۶ دقیقه
meaty nose surgery

جراحی بینی گوشتی

آنچه می خوانید...

بینی گوشتی چیست؟

بینی گوشتی به بینی گفته می شود که پوست ضخیم، و غضروف های نازک دارد. با تکنیک های قدیمی تر تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد انجام داد. زیرا آن تکنیک ها بیشتر کاهنده بودند. اما با تکنیک های جدید، دستیابی به زیبایی برای بینی های گوشتی نیز ممکن شده است.

جراحی بینی گوشتی
بینی گوشتی به بینی ای گفته می شود که پوست ضخیم و غضروف های نازک و ضعیفی دارند. برعکس، اگر پوست بینی نازک و غضروف های زیر آن محکم باشد، بینی استخوانی (غضروفی) خواهد بود.

آیا بینی گوشتی بعد از عمل برگشت می کند؟

با تکنیک های قدیمی تر ، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. بینی گوشتی غضروف های ضعیف تری دارد. حال اگر این غضروف های ظریف، تراش داده و نازک شوند، اگر چه ممکن است برای مدتی بینی کوچک تر و زیبا تر به نظر برسد. اما با گذشت زمان و به علت فعل و انفعالات زیر پوستی، بینی جمع شده و خودش را به سمت پائین می کشد. اینکه می گفتند بینی افتادگی پیدا کرده و یا برگشت کرده به همان علت است.
اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند، حالت داده می شوند و بازآرایی می شوند، برگشت بینی های گوشتی یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

توضیحات دکتر حسنانی در مورد برگشت بینی های گوشتی

تقویت غضروفی کاری است که برای بینی گوشتی انجام می دهیم . به آن معنا که غضروف مورد نیاز را از تیغه وسط بینی (سپتوم) بر می داریم و بوسیله آن قسمت های tip یا نوک بینی را تقویت می کنیم تا بعد از اینکه فرایند ترمیم شروع شد تغییر شکل (برگشت بینی) اتفاق نیفتد.

 

بینی نیمه گوشتی بعد از دو سال
بینی با پوست ضخیم با غضروفهای قوی نتیجه طبیعی بعد از دو سال. سایز بینی به صورت سه بعدی کوچک شده است.

انواع بینی های گوشتی

بینی های گوشتی دو دسته هستند: دسته اول آنهایی که پوستشان غدد سباسه خیلی زیادی دارند و چربی زیادی تولید می کنند. یک دسته آنهایی هستند که مقدار بافت زیر پوست در آنها زیاد است. بینی های گوشتی که دارای غدد سباسه بیشتری هستند و چربی زیاد تولید می کنند، امروزه در واقع درمان پذیر شده اند. ولی آنهایی که پوستشان ضخیم است اما ضخامت پوستشان به علت غده های چربی نیست هنوز به خوبی قابل درمان نیستند.
افتراق آنها این است که پوستهایی که غدد سباسه زیاد دارند دارای منافذ زیادی بوده و چربی فراوانی تولید می کنند برعکس، پوستهایی که در آن ضخامت درم یا بافت جلدی زیاد است قرمز و براق هستند.

بینی گوشتی نتیجه طبیعی بعد از دو سال
اندازه بینی تا حد ممکن کوچک شده است

برخی از انواع بینی های گوشتی قابل درمان هستند

ما بینی های گوشتی که غدد سباسه زیاد دارند را می توانیم تقریباً با استفاده از آیزوترتینوئین درمان کنیم. درمان به این صورت است که باید یک دوره کامل آیزوترتینوئین استفاده شود به مدت شش ماه درمان قطع شود بعد جراحی بینی انجام شود و بعد از آنکه جراحی بینی انجام شد دوباره یک دوره سه تا شش ماهه آیزوترتینوئین استفاده شود البته شروع آن باید حداقل یک ماه بعد از جراحی بینی باشد. البته اول یک دوره رتین آ که از مشتقات ویتامین A است به صورت موضعی استفاده می شود اگر جواب نداد آیزوترتینوئین خوراکی استفاده می شود.

کلاً  ایزوترتینوئین یا راکوتان ترمیم را به تأخیر می اندازد. به همین خاطر هرگونه اقدام جراحی تهاجمی و یا هرگونه اعمال تهاجمی مثل درم ابرژن یا لیزر حداقل شش ماه و بهتر است حتی به مدت یک سال بعد از اتمام درمان با آیزوترتینوئین انجام شو اما به طور کلی جراحی زیبایی بینی شش ماه بعد از قطع دارو امکان پذیر است.
نکته دیگرى که حائز اهمیت است این که بینی های گوشتی که غدد سباسه زیاد دارند باید اول تغییراتی در رژیم غذایی شان بدهند. باید از کربوهیدرات های هایپرگلاسمیک و لبنیات کمتر استفاده کنند. چربی های اشباع شده و ترانس هم کمتر استفاده کنند. با این پرهیز غذایی می توان غدد سباسه را برای تولید چربی کمتر کنترل نمود تا ضخامت پوست کمتر شود.به همراه تغییر رژیم غذایى ایزوترتینوئین هم براى او تجویز مى شود .

پس به عنوان یک نتیجه گیری کلی، بینی های گوشتی که غدد چربی زیادی داشته باشند علاوه بر رژیم غذایی، یک دوره راکوتان برایشان تجویز می کنیم. راکوتان را به مدت شش ماه مصرف می کنند بعد شش ماه دارو را قطع می کنند جراحی زیبایی بینی برایشان انجام می شود. یک ماه بعد، راکوتان دوباره برایشان آغاز می شود و به مدت سه ماه دوباره استفاده می شود. به این ترتیب می توان نتیجه ای تقریباً نزدیک به نتیجه بینی هایی که پوست متوسطی دارند برای بینی های گوشتی نیز گرفته شود.

fleshy nose natural after 4 months
بینی گوشتی نتیجه طبیعی بعداز شش ماه. افتادگی نوک بینی اصلاح شده و به آن شکل بهتری داده شده است. پهنای بینی کاسته شده است

آیا می توان با جراحی، پوست بینی های گوشتی را نازک کرد؟

برای رفع این مشکل در بینی گوشتی اولین نکته ای که به ذهن می رسد این است که چگونه می توان پوست بینی های گوشتی را نازک نمود . پوست از چندین لایه متفاوت تشکیل شده است که تقریبا به هیچ کدام از این لایه ها نمی توان دست زد زیرا باعث آسیب پوست خواهد شد و آسیب پوست فاجعه آور است زیرا تقریبا غیر قابل اصلاح است . تنها لایه ای از پوست که می توان به آن دست زد و از ضخامت آن کاست چربی زیر پوستی است . جراح می تواند بسیار با احتیاط و طوری که به لایه های دیگر پوست آسیبی وارد نشود این چربی را از پوست جدا کند و تا حدودی پوست بینی را نازک نماید . ولی باید توجه داشت که این اندازه نازک کردن آن قدر نیست که پوست بینی به وضوح نازک شود فقط مختصری بهتر می شود .
بنابراین چربی برداری از زیر پوست بینی تا حد مختصری می تواند نتیجه جراحی  را بهبود ببخشد ولی نمی تواند نتیجه ای مانند بینی استخوانی به بار بیاورد .
در نهایت باید گفت تقویت استحکام اسکلت بینی بهترین راه برای زیبا سازی بینی های گوشتی می باشد .

جراحی بینی با پوست ضخیم

توضیحات بیشتر دکترحسنانی

semi fleshy nose 1

نتیجه گیری

جراحی بینی های غضروفی (استخوانی) نتیجه بخش تر و اسان تر است. بینی های گوشتی نتیجه گیری کمتری دارند و باید توقعاتشان را محدودتر کنند. اگر چه با تکنیک های جدید جراحی بینی، دستیابی به زیبایی پایدار برای بینی های گوشتی هم امکان پذیر شده است.

fleshy thick skin nose 1

fleshy thick skin nose 2

fleshy thick skin nose 3

fleshy thick skin nose 4

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =