nose surgery og

عمل زیبایی بینی ( مشاوره و راهنمای کامل )

فهرست محتوا

عمل زیبایی بینی یکی از پر طرفدار ترین جراحی زیبایی به شمار می رود که روز به روز به تعداد متقاضیان انجام آن افزوده می شود. در این مقاله از سایت دکتر حمیدرضا حسنانی، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، تصمیم داریم همه جوانب عمل بینی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با داشتن اطلاعات کافی از این عمل، برای انجام آن تصمیم گیری کرده و از بروز نارضایتی بعد از جراحی جلوگیری نمایید.

01:39
truncate dir-rtl

عمل بینی استخوانی طبیعی دخترانه

هدف از جراحی بینی چیست؟

عمل تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی بینی و با حفظ عملکردهای طبیعی آن است. رینو (Rhino) به معنای بینی و پلاستی (Plasty) به معنای تغییر شکل دادن است. به طور کلی به عملی گفته می شود که در آن، جراح با در نظر گرفتن ملاحظاتی از قبیل عدم ایجاد مشکلات تنفسی بعد از جراحی، اقدام به زیباسازی بینی با هدف تغییر شکل و بهبود ظاهر بینی می نماید. در ادامه تمام نکات این عمل به صورت خلاصه و سر فصل وار ارائه شده است.

مشاوره با دکتر حسنانی

به‌طورکلی اهداف و دلایل جراحی بینی در افراد متفاوت است. اما اغلب جراحی‌ها خصوصا در سال‌های اخیر به منظور زیبایی بینی انجام می‌شوند‌. از آنجایی که بینی نقش کلیدی در فرآیند تنفس ایفا می‌کند، مشکلات عملکردی آن می‌تواند خطرات زیادی برای فرد به همراه داشته باشد. از این رو، در مواردی که نقایص مادرزاد یا شکستگی‌ها و حوادث عملکرد بینی را مختل کرده‌اند، جراحی بینی با هدف درمانی انجام می‌شود. از جمله اهداف درمانی این عمل می‌توان به مواقعی اشاره کرد که فرد در اثر انحراف تیغه بینی یا پولیپ (توده غیر سرطانی) در تنفس با مشکلاتی مواجه است و باید ساختار و عملکرد بینی را اصلاح کند.

نگاه کلی به عمل زیبایی بینی
نام:جراحی بینی
هدف از جراحی:رفع عیوب ظاهری و عملکردی بینی
تخصص پزشک:متخصص گوش حلق و بینی
جراح پلاستیک
مدت زمان جراحی:بسته به روش جراحی متفاوت است.
دوره نقاهت جراحی:دو هفته
مشاهده نتیجه:بعد 6 تا 12 ماه
زمان بازگشت به محل کار:یک هفته بعد از عمل
عوارض جانبی موقت:تورم، کبودی و خونریزی خفیف

انواع جراحی بر اساس شکل ظاهری

انواع مختلفی را می توان برای جراحی زیبایی بینی در نظر گرفت. این انواع بر اساس نوع بینی، روش انجام عمل و مدل بینی بعد از جراحی تقسیم بندی می شوند. در ادامه انواع اصلی این جراحی را مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانید دید درستی نسبت به هر یک از آن ها داشته باشید.

نوع بینی را می توان از طریق دقت به موارد متفاوتی تشخیص داد. بینی ها معمولا به دو شکل استخوانی و گوشتی دیده می شوند و مهم ترین عامل موثر بر روی ظاهر و نوع آن، جنس و ضخامت پوست روی بینی است.

جراحی بینی

جراحی برای بینی های استخوانی

اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) می گویند. جراحی بینی استخوانی نتیجه زیبایی بهتری دارد و با احتمال خیلی بیشتر رضایت بیمار و اطرافیانش فراهم می شود.

جراحی برای بینی های مدل گوشتی

اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و از غضروف های غیر محکمی بر خوردار باشد به آن بینی گوشتی می گویند و نتیجه جراحی بینی گوشتی ضعیف است و رضایت بیمار و اطرافیانش از عمل کمتر است. با تکنیک های قدیمی تر، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده شده و باز آرایی و حالت داده می شوند، برگشت یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

عمل بینی

جراحی های بینی های ترکیبی

حالت های ترکیبی دیگری هم برای بینی وجود دارد. بینی با پوست ضخیم و غضروف های ضخیم (نیمه گوشتی) یا بینی پوست نازک و غضروف های نازک (نیمه استخوانی) یا بینی با ضخامت متوسط و… در نهایت باید گفت هر قدر غضروف های بینی محکم تر باشد و پوست بیمار نازک تر باشد امکان ایجاد تغییرات مورد نظر بیمار و جراح بیشتر است.

عوامل موثر در عمل زیبایی بینی

اگرچه انتخاب جراح بینی و مراقبت های بعد از عمل دو عامل کلیدی در جراحی بینی محسوب می شوند، اما فاکتورهای دیگری نیز در نتیجه عمل اثرگذار هستند که عبارتند از:

1- برخورداری از سلامت عمومی

با وجود متقاضیان بالای عمل بینی، این جراحی همچنان از جراحی‌های سنگین است که نیاز به بیهوشی دارد و با تغییرات گسترده‌ روی بافت‌های سخت استخوانی و غضروفی همراه است‌. از این رو فردی که تحت عمل قرار می‌گیرد باید از سلامت عمومی جسمی و روحی برخوردار باشد تا خطرات و عوارض عمل کاهش یابند. توجه داشته باشید که بیماران دیابتی، و افراد دارای مشکلات ریوی، قلبی و عروقی، سیستم ایمنی، اختلالات انعقادی و فشار خون باید پیش از عمل با پزشکی حاذق و باتجربه مشورت نمایند و با بررسی دقیق سوابق بیماری تحت عمل قرار گیرند.

مشاهده نمونه کارهای بیشتر

2- نوع پوست

هرچه پوست فرد نازکتر باشد، بهبود ظاهر و عملکرد بینی ایشان راحت‌تر و زیباتر خواهد بود. اما نگران نباشید که روش‌های متنوع عمل بینی، در رفع مشکلات بینی‌های گوشتی نیز موثر عمل می‌کنند.

3- انتظارات واقع‌بینانه از عمل

فضای مجازی و تصاویر و ویدیوهای مدل‌های زیباروی اینستاگرام سبب شده افراد انتظارات غیرواقعی از عمل بینی داشته باشند. باید بدانید که داشتن بینی کوچک و فانتزی برای هر صورتی مناسب نمی‌باشد و قطعا، مدل بینی که یک پزشک باتجربه برایتان پیاده‌سازی می‌کند، تناسب بیشتری با چهره‌تان دارد‌. این عمل تحول عظیمی در زندگیتان پدید نخواهد آورد و جراح زیبایی، معجزه‌گر نیست! باید انتظارات واقعی از عمل داشته باشید و با انتخاب بهترین جراح، از بابت نتایج آسوده‌خاطر باشید.

روش های عمل زیبایی بینی

برش های جراحی زیبایی بینی می توانند به دو صورت ایجاد شوند. به همین دلیل تفکیک این دو روش از هم موجب ایجاد دو نوع جراحی یعنی عمل بینی باز و بسته می شود.

جراحی بسته

در این روش تنها یک برش بر روی بخش بیرونی بینی ایجاد می شود که روی بخش میانی دو سوراخ بینی یا همان کلوملا است. جراحی به روش بسته برای فردی مناسب است که میزان تغییرات مورد نیاز برای اصلاح عملکرد و شکل بینی اش زیاد نباشد. چرا که در صورت استفاده از این روش ایجاد برش، دسترسی جراح به بخش های عمقی بینی سخت تر مهیا خواهد شد.

جراحی باز

عمل بینی باز یا همان روش ایجاد برش کلاسیک، بهترین تکنیک ایجاد برش های جراحی است چرا که در این صورت، دسترسی جراح به تمامی بخش های بینی مهیا خواهد شد و میزان تغییرات ایجاد شده بر روی بینی به حداکثر خواهد رسید. تکنیک باز برای انجام جراحی همان روشی است که برای بیشتر افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل زیبایی بینی

اقدامات قبل از عمل زیبایی بینی

بسیار پر اهمیت است چراکه میتواند در روند جراحی بسیار موثر باشد.

 • از نکات قبل از عمل بینی این است که باید ناشتا باشید. قبل از عمل به مدت 8 ساعت چیزی نخورید تا معده شما کاملا خالی باشد. زیرا در هنگام بیهوشی اگر چیزی داخل معده باشد، ممکن است محتویات معده برگشت کرده و وارد مجرای تنفسی گردد.
 • اگر سیگاری هستید، 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید. البته هر چه زمان توقف سیگار کشیدن قبل عمل بیشتر باشد بهتر است. سیگار اکسیژن خون را کم کرده و احتمال مشکلات تنفسی در حین عمل را افزایش میدهد. یکی از مواردی که در حین عمل به دقت توسط دستگاه کنترل می شود و در نمایشگر نشان داده می شود میزان اکسیژن موجود در خون است.
 • دو هفته مُسکن هایی مثل آسپیرین و بروفن مصرف نکنید. تعدادی آزمایش قبل از عمل جراحی باید انجام شوند. ممکن است نیاز باشد که سی تی اسکن بینی تهیه کنید.

بهتر است حدود ۹۰ دقیقه قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید. کارکنان بیمارستان اضطراب شما را درک می کنند و سعی می کنند با رفتار دوستانه خود شما را آرام کنند

مراحل عمل جراحی زیبایی بینی

به طور کلی روند عمل شامل 6 مرحله اساسی است. در ادامه گام به گام عمل بینی از بیهوشی گرفته تا بخیه زدن بینی را معرفی و بررسی کرده ایم.

مرحله 1: بیهوشی

همان طور که اشاره کردیم، جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی انجام می شود. صحبت هایی مانند جراحی با بی حسی و … همه شعارهای تبلیغاتی هستند و اصلا نبایستی بینی با حالتی غیر از بیهوشی عمومی عمل شود. در اولین مرحله از عمل بینی، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

مرحله 2: ایجاد برش

در این بخش از عمل، بر اساس میزان تغییرات مورد نیاز، یکی از روش های جراحی باز یا بسته مورد انتخاب قرار می گیرد و با ایجاد برش، دسترسی لازم برای جراح بینی به بخش های داخلی بینی برای ایجاد اصلاحات لازم ایجاد می شود.

مرحله 3: بالا زدن پوست روی بینی

سپس پوست از روی بینی بالا زده می شود تا جراح به اسکلت بینی شامل غضروف ها و استخوان ها دسترسی داشته باشد و بتواند تغییرات مورد نیاز را به انجام برساند. داشتن مهارت لازم برای اجرای درست تکنیک های عمل رینوپلاستی در این مرحله از عمل، لازمه موفقیت آمیز بودن اقدام جراحی و آسیب نرسیدن به پوست بینی است.

نکاتی که پس از عمل جراحی زیبایی بینی باید رعایت کرد

لطفا توصیه های این بخش را مطالعه نموده و بعد از عمل با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل خود بگیرید. توصیه می شود که لیست مراقبت های بعد از عمل بینی را با خود همراه داشته باشید و از روز جراحی شروع به پیروی از آن کنید.

 • از فشار، مالش و دستکاری کردن بینی بعد از عمل اجتناب کنید.
 • از دستکاری، جابجا کردن و خیس شدن اسپلنت بینی (گچ بینی) خودداری کنید.
 • تا ۳ هفته از فين كردن خودداری نماييد.
 • پس از عمل زیبایی بینی، از فعاليت فيزيكی سنگين تا یک ماه خودداری نماييد. جهت ورزش بعد از عمل بینی با پزشک خود مشورت نمایید.
 • تا ٤ هفته از عينك استفاده نكنيد. البته استفاده از لنز تماسى مانعى ندارد.
 • اگر احساس درد داريد از مسكن ( استامينوفن ٥٠٠ هر ٤ تا ٦ ساعت ) بعد از جراحى استفاده كنيد. استامينوفن با الكل همزمان استفاده نشود.
 • به مدت ٧٢ ساعت بعد از جراحى بر روى گونه ها اطراف چشم و روى اسپلينت (قالب) بينى كمپرس يخ قرار دهيد. كمپرس را روى اسپلينت فشار ندهيد.
 • هنگام استراحت به مدت هفت روز با استفاده از دو يا چند بالش سر خود را بالاتر از بدن نگاه داريد.
 • از مصرف الکل قبل و بعد از عمل اجتناب کنید. مصرف الکل علاوه بر گشاد شدن رگ های بینی و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 • پس از جراحی ، بيشتر استراحت كنيد و از مقاربت جنسی تا ۱۰روز خودداری نماييد.
دانلود فایل مراقبت های بعد از عمل

عوارض عمل زیبایی بینی

هر گونه جراحی در بهترین شرایط ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورتی که متقاضی جراحی هیچ گونه سابقه بیماری داخلی نداشته باشد و پوست، مخاط، استخوان، غضروف وی در حالت نرمال باشد، عوارض جراحی پلاستیک بینی چندان قابل توجه نیست و بسته به مهارت جراح می تواند تا حد بسیار ناچیز تقلیل یابد.

با این حال، دو دسته عوارض می توانند بعد از این عمل ایجاد شود. این عوارض شامل عوارض عملکردی و عوارض زیبایی می باشند. از میان عوارض عملکردی می توان به بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی و از میان عوارض ظاهری می توان به ورم بعد از عمل بینی اشاره کرد.

با انتخاب یک جراح بینی خوب و انجام درست مراقبت های بعد از عمل، می توان بهترین نتیجه را از جراحی گرفت و کم ترین عوارض را تجربه کرد.

پست مرتبط - عوارض عمل بینی

آیا جراحی بینی دردناک است؟

درد در طول و پس از جراحی بینی ممکن است وجود داشته باشد، اما درجه درد به عوامل مختلفی مانند نوع جراحی، تجربه پزشک، نوع بیهوشی و حتی تفاوت‌های فردی بستگی دارد.

در بسیاری از موارد، جراحی بینی با استفاده از بیهوشی کاملاً دردناک نیست. اما باید در نظر داشت که ممکن است در طول زمان بازدید از پزشک بعد از عمل، مصرف داروهای تسکین درد و کم کردن فعالیت‌های فیزیکی، کمک به کاهش درد و ترمیم سریعتر بینی شما کند.

همچنین، همیشه بهتر است قبل از جراحی بینی، با پزشک خود درباره تجربه بیهوشی و احتمال وجود درد پس از جراحی صحبت کنید. با توجه به مشخصات فردی شما، پزشک می‌تواند بهترین روش‌ها و داروهای تسکین درد را برای شما تعیین کند.

اهمیت انتخاب جراح بینی

به طور کلی، انتخاب یک جراح خوب برای عمل بینی کار مشکلی است. به ویژه وقتی گزینه های پیش رو زیاد باشند. انتخاب دکتر بینی نیز از انتخاب های حیاتی زندگی است. اگر عمل بینی شما رضایت بخش نبود، تا یک سال نمی توانید هیچ اقدامی انجام دهید. اگر دو بار عمل کردید و باز هم بینی شما زیبا نشد، برای بار سوم و چهارم، دیگر بعید است بتوانید جراحی موفقی داشته باشید. بنابراین در انتخاب جراح بینی باید بسیار دقت کنید.

سوالات متداول عمل زیبایی بینی

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۱۱۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

25 پاسخ
 1. سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من ده روز پیش توسط خودتون عمل شدم حس میکنم قسمت تیغه ی بینیم خیلی باریک‌ شده و قسمت پره ها و نوک بینی خیلی بزرگ بنظر میرسه من خیلی استرس دارم واقعا این بینی به چهره م نمیاد میدونم که الان ورم داره و باید صبر کنم ولی واقعا خیلی نگرانم که بعد اینکه ورمش بخوابه هم اونی نباشه که میخاستم
  تو مطب ازتون راجب تزریق کورتون سوال کردم گفتید بعد سه ماه میشه تزریق کرد میخاستم ببینم میشه زودتر تو قسمت نوک بینی تزریق کنم یا نه
  بینی م گوشتی با پوست خیلی ضخیم هست

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. فعلا بعد از ده روز چیزی از نتیجه مشخص نیست. صبر کنید چند ماه بگذرد با کاهش ورم پره ها، و نوک بینی کوچکتر شده و بینی ظریفتر خواهد شد. نگران نباشید.

 2. سلام. دو ماهه بینیم رو عمل کردم. می خواستم بدونم آیا پماد بتاماتازون به صورت موضعی برای کاهش ورم بینی مفیده؟ کلا پمادی هست که به صورت موضعی برای کاهش ورم روی بینی مالیده بشه؟
  سوال بعدی اینکه آیا مصرف مکمل های مو مثل هیرویت یا پرفکتیل پلاتنیوم منعی داره؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای کاهش ورم بینی در صورتی که بینی گوشتی باشد تزریق کورتون تا قبل از یکسال میتواند موثر باشد. بطور کلی ورم های شدید بینی بین 2 تا 6 ماه بسته به ضخامت پوست کاهش پیدا میکند و بینی زیبایی خود را نشان خواهد داد. اما ورم کلی بینی در بینی های استخوانی تا یکسال و در بینی های گوشتی بعضا تا چند سال طول میکشد تا کاملا برطرف شود. بنابراین بهتر است در این رابطه صبور باشید ورم بینی به مرور زمان برطرف خواهد شد. مصرف داروهایی که فرمودید منعی ندارد .

 3. سلام اقای دکتر من بینیمو حدود سه ماه نیم میشه که عمل کردم ماه دوم که مطب دکتر رفتم قسمت پل بینیمو با انگشت فشار دادن طوری که صدای استخون بینیم اومد و گفتن که بینیت هنوز جوش نخورده و جاش انداختم ولی اون قسمت درد بدی داشت بعد یه مدت دردش بیشتر شد و همون قسمت حالت برامده و قرمزه که تو حالت عادی هم درد میکنه و پایین همون قسمت فرورفته و کبوده به نظرتون بینیم مشکلی پیدا کرده؟چون بعد یه ماه و نیم هنوزم درد میکنه

 4. سلام
  وقت بخیر
  نزدیک دو ماه پیش بینی رو عمل کردم .الان یکی از پره های بینیم بالاتر و کوچکتر و نازک تره و یکی دیگه پایینتر و بزرگتر و ضخیم تره.وقتی که نگاه می کنی انگاری که یه طرف بینی ام یه تیکه کمتر داره.راه حلی داره ؟ممنون از راهنماییتون

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید شما هنوز باید مدتی صبر کنید تا ورم بینی از بین برود تا بعد بتوان در مورد نتیجه قضاوت کرد. عدم تقارن پره های بینی به مرور زمان با کاهش ورم بهتر میشود اما اگر بعد از یکسال این عدم تقارن وجود داشت و قابل اغماض یا چشم پوشی نبود میتوانید برای اقدامات ترمیمی با پزشکتان مشورت کنید.

 5. سلام و وقت بخیر
  من بینی ام رو یک ماه ونیم پیش عمل کردم .بینی ام دارای کجی تیغه بینی بود حالا بعد از عمل مقدار کمی از کجی باقیمانده .می خواستم بدونم راه حلی مثل ماساژ یا راهکار دیگه ای برای اصلاحش وجود داره ؟ همینطور برای پهن بودن پره های بینی

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای قضاوت در مورد نتیجه جراحی این زمان خیلی کم است. بینی هنوز ورم زیادی دارد و پره های بینی نیز بزرگتر از حالت عادی به نظر میرسند. بهتر است صبر کنید حداقل شش ماه از عمل بگذرد تا ظاهر نهایی بینی تا حدود زیادی مشخص شود . بینی به مرور زمان خیلی بهتر و زیباتر خواهد شد.انجام ماساژ نیز باید توسط متخصص انجام شود مگر در موارد استثنائی که پزشک تجویز کنند. بعد از گذشت شش ماه الی یکسال اگر هنوز نتوانستید با نتیجه کنار بیایید میتوانید به ترمیم فکر کنید. برای هرگونه اقدام ترمیمی نیز حداقل باید یکسال از عمل گذشته باشد تا ورم بینی از بین برود تا در صورت تصمیم به ترمیم بهترین نتیجه حاصل گردد. ولی هرچقدر بیشتر صبر کنید نتیجه بهتری میگیرید.

 6. سلام استاد من انحراف شدید بینی داشتم دکترم گفت کامل خوب نمیشه( حالا چرا نمیدونم) بعد از چهار ماه که عمل کردم هنوز تنفسم مشکل داره.انگار یه درصد کمی خوب شده. من به عمل ترمیمی نیاز دارم؟

 7. سیما رازی گفت:

  سلام دکتر من سه روز پیش دماغم شکسته، هر چی زودتر بیام عمل کنم بهتره یا باید صبر کنم؟

 8. سهیل امینی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من آلرژی رینیت شدید دارم ولی مشکل آناتومیک بینی ندارم. با این حال لازمه جراحی بینی انجام بدم؟

 9. تارا طهماسبی گفت:

  سلام من می خوام جراحی بینی انجام بدم ولی نمی دونم چه مدلی بیشتر به صورتم میاد. شما خودتون میتونید تشخیص بدین که برای چهره های گرد چه نوع بینی مناسب تره؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. جراحی زیبایی بینی با توجه به دیگر اجزای صورت، زوایای صورت، فاصله نواحی مختلف بینی با اجزای صورت مثل نوک بینی، پشت بینی ، پل بینی . بلندی و کوتاهی این نواحی و سایر فاکتورهای دیگر انجام میشود. بنابراین نتیجه جراحی بینی برای هر بیمار با توجه به چهره و اجزای صورت او منحصر به فرد خواهد بود.

 10. سلام، میشه توی ۱۵ سالگی عمل زیبایی بینی انجام داد؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   عمل جراحی بینی در سنینی که رشد بینی و صورت فرد تکمیل میشود قابل انجام است که این سن برای دختران 16 سالگی و پسران 18 سالگی است. از آنجا که زیر ۱۵ و ۱۶ سال رشد بینی و صورت کامل نشده، دستکاری روی بینی می تواند روی رشد صورت تاثیر منفی داشته باشد. شما میتوانید یک سال بعد برای جراحی بینی اقدام کنید.

 11. سلام در صورت حرکت فک و دهان بخصوص فک بالا و جویدن غذای سفت چه اتفاقی میفته؟بینی کج میشه؟
  غضروفاش جابجا میشه؟خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید زمانی که بینی عمل میشود اسکلت بینی استخوان های بینی جابه جامیشود در موقعیت جدیدی قرار میگیرند. و تا دو ماه بعد از عمل باید در محل جدید خود فیکس شوند. طی این مدت باید از انجام هر گونه حرکتات شدید مثل خنده و گریه شدید، خوردن غذای سفت و دیگر حرکاتی که به فک بالا فشار بیاورند پرهیز کنید چون ممکن است سبب جابجایی استخوانهای بینی شوند. بعد از این مدت که استخوانها سر جای خود محکم میشوند نیاز به رعایت نکته خاصی نیست.

 12. اقای دکتر من ۲۱ روزه عمل کردم هنوز بینیم کیپه،بادهن نفس میکشم،نسبت ب روزای اول بهتر شده،ولی دقیقا کی خوب میشه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید اگر بینی بعد از عمل به قدری کیپ باشد که جلوی تنفس را بگیرد و نتوانید از بینی نفس بکشید نیاز به معاینه اورژانسی دارد. شاید بینی در داخل بافت پوششی خونریزی کرده باشد که اصلطاحا هماتوم میگوییم. باید هماتوم تخلیه شود. در غیراینصورت عفونی خواهد شد و مشکل پیدا می‌کند. اما اگر گرفتگی شدید نیست و روز به روز بهتر می‌شود، جای نگرانی ندارد. به زودی خوب میشود.

 13. سلام آقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه.
  من ۳۹ روز پیش عمل سپتورینوپلاستی داشتم و متاسفاته لبخندم رو از دست دادم. حس سفتی رو ناحیه پشت لب دارم..شما فکر میکنید به مرور اصلاح میشه و یا اگر درست نشد راهی وجود داره این مشکل برطرف شه؟ چون لبخندم قشنگ بود قبلا مشکلی نداشت
  فاصله لب و بینی م هم زیاد شده. آیا راهی بجز سانترال هستش؟ چون واقعا از هر چی جراحیه بیزار شدم:((

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید 39 روز اصلا قابل استناد نیست. باید صبر کنید شش ماه الی یکسال بگذرد . خود بخود برطرف شده و لبخند شما هم به حالت طبیعی برخواهد گشت. سانترال را الان اصلا موافق نیستم. حداقل یک سال باید بگذرد . بعد از این مدت هم سانترال لب را بیشتر در مورد اقدامات روی بینی توصیه میکنم نه اینکه فورا سانترال لب انجام دهید.

فهرست محتوا