکتر حسنانی معمولا از این نوع غضروف ها استفاده نمی کند.
یکی از مشکلات رایج بینی های افرادی که در ایران و منطقه خاورمیانه زندگی می کنند، ضعیف بودن غضروف های نوک بینی است.

و این ضعف غضروفی یکی از علت های شیوع افتادگی بینی در مردم ایران و خاور میانه است. به همین علت، تقویت غضروفی نوک بینی برای بسیاری از بیماران انجام می شود.
استرات کلوملا (columellar strut) که از تیغه وسط بینی بیمار برداشته می شود، برای تقویت غضروفی نوک بینی کاربرد دارد.

تقویت غضروفی با استفاده از کلوملار استرات نتیجه خوبی در بر دارد و رضایت بیماران را جلب می کند. این تقویت غضروفی هم در عمل های اولیه و هم در عمل های ثانویه انجام می شود.
برای گرافت گذاری، تکنیک رینوپلاستی با روش باز نسبت به روش بسته ارجحیت دارد.

زیرا جراح دید کاملتری دارد و امکان استفاده از دو دست میسر می باشد. در تکنیک بسته اگرچه امکانپذیر است اما سخت تر می باشد.

غضروف های پیوندی
تنگی دریچه داخل بینی، با گذاشتن بافت های پیوندی غضروفی که اصطلاحاً به آن اسپریدر گرافت گفته می شود، اصلاح می گردد.
غضروف های پیوندی 2
بینی هایی که پل باریک دارند یا دچار کجی و تاب خوردگی می باشند، با استفاده از اسپریدر گرافت غضروف های فوقانی کناری یا upper lateral ترمیم می شوند.تیغه بینی کج و تاب خورده در این بیمار با استفاده از اسپریدر گرافت spreader graft ترمیم شده است. گرافت ها موادی هستند که جهت استحکام بخشیدن به اسکلت بینی و یا برای اصلاح کجی بینی استفاده می شوند. دکتر حسنانی معمولاً از گرافت های گرفته شده از بدن خود فرد یا اتوگرافت استفاده می کند. در این بیمار، از گرافت تیغه بینی استفاده شده است.
septal-extension-graft
سپتال اکستنشن گرافت براى تقویت طول تیغه وسط بینى استفاده مى شود و براى بینى هاى ترمیمى و تقویت نوک بینى در آن ها خیلى مفید است.

گرافت و انحراف بینی

از گرافت های غضروفی همچنین برای اصلاح انحراف بینی نیز استفاده می شود. گرافت های بینی در این گونه موارد برای باز نگه داشتن دریچه بینی استفاده می شود تا تنفس بیمار بهتر شود و تأثیر درازمدت بهتری داشته باشد.

آیا امکان تغییر شکل گرافت های غضروفی با مرور زمان وجود دارد؟

گاهی غضروف های دنده انحنا پیدا می کنند. اما غضروف های سپتوم ( تیغه وسط بینی) این مشکل را ندارند. از غضروف لاله گوش به علت نرمی آن برای ترمیم دریچه بینی استفاده می شود. اما برای ترمیم نوک بینی نمی توان از غضروف لاله گوش استفاده کرد. چون غضروف لاله گوش، نازک و ظریف است و نمى تواند از افتادگى نوک بینى جلوگیرى نماید .
هر غضروفی کاربرد خودش را دارد و جراح با علم و تجربه خود می تواند تشخیص دهد از کدام منبع و برای چه موردی استفاده نماید، تا بهترین نتیجه را بگیرد.

 

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی

 

رفع مشکل تنفس با پیوند غضروف

پرسش 350

با سلام خدمت آقای دکتر حسنانی و عرض خسته نباشید بینی همسر من دو سال قبل توسط یه پزشک متخصص گوش حلق بینی و جراح زیبایی بینی جراحی شده. اما متاسفانه از بعد از جراحی تا الان تنفس از مجرای سمت چپ بینی خیلی مشکله و موقع خواب تنفس از راه بینی امکان پذیر نیست. و غضروف بالای ناحیه تحتانی سمت چپ فرو رفتگی داره و باعث شده راه تنفس گرفته بشه. البته مخاط بینی متورم و آلرژیکه و توی سختی تنفس تاثیر گذاشته. آیا امکان ترمیم غضروف و برطرف کردن حالت آلرژیک وجود داره؟ اگه امکان برطرف کردن وجود داره برای معاینه خدمتتون برسیم. . با تشکر

پاسخ دکتر حسنانی

سلام . مشکل مذکور به راحتی با استفاده از غضروف های پیوندی برای باز کردن دریچه داخلی بینی که همان قسمت فرو رفته در بینی ایشان می باشد قابل اصلاح است . سلام . مشکل مذکور به راحتی با استفاده از غضروف های پیوندی برای باز کردن دریچه داخلی بینی که همان قسمت فرو رفته در بینی ایشان می باشد قابل اصلاح است .

 

ترمیم بینی با استفاده از غضروف پیوندی

پرسش 1171

با سلام . دکتر من ٢ سال پیش بینیمو عمل کردم. بینی من صاف بود. و غضروفی فکر میکنم . ارتفاعش زیاد بود یعنی پرها یا سوراخا بزرگ و عمودی بود که هنوز هم هست.اما الان بینی من کج شده و سمته راسته نوکش تو رفتگی ایجاد شده. فرمش اصلآ قشنگ نیست و تیغه غضروفی محدب شده ! لطف کنید ١) اگه اشکال دیگه ای میبنید بگید و ٢) آیا همه اینها برطرف میشود با عمل ترمیمی ؟ ٣) نتیجه مطلوب میشود یا قابل قبول؟ لطفآ به هر ٣ سوالات پاسخ بدید. ممنونم از وقتتون .

پاسخ دکتر حسنانی

سلام. علاوه بر مشکلات مورد اشاره , نیمه فوقانی بینی شما ( قسمتی که بین دو چشم قرار دارد ) پهن شده است . با استفاده از غضروف های پیوندی که معمولا از گوش گرفته می شود نتیجه جراحی شما حداقل قابل قبول خواهد شد . ممکن است در حد مطلوب نیز نتیجه بگیرید . سلام. علاوه بر مشکلات مورد اشاره , نیمه فوقانی بینی شما ( قسمتی که بین دو چشم قرار دارد ) پهن شده است . با استفاده از غضروف های پیوندی که معمولا از گوش گرفته می شود نتیجه جراحی شما حداقل قابل قبول خواهد شد . ممکن است در حد مطلوب نیز نتیجه بگیرید .

 

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

6 پاسخ

 1. سلام
  الان چهل روزه عمل کردم بینیمو
  امروز که شروع به شستشوی بینیم کردم متوجه شدم تو یکی ازسوراخای بینی یه چیز سفت و سفید رنگ مثل غضروف توشه
  خیلی نگرانم
  لطفاً میشه دلیلشو بگید
  یعنی یه زایده اضافه هستش

  1. سلام. بعید است که غضروف بصورت برهنه مشاهده شود. ممکن است نخ بخیه باقی مانده باشد. اما اینکه غضروف بصورت بدون پوشش دیده شود بعید است. چون در اینصورت مشکلی پیش می امد مثلا عفونت و درد و قرمزی ایجاد میشد. ولی با توجه به اینکه مشکلی ندارید و فقط چیزی دیده میشود معمولا مشکلی نیست. باید با پزشک خود مشورت کنید که معاینه کنند.

 2. سلام خسته نباشید
  من ۴۵ روزه که بینیمو عمل کردم به روش بسته
  و پل بینی من قبل از عمل خیلی کم قوز داشت الانم گرافت گذاشتن و بازم انگار اون قوز وجود داره
  تا سه ماه گفتن ماساژ بدم ولی هیچ جوابی نمیدن که واقعا این برامدگی برطرف میشه یا نه…میشه شما راهنمایی کنین.میخوام بدونم در چه بازه زمانی درست میشه…کلا نرمال هس تو جراحی ها ورم پل بینی؟

  1. ببینید بعد از اینکه بینی جراحی می‌شود تا یکسال نمی‌شود اقدامی کرد. حتی اگر بر فرض محال قوزی هم باقی مانده باشد که نیاز به تراشیدن داشته باشد قبل از یکسال نمی‌شود کاری کرد. فعلا ماساژ می‌دهند و آمپول می‌زنند. خودشان هم ازینکه بعد از فرایند ترمیم چه اتفاقی قرار است بیافتد خبر ندارند. صبر می‌کنند اگر بعد از یک سال مشکلی وجود داشت ممکن است پیشنهاد ترمیم میدهند. اگر هم مشکل حل شده بود چه بهتر. بنابراین فعلا عجله نکنید و صبر داشته باشید. بعد از یکسال بهتر میتوان تصمیم گرفت.

 3. سلام من ۲۰ روزه بینیمو عمل کردم از هفته پیش با لمس تیغه بینیم متوجه فرورفتگی در ناحیه قوس بینی شدم البته این فرورفتگی با چشم دیده نمیشه و فقط با دست زدن میشه متوجه شد.وقتی از دکتر پرسیدم بهم گفتن از اون ناحیه غضروف برداشتم به جای دیگ بینیت پیوند زدم ایا این فرورفتگی بعد از اینکه ورم بینیم از بین رفت مشخص میشه؟ ایا این فرو رفتگی تا چند‌ماه دیگ بیشتر نمیشه؟

  1. سلام. اگر فرورفتگی خیلی شدید باشد ممکن است بعد از برطرف شدن ورم دیده شود. اما اگر خیلی کوچک است معمولا دیده نمی‌شوند و جای نگرانی نداند. اگر هم شدید باشد قابلیت اصلاح دارد . جای نگرانی نیست. یعنی میشود با تزریق غضروف یا هرگونه مواد پر کننده ای پر کرد. و معمولا هم نیاز به ترمیم ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پنج =