۵ دقیقه
fleshy nose surgery og

برخی از انواع بینی های گوشتی درمان پذیر شدند!

آنچه می خوانید...

بینی گوشتی را با روش های جدید می توان با نتایج بهتری جراحی نمود. چگونه می توان نتیجه ای تقریباً نزدیک به نتیجه بینی هایی که پوست متوسطی دارند برای بینی های گوشتی گرفت؟ ایزوترتینوئین انقلابى در جراحى بعضى بینى هاى گوشتى ایجاد کرده است .

fleshy nose surgery og

انواع بینی های گوشتی

بینی های گوشتی دو دسته هستند: دسته اول آنهایی که پوستشان غدد سباسه خیلی زیادی دارند و چربی زیادی تولید می کنند. یک دسته آنهایی هستند که مقدار بافت زیر پوست در آنها زیاد است. بینی های گوشتی که دارای غدد سباسه بیشتری هستند و چربی زیاد تولید می کنند، امروزه در واقع درمان پذیر شده اند. ولی آنهایی که پوستشان ضخیم است اما ضخامت پوستشان به علت غده های چربی نیست هنوز به خوبی قابل درمان نیستند.
افتراق آنها این است که پوستهایی که غدد سباسه زیاد دارند دارای منافذ زیادی بوده و چربی فراوانی تولید می کنند برعکس، پوستهایی که در آن ضخامت درم یا بافت جلدی زیاد است قرمز و براق هستند.

ما بینی های گوشتی که غدد سباسه زیاد دارند را می توانیم تقریباً با استفاده از آیزوترتینوئین درمان کنیم. درمان به این صورت است که باید یک دوره کامل آیزوترتینوئین استفاده شود به مدت شش ماه درمان قطع شود بعد جراحی بینی انجام شود و بعد از آنکه جراحی بینی انجام شد دوباره یک دوره سه تا شش ماهه آیزوترتینوئین استفاده شود البته شروع آن باید حداقل یک ماه بعد از جراحی بینی باشد. البته اول یک دوره رتین آ که از مشتقات ویتامین A است به صورت موضعی استفاده می شود اگر جواب نداد آیزوترتینوئین خوراکی استفاده می شود.
کلاً آیزوترتینوئین یا راکوتان ترمیم را به تأخیر می اندازد. به همین خاطر هرگونه اقدام جراحی تهاجمی و یا هرگونه اعمال تهاجمی مثل درم ابرژن یا لیزر حداقل شش ماه و بهتر است حتی به مدت یک سال بعد از اتمام درمان با آیزوترتینوئین انجام شو اما به طور کلی جراحی زیبایی بینی شش ماه بعد از قطع دارو امکان پذیر است.
نکته دیگرى که حائز اهمیت است این که بینی های گوشتی که غدد سباسه زیاد دارند باید اول تغییراتی در رژیم غذایی شان بدهند. باید از کربوهیدرات های هایپرگلاسمیک و لبنیات کمتر استفاده کنند. چربی های اشباع شده و ترانس هم کمتر استفاده کنند. با این پرهیز غذایی می توان غدد سباسه را برای تولید چربی کمتر کنترل نمود تا ضخامت پوست کمتر شود.
به همراه تغییر رژیم غذایى ایزوترتینوئین هم براى او تجویز مى شود .
پس به عنوان یک نتیجه گیری کلی، بینی های گوشتی که غدد چربی زیادی داشته باشند علاوه بر رژیم غذایی، یک دوره راکوتان برایشان تجویز می کنیم. راکوتان را به مدت شش ماه مصرف می کنند بعد شش ماه دارو را قطع می کنند جراحی زیبایی بینی برایشان انجام می شود. یک ماه بعد، راکوتان دوباره برایشان آغاز می شود و به مدت سه ماه دوباره استفاده می شود. به این ترتیب می توان نتیجه ای تقریباً نزدیک به نتیجه بینی هایی که پوست متوسطی دارند برای بینی های گوشتی نیز گرفته شود.

راکوتان چیست؟

داروى راکوتان ( ایزوترتینوئین ) که براى آکنه ( جوش صورت ) تجویز مى شود ، باید شش ماه قبل از جراحى زیبایی بینى قطع شود .
ایزوترتینوئین انقلابى در جراحى بعضى انواع بینى گوشتى نیز ایجاد کرده است .

نکاتى در مورد ایزوترتینوئین

آیزوترتینوئین در سال 1982 برای درمان آکنه یا جوش های پوست از نوع ندولار کیستی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، FDA تأیید شد. امروزه نه تنها این دارو برای آکنه های کیستیک یا ندولار به کار می رود، بلکه برای تمام انواع آکنه نیز می تواند استفاده شود. آکنه های بدشکل و آکنه های بعد از یائسگی و حتی رینوفایما هم می تواند توسط این دارو مورد درمان قرار بگیرد. آیزوترتینوئین تنها داروی خوراکی است که بر روی تمام فاکتورهای ایجادکننده آکنه یا همان جوش های صورت اثر دارد. آیزوترتینوئین باعث کاهش تولید شدید سبوم، کاهش کمدوژنز و همینطور کاهش باکتری های پروپیونی آکنه یا باکتری های مولد آکنه می شود. آیزوترتینوئین همچنین اثرات ضدالتهابی نیز دارد. آیزوترتینوئین از مشتقات ویتامین A است و در کبد متابولیزه می شود و از بین می رود.
بهتر است این دارو همراه با غذا استفاده شود. همراه رآکوتان نباید تتراسایکلین استفاده شود. بهتر است افرادی که از این دارو مصرف می کنند از الکل اجتناب کنند و همراه آن ویتامین A نیز استفاده نشود. با داروهای کاربامازپین، کتوکونازول و اسید سالیسیلیک تداخل دارد. اثرات تراتونیک یا اثرات منفی که در جنین می گذارد اثبات شده است به عبارت دیگر موجب اختلال رشدی در جنین می شود و باید از یک ماه قبل از مصرف آن و تا یکسال بعد از مصرف آن هیچگونه اقدام برای بارداری انجام نشود. افرادی که دیابت دارند و افرادی که چربی خون بالایی دارند در هنگام مصرف این دارو باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. بقیه افراد نیز باید به صورت منظم تحت آزمون های کبدی قرار گیرند.

منابع

Bahman Guyoron . Michelle Lee . (2017 ) An effective Algorithm for management of noses with thick skin .Aesth Plast Surg
Roxana Cobo. Liliana Vitery . Isotretinoin use in thick skined rhinoplasty patients. Facial Plas Surg 2016 ;32:656_661

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دو =