عمل پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی چگونه است؟

این روزها افراد بسیار زیادی را می توان یافت که از پولیپ بینی رنج می برند و سعی دارند تا با انجام عمل پولیپ بینی برای همیشه از شر این بیماری خلاص شوند. در حال حاضر روش های مختلفی برای جراحی پولیپ بینی وجود دارند که هر کدام ویژگی ها و ساختار خاص خود را دارند. برای هر کدام از این روش ها بایستی به نکات و مراقبت های خاصی توجه داشته باشید؛ چرا که این مراقبت ها می توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی نتایج دریافتی شما داشته باشند.

عمل پولیپ بینی را در هر سنی می توان انجام داد اما بهترین زمان برای این عمل بازه سنی 20 تا 50 سالگی است. انتخاب یک پزشک معالج مجرب در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد و موضوعی است که توصیه داریم به سادگی از کنار آن عبور ننمایید. همچنین، در راستای مدت زمان انجام این عمل جراحی بایستی براساس تعداد پولیپ ها، اندازه آن ها و روش های جراحی تصمیم گرفت.

عمل پولیپ بینی و روش های آن

در حال حاضر روش های متفاوتی برای درمان پولیپ بینی وجود دارند که شامل داروهای گیاهی نیز می شوند؛ اما لازم است بدانید عمل پولیپ بینی بهترین روش برای درمان این بیماری به شمار می رود. جراحی بینی به سه روش انجام می پذیرد که در ادامه به بررسی دقیق تر هر کدام خواهیم پرداخت.

جراحی پولیپکتومی بینی

از این روش به عنوان متداول ترین راهکار برای درمان پولیپ بینی یاد می شود. این جراحی را می توان با استفاده بی حسی و یا بیهوشی انجام داد و نکته ای که وجود دارد این است که در این راستا پزشک شما بایستی تصمیم بگیرد. عملکرد این نوع عمل پولیپ بینی به این شکل است که پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی ابتدا دستگاه های خاصی وارد بینی نموده و در گام بعد اقدام به جدا نمودن پولیپ های ایجاد شده در بینی شما می نمایند. توصیه داریم چنین درمان هایی را حتما به پزشکان مجرب همچون دکتر حمیدرضا حسنانی بسپارید.

جراحی آندوسکوپی سینوسی

دومین راهکار برای از بین بردن پولیپ بینی روش آندوسکوپی سینوسی است که عمدتا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که نتوان با استفاده از روش قبل پولیپ را درمان نمود. پزشکان این روش را زمانی کاربردی می دانند که اندازه پولیپ ها بزرگ شده و با استفاده از دستگاه های مکش نتوان آن ها را از بخش داخلی بینی جدا کرد. در این روش ابتدا بیمار با استفاده از بی حسی و یا بیهوشی برای جراحی آماده می شود. در گام بعد یک لوله باریک و نازک توسط پزشک وارد بینی بیمار شده و وضعیت و مکان دقیق قرارگیری پولیپ مورد بررسی قرار می گیرد.

نکته ای که لازم است بدانید این است از بین بردن پولیپ ها نیز در این روش به همین لوله های باریک و نازک انجام می پذیرد و پس از پایان فرآیندهای موردنیاز، پزشک بخش داخلی بینی را با آب نمک و یا اسپری شستشو می دهد. این کار در عمل پولیپ بینی موجب جلوگیری از ایجاد دوباره پولیپ بینی شده و التهابات به وجود آمده را از بین می برد.

عمل پولیپ بینی با لیزر

این روزها با توجه به رشد و پیشرفت قابل توجه ای که در عرصه پزشکی شاهد می باشید عمل پولیپ بینی با استفاده از لیزر نیز انجام می پذیرد. در این روش از اشعه های خاصی برای از بین بردن پولیپ ها استفاده می شود و زمانی کاربرد دارد که اندازه پولیپ ها کوچک باشد. این روش اثربخشی بسیار زیادی داشته و می تواند به افرادی که از پولیپ بینی رنج می برند کمک های شایانی نماید.

عمل پولیپ بینی چند ساعت طول می کشد؟

همچون هزینه ها در راستای مدت زمان موردنیاز برای انجام عمل پولیپ بینی نیز نمی توان نظر دقیقی داد. این امر براساس روش جراحی، اندازه های پولیپ، محل قرارگیری و تعداد پولیپ ها تعیین می گردد. با توجه به این موضوع می توان گفت عمل پولیپ ممکن است از نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد.

انجام همزمان عمل پولیپ بینی و دیگر جراحی ها

آیا می توان به طور همزمان عمل پولیپ بینی و دیگر جراحی ها را انجام داد؟ این پرسشی است که ممکن است ذهن شما را نیز به خود مشغول نموده باشد. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله امکان انجام همزمان جراحی پولیپ بینی با دیگر جراحی ها وجود دارد.

برخی ممکن است به انحراف بینی نیز مبتلا باشند. در چنین شرایطی می توان علاوه بر درمان انحراف بینی اقدام به درمان پولیپ نیز نمود. همچنین، همزمان با عمل زیبایی بینی امکان جراحی پولیپ بینی وجود دارد.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

  • در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی مهم ترین مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی پرداخته و در این راستا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید، پس از پایان عمل جراحی خود لازم است تا نکات مهمی را رعایت کنید. این نکات می توانند اثرات قابل توجه ای روی نتایج نهایی جراحی شما داشته باشند؛ بنابراین توصیه داریم به سادگی از کنار آن ها عبور ننمایید. از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی موارد زیر را می توان تشریح نمود.
  • از قرارگرفتن در مناطقی که گرد و غبار دارد اجتناب نمایید.
  • به مدت 2 هفته استعمال دخانیات را قطع کنید.
  • به مدت 2 هفته مصرف نوشیدنی های گرم را کنار بگذارید.
  • طبق دستورات پزشک خود عمل نموده و تمامی داروهای تجویز شده را مرتب مصرف کنید.
  • از انجام حرکات سنگین و فعالیت های ورزشی بپرهیزید.
  • حداقل 1 هفته رانندگی نکنید.

فراموش نکنید که تمامی مراقبت های ذکر شده تاثیرات بسیار زیادی بر جلوگیری از خونریزی بینی شما خواهد داشت. شما پس از پایان عمل پولیپ بینی می توانید لیست کاملی از مراقبت ها را از پزشک خود دریافت نمایید.

هزینه های عمل پولیپ بینی

در راستای هزینه عمل پولیپ بینی نمی توان نظر قطعی داد چرا ه این امر به فاکتورها و عامل های خاصی بستگی دارد. اگر بخواهیم اشاره ای کوتاه به مهم ترین عامل های تعیین قیمت جراحی پولیپ بینی داشته باشیم می توان تخصص پزشک، هزینه های مربوط به مراقبت ها، نوع کلینیک و امکانات آن، اندازه و ابعاد پولیپ و روش های مورد استفاده برای درمان را نام برد که هرکدام اهمیت بسیار زیادی دارند.

در پایان توصیه داریم برای درمان پولیپ بینی پزشکانی را انتخاب کنید که در این زمینه دانش و مهارت بسیار بالایی دارند؛ چرا این امر ارتباط مستقیمی با بهبود شما دارد.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *