پریود شدن در حین عمل بینی

قاعدگی قبل از عمل بینی

قاعدگی در جراحی بینی یکی از دغدغه های بانوانی است که تصمیم به عمل رینوپلاستی دارند و این سوال پیش می آید که آیا پریودی با جراحی بینی تداخلی دارد؟ آیا جراحی بینی به هنگام پریودی خطرناک است؟ همچنین، برخی از خانم ها ممکن است دچار بهم ریختن پریود بعد از عمل بینی شوند، اما علت آن چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم به قاعدگی قبل از عمل بینی بپردازیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

قاعدگی و عمل بینی

قاعدگی یک امر طبیعی در بانوان است و هر خانم بالغ به طور میانگین در یک سیکل مشخص، حدود 35 تا 80 میلی لیتر از دست می دهد. برخی بر این باورند که پریودی می تواند تمام عمل های جراحی ها را مختل کند و بیمار باید عمل خود را به بعد از پریودی موکل کند. اگرچه در برخی از عمل ها به ویژه جراحی های زیبایی و درمانی مرتبط با اندام تناسلی بانوان این موضوع صدق می کند، اما قاعدگی قبل از عمل بینی به شرط نداشتن مشکلات انعقاد خون، هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

قاعدگی قبل از عمل بینی

همان طور که اشاره شد، پریود بودن هنگام عمل بینی ضرری ندارد و هیچ مانعی برای جراحی رینوپلاستی وجود نداشت. اما اگر از مشکل انعقاد خون رنج می برید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. زنانی که مشکل انعقاد و لخته شدن خون را دارند، باید بعد از قاعدگی برای جراحی زیبایی بینی اقدام کنند.

آیا عمل بینی به هنگام قاعدگی توصیه می شود؟

اگر مشکل انقاد یا لخته شدن خون ندارید، عمل بینی بلامانع است. با این حال توصیه می شود زنانی که دوران قاعدگی دشوار همراه با درد و خونریزی شدید دارند نیز پس از پایان قاعدگی برای عمل بینی اقدام کنند. همان طور که می دانید عمل بینی نیاز به دوره نقاهت و استراحت چند روزه دارد. لذا بانوانی که مشکلاتی مانند اختلال پیش از قاعدگی (PMS) یا منوراژی (خونریزی سنگین و طولانی مدت در دوران قاعدگی) بهتر است جراحی رینوپلاستی را بعد از دوران پریودی انجام دهند.

آیا قاعدگی باعث افزایش ورم بینی بعد از عمل می شود؟

یکی از سوالات متدوالی که زنان مطرح می کنند، این است که آیا پریود شدن باعث افزایش تورم در بینی بعد از عمل می شود؟ پاسخ این پرسش منفی است. داشتن کبودی و تورم بعد از عمل بینی از عوارض شایع جراحی بینی است و به قاعدگی مرتبط نمی شود. آنچه در کاهش تورم بعد از عمل بینی نقش دارد، مراقبت های بعد از جراحی بینی است. اگر نکات بد از عمل جدی گرفته نشود، احتمال افزایش تورم و خونریزی بعد از عمل نیز بیشتر می شود.

بهم ریختن پریود بعد از عمل بینی

یکی از نگرانی های زنان که کاندید عمل بینی هستند، موضوع بی نظمی و بهم خوردن پریود بعد از عمل بینی است. برخی از زنان ممکن است بعد از جراحی بینی با بی نظمی پریودی مانند پریود شدن یا نشدن بعد از عمل مواجه شوند. اما سوال اینجاست که آیا عمل بینی یا داروی بیهوشی باعث بی نظمی قاعدگی می شود؟ در ادامه به بررسی دلایل بروز این مشکلات خواهیم پرداخت.

