۶ دقیقه

بعد از جراحی بینی چه غذاهایی بخوریم؟

آنچه می خوانید...

غذا خوردن پس از جراحی: از خوردن غذاهای عجیب و غریب که تا کنون امتحان نکرده اید خودداری کنید. با نی مایعات ننوشید. از این فرصت برای کاهش وزن استفاده نکنید. از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. غذاهای نرم مانند سوپ و سیب زمینی آب پز بخورید. از غذاهای دیرهضم اجتناب کنید. فلفل و غذاهای تند نخورید. به غیر از اینها محدودیت غذایی دیگری ندارید.

غذا خوردن پس از جراحی 1
عصر روز جراحی برای شام غذایی نرم مثل سوپ بخورید.

بعد از اینکه از اتاق عمل به اتاق ریکاوری منتقل شدید ممکن است از شما خواسته شود که برای یک ساعت چیزی نخورید و نیاشامید.

غذا خوردن پس از جراحی
یک ساعت بعد از به هوش آمدن به شما اجازه داده می شود که با مقدار اندکی آب شروع به خوردن کنید. چند دقیقه بعد از آن نیز می توانید آب میوه (غیر اسیدی) و یک کیک نرم بخورید.

رژیم غذایی مناسب در روز جراحی

از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. غذاهای نرم مانند سوپ مرغ، سیب زمینی آب پز یا سبزیجات پخته برایتان بسیار مناسب است.
همچنین از خوردن غذاهایی هضمشان برایتان مشکل است مثل شیر اجتناب کنید.
از فلفل و غذاهای تند دوری کنید.
به رژیم غذاییتان فیبر اضافه کنید تا مکانیزم دفع بدنتان به حالت نرمال برگردد.
مایعات بنوشید.
بهتر است از میوه های اسیدی (مانند آب پرتقال) در روز جراحی خودداری کنید زیرا ممکن است معده را تحریک کند. آب انبه، آب آناناس و آب هلو انتخاب های مناسبی هستند.
از خوردن غذاهای سفت که جویدنشان مشکل است خودداری کنید.

 

رژیم غذایی مناسب یک هفته اول

دوره نقاهت عمل جراحی بینی یک هفته است.
در این یک هفته بسیاری از بیماران اشتهای غذا خوردن ندارند و یا از ترس حالت تهوع، غذا نمی خورند.
بعضی ها از این فرصت استفاده می کنند تا وزن کم کنند!
لطفا به یاد داشته باشید که بدن شما در دوران نقاهت، برای ترمیم نیاز به کالری دارد.
هرچه غذایی که می خورید کمتر فراوری شده باشد بهتر است.
در برخی از منابع ذکر شده که عصاره آناناس یا خود آناناس می تواند در کاهش کبودی تأثیر داشته باشد. عصاره آناناس به صورت کپسول آناهیل عرضه می شود. خود آناناس و یا آب آناناس نیز توسط فرد قابل خوردن است. این موارد ذکر شده که می تواند موجب کاهش ورم شود اما هنوز از لحاظ علمی ثابت نشده است و فقط در حد تئوری است اما در هر حال بیماران می توانند این موارد را استفاده کنند.

از روز دوم بعد از جراحی هر غذایی که نرم باشد می توانید میل کنید و لازم نیست آن را له کنید. کباب کوبیده ، برنج، مرغ، ماهی و هر غذای دیگری می توانید میل کنید فقط مواد خوراکی که در حد سیب یا هویج سفت باشد گاز نزنید و ساندویچ بزرگ نخورید.

 

با «نی» مایعات ننوشید!

برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا نیروی ناشی از مکیدن به بینی شما فشار آورده و ایجاد درد می کند.
برای غذا خوردن پس از جراحی از روز دوم، به جز موارد زیر محدودیت غذایی خاصی ندارید:
از غذاهای سفت مثل کباب برگ، ته دیگ و گز خود داری کنید.
به مدت یک هفته، از غذاهای تند و فلفلی خود داری کنید.
به مدت 2 هفته از گاز زدن به ساندویچ خودداری کنید.

 

غذاهای عجیب و غریب نخوریدغذا خوردن پس از جراحی

خیلی از بیماران در اینترنت جستجو می کنند و به دنبال غذاهایی می گردند که ورم بینی و کبودی اطراف چشم آنها زودتر خوب شود. این کار را نکنید. بسیاری از این سایت ها توسط افراد نا آگاه نوشته شده و ممکن است چیزهایی که پیشنهاد می دهند به شما نسازد. به طور کلی، غذایی که قبلا امتحان نکرده اید را در دوران نقاهت بعد از عمل بینی نخورید. تاکید می کنم که رژیم غذایی معمولی خودتان را در پیش بگیرید.

غذا خوردن پس از جراحی

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی در مورد غذا خوردن پس از جراحی

پرسش ۵۵۲۱

آبریزش بینی بعد از خوردن غذا های داغ

سلام آقای دکتر ، من در روز مدام آبریزش بینی دارم،غذا میخورم چای میخورم هر خوراکی ای که بخورم همینطوره، وقتی هم سرما میخورم ابریزش بینیم سبزه و سرفه هام همه خلط دار ه سبز هست و کلی انتی بیوتیک میخورم تا یکم بهتر بشم. دندون درد گرفتم رفتم دکتر گفتن دندونات سالمه و دندون عقل هم در نیومده اصلا احتمالا از سینوزیتته.توی سرما هم سردرد میگیرم.رفتم سی تی اسکن جوابش این بود. راهنماییم کنید لطفا.‎
پاسخ دکتر حسنانی:
بعضی از افراد هستند که هنگام خوردن غذا های داغ ابریزش بینی پیدا می کنند این ربطی به سینوزیت ندارد و یک موضوع جداگانه است که درمان خاص خود را دارد این ct scan ای که برای من فرستاده اید علائمی دال بر سینوزیت مشاهده نمیشود اما این ها توصیه کلی است و برای پاسخ دقیق تر به معاینه حضوری نیاز است.

 

پرسش 2749

کنترل خنده ، گریه و خوردن لقمه های بزرگ بعد از عمل بینی

ببخشید من ۱۸ مهر عمل کردم بینیم استخوانی غضروفی بود متاسفانه یا خوشبختانه خیلی خنده رو هستم این دو هفته با مکافات عمل خنده امو کنترل کردم. دیروز همکارام گفتن ک بینیت جوش نمیخوره اینقدر خندیدی ی آشوبی تو دلم انداختن ک چنین استرسی رو تو عمرم نداشتم میخواستم نظر شما رو بدونم لطفا راهنماییم کنید.
پاسخ دکتر حسنانی:
بهتر است تا یک ماه بعد از عمل، از کارهایی که باعث حرکت شدید فک میشود، مثل خندیدن و یا گریه کردن شدید و یا خوردن لقمه های بزرگ و یا خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. ولی معمولا مشکل مهمی پیش نمی آید و جای نگرانی نیست.

 

پرسش ۴۳۹۴

تغییر شکل بینی با غذا خوردن

سلام من ١٣ روزه که عمل بینی انجام دادم .می خواستم بدونم ایا حرکت دهن باعث تغیر شکل رو بینی من می شه دیروز هنگام غذا خوردن چون غذا داشت می ریخت غیر ارادی دهنمو نسبتا شدید حرکت دادم و چند دفه این اتفاق موقع غذا خوردن افتاده الان از دیروز تا حالا استرس دارم ایا رو شکل بینی من تاثیر داره با توجه به این که ١٣ روز از عمل گذشته اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون می شم
پاسخ دکتر حسنانی:
سلام. بهتر است به مدت یک ماه بعد از جراحی بینی از حرکات شدید فک و عضلات صورت خودداری نمایید . هر چند که معمولا مشکلی ایجاد نمی کند .
دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

پرسش و پاسخ مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − چهار =