smaller nose og

عمل بینی عروسکی ( راهنمای کامل )

اگرچه جراحی بینی با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود، اما بر اساس آمارها درصد بالایی از عمل ها به تغییر ظاهری بینی مربوط است. بدون شک افزایش جذابیت و زیبایی چهره تاثیر مثبتی در افراد داشته و باعث افزایش اعتماد بنفس می شود. در حال حاضر بینی ها در سه مدل طبیعی، عروسکی یا فانتزی و نیمه فانتزی جراحی می شوند که هریک ویژگی های منحصربفردی را دارند. یکی از عمل های رایج، به ویژه در بینی جوانان، عمل بینی فانتزی است. به منظور آشنایی با ویژگی های جراحی بینی عروسکی و تفاوت آن با سایر مدل ها تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

استاندارد زیبایی بینی و صورت

در مورد جراحی بینی و زیبایی آن، استاندارد های جهانی وجود دارد. به عبارت دیگر با نزدیک تر شدن فرهنگ ها در اثر رسانه های جمعی فراگیر استاندارد های زیبایی هم حالت جهانی یافته است. استاندارد های زیبایی با تجزیه و تحلیل صورت زیباترین افراد به دست آمده است. در مورد زیبایی بینی این استاندارد ها بر اساس شکل، اندازه و زوایای اجزای مختلف بینی نسبت به هم و نسبت به صورت مشخص شده است.

امروزه مدل های بینی بر اساس یک الگوی زیبایی انجام می شوند. اما نکته مهمی که در این رابطه باید ذکر کرد این است که استاندارد به صورت یک محدوده است و به صورت یک عدد دقیق نیست. به طورکلی، فرم های جراحی بینی با توجه به ارتفاع و زاویه لب سنجیده شده و در بین جراحان به سه دسته کلی طبیعی، عروسکی و جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم بندی می شوند. زاویه بینی و لب در یک فرد زیبا حداقل باید ۹۰ درجه است، اما تا زاویه ۱۰۵ درجه هم زیبا محسوب می شود. تفاوت جراحی بینی طبیعی و بینی عروسکی در همین است که در ادامه مطرح خواهیم کر بینی های عروسکی

مهمترین مشخصه بینی های فانتزی این است که در جراحی بینی عروسکی، جراح زاویه بین لب و بینی را بیشتر از زاویه طبیعی (90 تا 100 درجه) در نظر گرفته و این عدد 105 یا بیشتر نیز می رسد. در این جراحی بیشترین تمرکز جراح بر روی نوک بینی است. علاوه بر این، این فرم، بینی به میزان قابل توجهی کوچکتر شده و نوک آن از زاویه نیم رخ به سمت بالا اصلاح می شود.

بینی فانتزی برای چه صورت هایی مناسب است؟

همانطور که اشاره شد، بینی فانتزی به نسبت بینی های طبیعی کوچکتر، قوس بیشتر و نوک تیز است. هرچه تغییرات بیشتر باشید بینی حالت مصنوعی و غیر طبیعی به خود خواهد گرفت، لذا این فرم بینی برای همه مناسب نیست. اینکه مدل بینی فانتزی برای چه صورت هایی مناسب است به تشخیص پزشک خواهد بود. اما به طورکلی، جراحی بینی فانتزی به افراد با بینی های گوشتی و صورت گرد توصیه نمی شود. آنچه در انتخاب فرم بینی علاوه بر سلیقه بیمار اهمیت دارد، نوع بینی است.

به طورکلی، اگر بینی فردی بزرگ باشد و جراح بخواهد آن را کوچک نماید، یک محدوده زیبایی وجود دارد. پس اگر بینی را در حد خفیف کوچک نماید بینی حالت ساده تر به خود می گیرد. در صورتی که بینی مختصری بیشتر کوچک شود حالت عروسکی تر و فانتزی تری پیدا می کند. ولی اگر سایز بینی خیلی کوچک شود دیگر از حالت استاندارد زیبایی خارج می شود و نارضایتی از نتیجه جراحی بینی را به دنبال خواهد داشت.

توجه داشته باشید که کوچک کردن بیش از حد بینی از نظر ظاهری ممکن است با سایر اجزاء صورت همخوانی نداشته باشد. همچنین، بینی های فانتزی می تواند مشکلات عملکردی و اختلالات تنفسی ایجاد کند.

مراحل عمل بینی فانتزی

یکی از ابتدایی‌ترین مراحل جراحی بینی فانتزی این است که پزشک جراح شما باید بینی شما را به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی خود قرار دهد. در این بررسی تمامی ویژگی‌های صورت شما اعم از برآمدگی بینی، برآمدی پیشانی، ارتفاع بینی و… تماماً در نظر گرفته می‌شود. بعد از آن پایه بال مانند بینی و پهنای آن با توجه به تجربه و مهارت پزشک با توجه به صورت و متناسب با آن تغییرات لازمه را می‌بیند.

در این جراحی بینی سایز بینی به صورت چشمگیری کاهش خواهد داشت. در نتیجه افرادی که پوست بینی ضخیمی دارند و یا دارای بینی‌های گوشتی هستند گزینه مناسبی برای جراحی بینی فانتزی نیستند. این عمل جراحی برای افرادی انجام می‌شود که بینی استخوانی و صورت‌های کوچکی داشته باشند. به این نکته توجه داشته باشید داشتن بافت و غضروف قوی در بینی و داشتن پوست نازک در این راه امری ضروری به شمار می‌رود.

عمل بینی فانتزی
عمل بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی جراح سعی بر این دارد که بینی از حالت طبیعی خود فاصله داشته باشد، در این حالت جراح یک قوس داخلی در تیغه بینی فرد ایجاد خواهد کرد و نوک بینی نیز به سمت بالا هدایت می‌شود. در این جراحی بینی زاویه 110 الی 130 درجه‌ای را به خود می‌گیرد. تا به امروز تجربه نشان داده است که این عمل بینی در بین آقایان و خانم‌ها طرف داران بسیار زیادی پیدا کرده است. لازم به ذکر است در صورتی که شما قصد دارید این عمل زیبایی را انجام دهید، بهتر است بدانید که در صورت کوچک کردن بینی خود، جراحی ترمیمی دیگر در کار نخواهد بود!

تفاوت بینی عروسکی و طبیعی

همانطور که اشاره شد، زاویه بینی و لب در یک فرد زیبا حداقل باید ۹۰ درجه باشد ولی تا زاویه ۱۰۵ درجه هم زیبا محسوب می شود. تفاوت جراحی بینی طبیعی (ساده) و بینی عروسکی (فانتزی) در همین است. اگر جراح زاویه بینی و لب را در حد ۹۰ درجه ایجاد کند، بینی حالت طبیعی تر می گیرد.

اما اگر زاویه ۱۰۵ درجه ایجاد کند بینی سر بالا شده و حالت عروسکی تر به خودش می گیرد. در هر حال هر دو حالت در محدوده استاندارد زیبایی قرار دارد. حال اگر زاویه بینی و لب بیشتر از ۱۰۵ درجه بشود از حالت استاندارد زیبایی خارج می شود و اصطلاحا به آن بینی خوکی می گویند.

برای مثال، بینی را در نظر بگیرید که قوز دارد، سایز آن بزرگ است و نوک افتاده ای دارد. اگر جراح معایب فوق را در حد رفع اشکال بر طرف نماید بینی حالت طبیعی و ساده پیدا می کند. ولی اگر در بر داشتن قوز تراش بیشتری ایجاد نماید، آن را بیشتر کوچک نماید و افتادگی بینی را بیشتر اصلاح کند بینی حالت عروسکی تر (فانتزی) پیدا می کند.

عوارض عمل بینی عروسکی

عمل بینی از جمله عمل هایی است که اگر توسط بهترین جراح بینی با مهارت بالا انجام شود، هیچ عارضه جدی به همراه نخواهد داشت. اما برخی از جراحان به دلیل عدم مهارت و بدون شناخت فرم بینی اقدام به کوچک کردن بیش از حد بینی می کنند. کوچک کردن بیش از حد بینی می تواند علاوه بر مشکلات ظاهری سبب بروز اختلالات تنفسی شده و بیمار نیاز به جراحی ترمیمی بینی داشته باشد.

علاوه بر این، بینی زینی شکل یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ناموفق است که توسط جراحان غیر متخصص ممکن است ایجاد شود. بهتر است بدانید پشت بینی در خانم ها باید مختصری حالت مقعر (قوس) داشته باشد. این تقعر (قوس) تا حدی که شکست و گودی ایجاد ننماید اگر بیشتر بشود بینی حالت عروسکی تر به خودش می گیرد. ولی اگر در حدی پشت بینی گود بشود که به جای انحنای خیلی ظریف حالت شکسته پیدا کند از حالت زیبایی خارج می شود و اصطلاحا به آن بینی زینی شکل گفته می شود.

مدل بینی عروسکی
نمونه عمل بینی فانتزی

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی فانتزی یا عروسکی

برخی از اصلی‌ترین اقداماتی که فرد باید قبل از جراحی بینی فانتزی به آن‌ها توجه داشته باشید عبارت‌اند از:

 • در صورتی که مراجعه کننده داروهای مختلف و خاصی را مصرف می‌کند باید این مسئله را با جراح بینی خود در میان بگذارد
 • در صورتی که مراجعه کننده دارای بیماری‌های خاصی اعم از قلبی عروقی و… مبتلا است. باید این بیماری‌ها را با پزشک خود در میان بگذارد
 • از خوردن و یا نوشیدن هر نوع ماده غذایی حداقل 8 ساعت قبل از جراحی بینی فانتزی خودداری کنید
 • مراجعه کننده باید در روز عمل خود ناشتا باشد
 • به این نکته توجه داشته باشید چهره خانم‌ها در رو عمل بینی باید بدون هیچ گونه آرایشی باشد
 • استفاده از هر نوع ابزار و وسایل فلزی اعم از زیورآلات و… در روز جراحی بینی فانتزی ممنوع است
 • بهتر است در روز عمل بینی خود لباس‌های آزاد و بدون دکمه به تن کنید تا بعد از عمل جراحی دچار مشکل در پوشیدن لباس نشوید
 • مراجعه کننده باید تا قبل از روز عمل تمامی آزمایش‌های لازمه را انجام داده باشد و جواب آزمایش و دیگر مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشد
 • مراجعه کننده باید حداقل نیم ساعت قبل از عمل جراحی به همراه یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشد

مراقبت‌های بعد از عمل بینی فانتزی

برخی از اصلی‌ترین مراقبت‌هایی که شما بعد از جراحی بینی فانتزی باید آن‌ها را رعایت کنید عبارت‌اند از:

 • مصرف منظم داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است
 • رعایت رژیم غذایی صحیح و شروع برنامه غذایی با مایعات
 • پرهیز از خوردن غذاهای سفت
 • بهتر است بعد از عمل جراحی خود پانسمان بینی را خیس نکنید، این امر از بروز تورم جلوگیری خواهد کرد
 • در هنگام استراحت شما باید دو بالشت را در زیر سر خود بگذارید تا زاویه مناسبی ایجاد کنید
 • از فین کردن دوری کنید
 • از مصرف و استعمال هر نوع دخانیات و الکل به مدت 2 هفته بعد از عمل بینی دوری کنید

در صورتی که شما تمامی مواردی که در بالا برای شما شرح داده‌ایم را به صورت اصولی رعایت کنید، روند بهبود سریع‌تری خواهید داشت. این امر باعث می‌شود که نتیجه قابل قبول‌تری بعد از جراحی داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید بعد از این عمل بینی؛ مانند دیگر عمل‌های بینی نوک بینی شما تا 6 ماه متورم خواهد بود، در نتیجه در صورتی که قصد دارید نتیجه نهایی عمل بینی خود را مشاهده کنید باید حداقل به مدت یک سال صبوری کنید.

مراقبت بعد از جراحی عروسکی

هزینه عمل بینی فانتزی

هزینه جراحی بینی فانتزی با توجه به عوامل متعددی محاسبه می‌شود؛ به عنوان مثال این هزینه با توجه به نوع بینی، مهارت پزشک جراح، تجربه جراح بینی و… می‌تواند متفاوت باشد. در نتیجه هزینه جراحی بینی فانتزی با توجه به فاکتورهای متعددی اعم از پیچیدگی روند کار و میزان تغییرات خواسته شده می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد. این هزینه‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. البته لازم به ذکر است سلیقه و خواسته‌های بیمار یکی از اصلی‌ترین پارامترهایی است که می‌تواند بر روی هزینه نهایی تأثیر بگذارد.

کلام آخر

اگر تمایل دارید که بعد از جراحی بینی کسی متوجه عمل شما نشود، حالت طبیعی بهتر است. اما اگر فردی تمایل دارد که بعد از جراحی علاوه بر زیبایی ، چهره اش جلب توجه بیشتری هم بنماید بینی عروسکی (فانتزی) برای او توصیه می شود.

توجه داشته باشید که ایجاد تغییرات اصلاحی فقط در محدوده استاندارد زیبایی مجاز بوده و بیشتر از آن ممنوع است. بنابراین بینی های سر سره ای یا خیلی کوچک یا خیلی سر بالا اصلا توصیه نمی شود. تغییرات غیر طبیعی و کوچک کردن بیش از حد بینی معمولا به ساختار عملکردی بینی آسیب می زند. در حقیقت این فرم های غیر متعارف باعث افزایش بیشتر جلب توجه دیگران می شود، اما به زیبایی افراد کمکی نمی کند.

سوالات متداول

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 پاسخ
 1. سلام بینی من بالاش استخوانیه ولی نوکش گوشتی هستش
  ی سالی میشه عمل کردم ولی
  از نیمرخ راضی نیستم
  اوایلش خوب بوده حس میکنم الان یکمی دراز شده
  گاها هم خیلی بزرگ میشه بینیم
  ولی به مراتب از بین میره
  دلیلش چی میتونه باشه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. علت ورم باید بررسی شود. گاهی برخی داروها نیز در افزایش ورم بینی ممکن است تاثیر گذار باشند.

 2. سلام بینی من کاااملا زین اسبی شده و ترس از عمل دارم دکتر حسنانی گفتن باید از غضروف دنده پیوند بزنن همین موضوع ترس منو بیشتر کرده که نکنه دوباره بعد عمل مجدد زین اسبی بشه😭😭😭😭

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید اگر از غضروف دنده پیوند بزنند، غضروف بر جای خود باقی میماند و زین اسبی نمی‌شود. این ترس شما بی‌مورد است