علت پریود نشدن بعد از عمل بینی

پریود نشدن یکی از مشکلاتی که برخی از بانوان پس از عمل بینی با آن مواجه می شوند. همان طور که اشاره شد، قاعدگی قبل از عمل بینی و در حین عمل تاثیری ندارد، اما عمل بینی می تواند بر سیکل قاعدگی تاثیر منفی بگذارد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید جراحی زیبایی بینی هیچ تاثیری بر سیکل پریود بانوان ندارد و دلایل متعددی برای تاخیر در قاعدگی وجود دارد. به طورکلی، مهمترین علت پریود نشدن بعد از عمل بینی عبارتند از:

  • استرس
  • تغییر سبک زندگی
  • مصرف دارو

استرس عامل اصلی تاخیر در پریود بعد از عمل بینی به شمار می رود، زیرا سیستم هورمونی زنان با شرایط روانی آن ها رابطه مستقیم دارد. لذا هر چه ترس و فشار روانی ناشی از عمل بینی بیشتر باشد، احتمال پریود نشدن قاعدگی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این، تغییر در سبک زندگی مانند نوع تغذیه و کاهش تحرک می تواند منجر به تغییر سیکل قاعدگی شود.

علاوه بر این، مصرف داروهای مسکن مانند ایبوپروفن‌ها، آسپرین، مفنامیک اسید یا ژلوفن و هر نوع داروی ضد التهاب غیر استروئیدی و کاهش دهنده درد می تواند بر سیکل بانوان اثر بگذارد. این بی نظمی ممکن است در قاعدگی قبل از عمل بینی نیز رخ داده و ممکن است طول پریود طولانی تر شود.

آیا داروی بیهوشی باعث عقب افتادن پریود میشود؟

همان طور که اشاره شد، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مسکن های کاهنده درد می تواند سبب پریود نشدن بعد از عمل بینی شود. اما داروهای بیهوشی نیز می تواند باعث بی نظمی قاعدگی شود؟ پاسخ این سوال منفی است و داروهای بیهوشی هیچ تاثیری در بی نظمی و عقب افتادن پریود نخواهند داشت. علت اصلی پریود نشدن بعد از رینوپلاستی استرس و فشار روانی بیش از حدی است که بیمار تجربه می کند.

علت پریود شدن بعد از عمل بینی

اگرچه ما در این مقاله به بررسی شرایط قاعدگی قبل از عمل بینی پرداختیم، اما برخی از زنان با مشکل سیکل پریودی بعد از جراحی مواجه می شوند. برخی از زنان به دلایل مختلف مانند تنبلی تخمدان ممکن است زودتر از زمان موعد، پریود شوند. اگر مشکل جدی نداشته و سیکل قاعدگی منظمی داشته اید، ممکن است بعد از جراحی بینی با قاعدگی زودهنگام مواجه شوید. این امر نگران کننده نیست و نشان دهنده خطر جدی نخواهد بود.

در حقیقت، علت اصلی پریود شدن بعد از عمل بینی همان استرس و فشارهای روانی است که قبل و بعد از عمل به شما تحمیل می شود. بهتر است بدانید که استرس و اضطراب ناشی از عمل بینی در زنان مختلف یکسان نبوده و ممکن است در برخی باعث پریود زودهنگام و در برخی عقب افتادن آن شود. در نتیجه بهم خوردن قاعدگی طبیعی است و نگرانی وجود ندارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

قاعدگی قبل و بعد از عمل بینی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. از طرفی بی نظمی در سیکل قاعدگی کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. با این حال ادر صورت مواجه شدن با علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • دوران قاعدگی سخت تر از قبل جراحی بینی (همراه با خونریزی و درد بیشتر)
  • عدم قاعدگی بیشتر از 3 ماه
  • دوران قاعدگی طولانی تر از 10 روز

کلام آخر

اگر مشکل انعقاد خون ندارید، قاعدگی قبل از عمل بینی و حین جراحی هیچ خطری برای زنان ندارد. با این حال توصیه می شود زمان عمل خود را به بعد از قاعدگی موکل کنید، زیرا درد و خونریزی قاعدگی می تواند همزمان با عمل بینی برای شما کمی دشوار باشد. بهتر است بدانید که جراحی رینوپلاستی هیچ تاثیری بر قاعدگی نداشته و اغلب بی نظمی های سیکل پریودی به استرس و ترس از عمل بینی مرتبط می شود. در پایان توصیه می شود برای آگاهی بیشتر در خصوص سیکل پریودی و عمل بینی با بهترین جراح بینی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *