دندانپزشکی بعد از رینوپلاستی

دندانپزشکی بعد از عمل بینی

جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی امروزه در ایران و سراسر جهان است. این عمل زیبایی برای ایجاد تناسب و زیبایی بین اجزای صورت و بینی است که در نهایت باعث بهبود ظاهر فرد می شود. یکی از مهم ترین سوالاتی که برای افراد مختلف مطرح می شود زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشکی بعد از جراحی بینی است. آیا انجام ارتودنسی، عصب کشی و سایر خدمات دندانپزشکی بعد از عمل بینی مجاز است؟ چه مدت بعد از جراحی بینی می توانم به دندانپزشک مراجعه کنم؟ برای پاسخ به این سوالات لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دندانپزشکی بعد از جراحی بینی

چه مدت بعد از جراحی بینی می توانم به دندانپزشک مراجعه کنم؟

به طورکلی، دوره نقاهت بعد از عمل زیبایی بینی اهمیت بسزایی در نتیجه عمل دارد. لذا عجله در انجام برخی کارها مانند مراجعه به دندانپزشکی بلافاصله بعد از عمل بینی می تواند تاثیر منفی در نتیجه جراحی بینی داشته باشد. معمولاً بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی، 3 تا 4 هفته بعد از جراحی بینی در نظر گرفته می شود. علت تاخیر در انجام خدمات دندانپزشکی این است که ممکن است پزشک در حین کار به بینی و صورت شما فشار وارد کرده و این فشار باعث ایجاد درد در ناحیه بینی شما شود. بنابراین اجازه دهید دندانپزشک و جراح بینی در مورد زمان مناسب برای درمان مشکل دندان تصمیم بگیرند.

درد دندان بعد از جراحی بینی

دندان درد می تواند ناشی از تحریک اعصاب بین قسمت پایین بینی و دندان های بالایی باشد، بنابراین باید توسط دندانپزشک معاینه شوید. در این صورت مشکل در طی چند روز استراحت و مصرف چند مسکن ساده برطرف می شود، اما اگر درد بعد از جراحی بینی به دلیل پوسیدگی دندان باشد، ترمیم پوسیدگی باید حداقل یک ماه بعد از عمل بینی انجام شود.

دندانپزشکی بعد از جراحی بینی

اگرچه ممکن است 3 هفته پس از عمل بینی مشکلی با مراجعه به دندانپزشکی نداشته باشد، اما اگر مشکل از دندان های بالایی باشد، کمی احساس درد و ناراحتی کنید. به خصوص اگر کار روی قسمت استخوانی دندان ها باشد. به طور کلی باید تا پایان دوره نقاهت و حداقل به مدت سه هفته از انجام هر نوع کار دندانپزشکی به ویژه کار روی دندان های جلویی بعد از جراحی بینی خودداری کنید. با این حال، تمام خدمات دندانپزشکی را نمی توان پس از یک ماه انجام داده و نیاز به مدت زمان بیشتری است.

عصب کشی بعد از عمل بینی

اگر بعد از جراحی بینی از درد شدید دندان رنج می برید، با دندانپزشک خود مشورت کنید و به او بگویید چه مدت از عمل شما گذشته است. در این موارد، دندانپزشک به شما توصیه می کند که عصب را ترمیم کرده یا عصب کشی کنید. اگرچه خدنات دندانپزشکی مانند درمان پوسیدگی دندان، یک ماه پس از عمل بینی بلامانع است، اما برای کشیدن عصب دندان باید حداقل بین 2 تا 3 ماه از جراحی بینی گذشته است.

کشیدن دندان بعد از جراحی بینی

اگر دندان های شما دچار پوسیدگی شدید شده و برای ترمیم و عصب کشی دندان دیر شده است، باید دندان را بکشید. همچنین، اگر می خواهید دندان عقل کشیده شود، توصیه می شود حداقل 6 ماه برای کشیدن دندان فک بالا و حداقل 4 ماه برای کشیدن دندان فک پایین بعد از جراحی بینی باید صبر کنید.

ایمپلنت دندان و عمل بینی

ایمپلنت دندان بعد از جراحی بینی

ایمپلنت دندان فرآیندی طولانی مدت هستند که شامل سه مرحله کاشت پایه ایمپلنت، ترمیم استخوان و لثه و سپس قرار دادن ایمپلنت نهایی روی پایه است. به طورکلی، فاصله بین هر مرحله از چند روز تا چند ماه طول می کشد. بنابراین اگر قصد دارید قبل از جراحی بینی، ایمپلنت دندان انجام دهید، باید بدانید که ایمپلنت دندان حداقل 3 ماه طول می کشد. از طرفی، ایمپلنت دندان جراحی سنگینی است، بنابراین اگر می خواهید بعد از جراحی بینی ایمپلنت دندان انجام دهید، حداقل باید 6 ماه از عمل بینی گذشته باشد.

ارتودنسی بعد از جراحی بینی

اگر ارتودنسی دارید، می توانید جراحی بینی را نیز انجام دهید. بریس های دندانی همزمان با جراحی بینی مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اگر اختلالات شدید فکی دارید، بهتر است اجازه دهید دوره درمان ارتودنسی به پایان برسد و سپس جراحی زیبایی بینی انجام دهید. اما اگر قصد ارتودنسی بعد از عمل بینی را دارید، بهتر است صبور باشید و حداقل 4 تا 6 هفته برای ارتودنسی اقدام کنید. شایان ذکر است اگر نیاز به کشیدن دندان بود باید حداقل زمان لازم برای این کار از عمل بینی گذشته باشد.

لمینیت و کامپوزیت بعد از جراحی بینی

برای انجام خدمات زیبایی روی دندان مانند لمینیت یا کامپوزیت بهتر است حداقل 6 تا 8 هفته صبور باشید و قبل از دریافت خدمات, دندانپزشک خود را در جریان عمل بینی انجام گرفته خود قرار دهید. احتمالاً مشکلی نخواهد بود، اما اگر کامپوزیت یا لمینت ها برای دندان های بالا باشد، ممکن است در طول درمان دچار درد و ناراحتی شوید. لذا توصیه می شود خدمات دندانپزشکی بعد از عمل بینی مانند کامپوزیت را در فاصله زمانی مناسب انجام دهید.

بیشتر بخوانید: عفونت بعد از عمل بینی

مسواک زدن بعد از عمل بینی

مسواک زدن بعد از جراحی بینی از مراقبت های ضروری برای پیشگیری از مشکلات دندانی است. بسیاری از افراد به دلیل عمل بینی از مسواک زدن اجتناب کرده و این سبب بروز مشکلات متعدد دندانی بعد از جراحی بینی می شود. با این حال نحوه استفاده از مسواک بعد از جراحی بینی باید برای بیمار توضیح داده شود تا در روند بهبود بینی مشکلی ایجاد نشود.

معمولا به دلیل مصرف غذاهای ساده و نرم تا یک هفته بعد از جراحی بینی چنین غذایی بین دندان ها باقی نمی ماند، اما برای رعایت بهداشت دندان باید از مسواک استفاده شود. مسواک زدن بعد از جراحی بینی منعی ندارد. اما باید به هنگام مسواک زدن نکات زیر رعایت شود:

  • از تکان بیش از حد سر و صورت به هنگام مسواک زدن خودداری شود.
  • بهتر است برای مسواک زدن بعد از جراحی بینی از مسواک نرم و سایز کوچک استفاده کنید تا فشار کمتری به بینی شما وارد شود.
  • دهان خود را تا حد امکان کمتر برای مسواک زدن باز کنید.
  • برای جلوگیری از فشار بر تیغه بینی و بخیه ها، مسواک را به آرامی در دهان حرکت دهید
  • تا چند روز اول پس عمل بینی می توانید از دهانشویه برای بهداشت بهتر دندان استفاده کنید.
  • همچنین توجه داشته باشید که
  • پس از برداشتن گچ بینی و کشیدن بخیه ها، می توانید دندان های خود را به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

کلام آخر

همانطور که در طول مقاله اشاره شد، حداقل 4 هفته برای مراجعه به دندانپزشکی بعد از عمل بینی مورد نیاز است. به طورکلی، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی و طی شدن دوره نقاهت اهمیت بسزایی در نتیجه جراحی دارد، لذا توصیه می شود از انجام خدمات دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، عصب کشی، ارتودنسی و حتی زیبایی مانند کامپوزیت و لمینت بلافاصله بعد از جراحی بینی اجتناب کرده و با جراح خود صحبت کنید. همچنین، توصیه می شود قبل از عمل بینی در خصوص انجام کارهای دندانپزشکی با بهترین جراح بینی و همچنین متخصص دندانپزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *