عمل بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی

فهرست محتوا

امروزه جراحی بینی یکی از محبوب‌ترین جراحی هایی است‌ که‌ هم به منظور درمان و هم با هدف زیبایی انجام می‌شود. بسیاری افراد دوست ندارند به دلیل مشکل ظاهری یا عملکردی بینی، حالت طبیعی و نچرال چهره خود را از دست دهند. از این رو به جای عمل فانتزی و عروسکی، از پزشک عمل بینی طبیعی یا نچرال را درخواست می‌کنند. اما جراحی بینی طبیعی چه مشخصه‌هایی دارد؟ به چه منظور انجام می‌شود و کاندیدای مناسب این عمل چه افرادی هستند؟ در این نوشته از سایت دکتر حمیدرضا حسنانی به طور جامع و کاربردی این سوالات مهم و پرتکرار را پاسخ خواهیم داد.

عمل بینی طبیعی

بسیاری از مراجعه کنندگان علاقه ای به تغییرات گسترده و مصنوعی در بینی خود ندارند و تنها در پی رفع عیوبی مانند قوز یا برآمدگی بینی خود هستند. به همین علت جراحی بینی طبیعی را انتخاب می کنند. همان طور که می دانید عمل بینی بر اساس برخی معیارهای زیبایی شناسی به سه مدل طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم بندی می شوند.

اصلی ترین تفاوت بینی های طبیعی در مقایسه با جراحی بینی عروسکی (فانتزی) و نیمه فانتزی، اعمال کمترین میزات تغییر است. بینی های طبیعی دارای یک فرم استاندارد هستند و همان طور که از نام این مدل مشخص است باید ظاهر نرمال خود را حفظ کند. در حقیقت بینی باید با دیگر قسمت های صورت تناسب و تعادل داشته باشد. همچنین، جراح باید از ایجاد هرگونه قوس و فرم مصنوعی خودداری کند.

ویژگی های بینی طبیعی

همانطور که اشاره شد، جراحی بینی نچرال یا طبیعی در مقایسه با عمل بینی فانتزی شاهد تغییرات کمتری بر روی بین هستیم. عمل بینی فانتزی یا اصطلاحا عروسکی اغلب برای زیبایی بینی انجام می‌گیرد، اما عمل بینی طبیعی می‌تواند اهداف درمانی نیز داشته باشد. در این نوع عمل، تمرکز پزشک بر اصلاح نواقص بینی است و نه تغییر ساختار کلی!

در عمل فانتزی بینی ممکن است حالت سوراخ ها، اندازه بینی و میزان سربالا بودن نوک آن متحمل تغییرات گسترده‌ای شوند. در حالی که در عمل بینی طبیعی هیچ یک از این موارد مشاهده نمی‌شوند. به طور کلی، از مهمترین ویژگی ها و مواردی که باید در عمل بینی طبیعی رعایت شوند، عبارتند از:

عمل بینی طبیعی دکتر حسنانی
نمونه جراحی بینی طبیعی

زاویه بینی با خط بالای لب

زاویه بینی طبیعی با لب، به صورت عمود و ۹۰ درجه است. که در عمل فانتزی ممکن است این مقدار افزایش یابد و حالت سربالایی برای بینی ایجاد کند. یکی از مهمترین مشخصه ها در عمل بینی طبیعی رعایت زاویه طبیعی بینی و لب است.

اندازه پره های بینی

پره های بینی خصوصا در بینی‌های پهن و برای عمل فانتزی، تغییرات زیادی نیاز دارد. اما اگر قصد عمل بینی نچرال دارید، باید این نکته را به پزشک متذکر شوید که نمی‌خواهید پره های بینی‌تان تغییر کند. چراکه وقتی پزشک در حالت پره های بینی دست ببرد، ایجاد تقارن بین آن‌ها دشوار است و ممکن است برای ایجاد تقارن بهتر، حالت نچرال بینی‌تان را از بین ببرد.

سوراخ‌های بینی

بر عکس عمل بینی فانتزی که سوراخ‌های بینی را فوق العاده کوچک می‌کنند، در عمل بینی نچرال اندازه سوراخ‌های بینی تغییر نمی‌کند. این امر نه تنها موجب زیبایی طبیعی بینی می‌شود، بلکه از مشکلات تنفسی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

تناسب با دیگر اجزای صورت

تغییرات بینی در عمل نچرال باید تا حدی ایجاد شود که تناسب و هارمونی اجزای چهره برقرار باشد. بینی طبیعی بعد از عمل با دیگر اجزای صورت از جمله پیشانی، گونه‌ها و چشم‌ها تناسب دارد.

قوز بینی

قوز بیش از حد بینی از جمله دلایل افراد برای انجام عمل رینوپلاستی است. قوز بینی در جراحی بینی طبیعی به هیچ عنوان تبدیل به قوس بیش از حد یا حالت سرسره‌ای نمی‌شود. بلکه تنها به حالت صاف و هموار در می‌آید.

عمل بینی نچرال
جراحی بینی طبیعی

انواع روش عمل بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی به دو روش باز و بسته قابل انجام است. عمل باز همانطور که از نامش پیداست، دید وسیعی برای مشاهده آناتومی بینی توسط پزشک فراهم می کند. در این شیوه پزشک برش‌های لازم عمل را در ناحیه بین دو سوراخ بینی (که کلوملا نام دارد) ایجاد می‌‌کند و تسلط بیشتری برای اعمال تغییرات، ایجاد قرینگی و فرم مناسب بینی دارد. اما در جراحی بسته، برش‌ها از طریق سوراخ بینی انجام می‌شوند که دید پزشک محدود است. با توجه به شکل و نوع بینی پزشک تشخیص می‌دهد کدام شیوه عمل برای هر بیمار موثرتر است.

مزایای جراحی بینی طبیعی

یکی از مزایای بزرگ عمل بینی طبیعی این است که این مدل جراحی به واسطه اعمال تغییرات کمتر، دوره نقاهت کوتاهتری دارد. همچنین، بهبودی زخم، کبودی، ورم و دیگر علائم التهاب آن زودتر اتفاق می‌افتد. عمل بینی طبیعی نسبت به جراحی بینی نیمه فانتزی و عروسکی نیاز به تغییرات کمتری دارد، لذا عوارض این جراحی کاهش پیدا می کند.

از آنجایی که در عمل بینی طبیعی تغییرات گسترده‌ای بر روی بینی، به خصوص سوراخ های بینی ایجاد نمی شود، شاهد خطرات و عارضه های کمتری هستیم. احتمال بروز عوارض ناشی از عمل به ویژه عوارض تنفسی که مرتبط با سوراخ‌های بینی هستند، در عمل بینی طبیعی کمتر است.

کاندیدای مناسب عمل بینی طبیعی

این عمل طرفداران بسیاری دارد، اما مدل بینی طبیعی در بین مردان محبوبیت بیشتری دارد. اما یکی از سوالات متداول متقاضیان جراحی بینی طبیعی این است که این عمل برای چه کسانی مناسب است؟ به طور کلی محدودیت سختی برای انجام عمل رینوپلاستی طبیعی وجود ندارد. اما داشتن شرایطی خاص ممکن است در روند عمل اختلال ایجاد کند که در این صورت برای انجام عمل باید تا بهبود شرایط، صبر کرد.

از جمله محدودیت‌های عمل رینوپلاستی نچرال، سن فرد است. هر چند که برخی پزشکان، زیباجویان نوجوان را عمل می‌کنند، اما در واقع این کار غیر اصولی است. بهترین سن برای عمل بینی پایان سن رشد استخوان صورت است که در دختران و پسران متفاوت خواهد بود.

محدودیت دیگر عمل بینی طبیعی مخصوص افرادی است که قبلا عمل بینی را گذرانده‌اند؛ که این افراد باید حداقل تا یک سال پس از عمل قبلی خود صبر کرده و سپس در جهت عمل بعدی اقدام کنند. همچنین برای بانوانی که به تازگی زایمان کرده‌اند ضروری است که حداقل دو ماه برای بهبودی دست نگه داشته و سپس عمل بینی طبیعی را انجام دهند. فراموش نکنید که بیماری‌های خاص چون مشکلات انعقادی خون نیز می‌توانند روند عمل را مختل کنند. در این مورد حتما پزشک را مطلع سازید و با او مشورت کنید.

نقش جراح در عمل بینی طبیعی

باید بدانید که یکی از مهمترین نکات در انجام عمل بینی طبیعی، مراجعه به بهترین جراح بینی است. داشتن تخصص، مهارت و تجربه جراح یکی از اثرگذارترین عوامل در نتیجه عمل بینی است. توجه داشته باشید که کوچکترین نقص و خطای پزشکی می تواند علاوه بر ظاهر بر تنفس شما اثرات منفی ایجاد کند. یک پزشک ماهر و چیره‌دست پس از بررسی دقیق بینی شما و انتظاراتی که از عمل دارید، علم زیبایی شناسی و اصول عمل بینی طبیعی را به‌کار می‌گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

کلام آخر

جراحی بینی طبیعی یکی از محبوب ترین مدل هایی است که متقاضیان عمل زیبایی بینی انجام می دهند. به طورکلی، این مدل بینی به دلیل اعمال تغییرات کمتر نسبت به بینی های عروسکی و نیمه فانتزی، عوارض جدی به همراه ندارد. از طرفی اغلب بینی های نچرال با سایر اجزای صورت تناسب و هماهنگی مناسبی دارند و زیبایی افراد را دو چندان می کنند. در پایان توصیه می شود به منظور حفظ زیبایی و جلوگیری از بروز مشکلات جدی به جراح خوب بینی مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل بینی طبیعی را جدی بگیرید.

سوالات متداول

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

فهرست محتوا