زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی کدامند؟

آیا می توان برای بینی زیبا استاندارد تعریف کرد؟ معیارهای زیبایی بینی کدامند؟ بهترین جراح بینی چه معیاری برای زیبایی بینی در نظر می گیرد؟ حتماً شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود، تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بر این اساس بینیبعد از عمل باید در عین زیبایی، طبیعی هم بنظر برسد. ما در این مقاله از سایت دکتر حمیدرضا حسنانی، قصد داریم به بررسی معیارهای زیبایی بینی بپردازیم، لذا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معیارهای زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی

امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند. چنانچه جراح مطابق این معیارها عمل زیبایی بینی انجام دهد، نتیجه عمل کاملا زیبا و طبیعی خواهد بود. تعدادی از این معیارهای زیبایی در این مقاله معرفی شده اند.

1- تناسب اجزاء صورت
2- رابطه بینی، لب ها و چانه
3- انحراف بینی
4- ارتباط بینی با چشم ها
5- پهنای بینی
6- زیر بینی
7- .ارتفاع بینی
8- پشت بینی
9- زاویه بین بینی و لب

در جراحی زیبایی تغییراتی در نحوه قرارگیری استخوان و غضروف های بینی ایجاد می شود تا ساختار بینی به استانداردها نزدیک شود و زیباتر دیده شود. با این حال پس از جراحی در حین ترمیم بافت های بینی تغییراتی ایجاد می شود که تماماً تحت کنترل جراح نیست. به طور کلی 90 % تغییرات روی بینی در کنترل جراح است و 10 % موارد در اختیار او نیست و در این موارد در صورتی که فرد تمایل داشته باشد جراحی ترمیمی لازم است تا تغییرات ناخواسته اصلاح گردد.

معیارهای زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی : آیا استانداردی برای زیبایی بینی وجود دارد؟ 

استاندارد زیبایی، یک مفهوم علمی است. برای به دست آوردن این استانداردها، چهرۀ افرادی را که اکثریت افراد جامعه آن ها را زیبا می دانستند را تجزیه و تحلیل نموده و نکاتی که صورتشان داشته یادداشت کرده و به نتایجی رسیده اند. زاویۀ بینی و لب، زاویۀ بینی و پیشانی، نسبت اندازۀ بینی با گونه ها، سایز بینی نسبت به صورت، به صورت اعداد مشخصی بیان شده و در قالب علم معرفی شده اند. در جراحی بینی سعی می کنیم چهرۀ فرد را به استانداردها نزدیک نماییم تا بعد از جراحی از نظر اکثریت افراد زیبا به نظر برسند.

آنالیز آماری زوایای بینی و صورت افرادی که توسط اکثریت افراد جامعه زیبا به نظر می رسند معیارهایی به دست جراحان زیبایی داده است که در تمام دنیا قابل قبول است و اگر جراح بر طبق استانداردها عمل نماید معمولاً رضایت فرد متقاضی جراحی و خانواده او و دوستان وی را به همراه دارد. با این وجود در علم جراحی پلاستیک سعی می شود تا حتی الامکان نظرات فرد مایل به جراحی نیز در نظر گرفته شود و خواسته های او نیز تا جایی که با استانداردها منافاتی نداشته باشد لحاظ گردد.

بینی زیبا و طبیعی
بینی می تواند زیبا باشد در حالی که هنوز طبیعی به نظر می رسد. – دکتر حسنانی (جراح بینی)

تناسب اجزاء صورت

صورت باید دارای سه «یک سوم» مساوی باشد که عبارتند از :

1. محل رویش مو تا ابروها
2. از ابروها تا پایین بینی
3. از پایین بینی تا زیر چانه

«یک سوم» تحتانی صورت خود تقسیم بندی دیگری دارد به طوری که از پایین بینی تا بالای لب بالا باید «یک سوم» کل این ناحیه باشد.
در صورتی که صورت فرد با این «یک سوم»های مساوی تطابق نداشته باشد زیبایی وی تحت الشعاع قرار می گیرد.

معیارهای زیبایی بینی - تناسب اجزاء صورت
RTSM
طول بینی به فاصله نقطه R تا T گفته می شود و این طول باید برابر فاصله S تا M باشد.

رابطه بینی، لب ها و چانه

در صورتی که خطی عرضی روی صورت تصور کنیم که از زیر چشم به بالای سوراخ گوش رسم می شود سپس خطی عمود بر این خط طوری رسم شود که از جلوی لب بالا بگذرد، لب پایین باید 2 میلیمتر عقب از این خط قرار گیرد و چانه نیز در آقایان باید به موازات لب پایین باشد ولی در خانم ها چانه مختصری عقب تر از لب پایین قرار می گیرد.

معیارهای زیبایی بینی - رابطه بینی، لبها، و چانه

انحراف بینی

halves
خطی از وسط پیشانی به وسط چانه رسم می شود.بینی باید روی این خط قرار بگیرد.

معیارهای زیبایی بینی

ارتباط بینی با چشم ها

خط منحنی را در نظر بگیرید که از زیر ابرو به روی بینی بیاید و سپس تا نوک بینی امتداد یابد در هر طرف این خط منحنی باید بدون شکستگی قابل رسم باشد.

معیارهای زیبایی بینی - فاصله بینی با چشم ها

پهنای بینی

پهنای پایه بینی باید برابر فاصله دو چشم باشد و پهنای قسمت استخوانی بینی باید 80 % پهنای پایه بینی باشد.

width

زیر بینی

مطابق معیارهای زیبایی، در نگاه از زیر، قطر سوراخ های بینی باید دو برابر فاصله نقطه بالایی سوراخ های بینی تا نوک بینی باشد.

nostrils

ارتفاع بینی

ارتفاع بینی به فاصله نوک بینی تا صورت گفته می شود. این ارتفاع بینی باید حدوداً 67 % طول بینی باشد.

"معیارهای

پشت بینی

در صورتی که خطی از ریشه بینی به نوک بینی رسم کنیم پشت بینی باید در خانم ها 2mm عقب تر از این خط و در آقایان باید روی این خط باشد.

dorsum
پشت بینی در خانم ها باید کمی تو رفته باشد – دکتر حسنانی (جراح بینی)

زاویه بین بینی و لب

زاویه بین خطی که بالا و پایین سوراخ بینی را به هم وصل می کند و خطی که عمود بر لب بالاست را زاویه بین بینی و لب گویند این زاویه باید در خانم ها 95 تا 100 درجه و در آقایان 90 تا 95 درجه باشد.

nasolabial angle
30 to 45 degree
در صورتی که خط زیر بینی رسم کنیم سپس خطی از نوک بینی به این خط وصل کنیم زاویه بین این دو خط باید بین 30 تا 45 درجه باشد زاویه بندی مناسب یکی از هنرهای جراحی بینی است. – دکتر حسنانی (جراح بینی)

چنان که ملاحظه شد تعداد محدودی از معیارهای زیبایی بینی و صورت معرفی شدند.علاوه بر معیارهای فوق دهها معیار دیگر وجود دارند که در صورتی که جراح بر اساس آنها عمل نماید زیبایی فرد در نظر اکثر افراد جامعه بیشتر خواهد شد بنابراین چنان که ملاحظه می شود زیبایی علم است و سلیقه ای نیست.

لب پایین، چانه، زیبایی بینی
یکی از معیارهای زیبایی بینی، فاصله بین لب پایینی و خطیست که به صورت عمودی روی صورت در نمای نیمرخ رسم می شود. باید 2 میلی متر فاصله داشته باشد. جراحی پلاستیک صورت همزمان با جراحی پلاستیک بینی می تواند به زیبایی صورت کمک کند.
خط منحنی بینی
در نظر گرفتن خط منحنی که از گوشه خارجی ابروها به سمت نوک بینی رسم می شود از معیارهای زیبایی بینی است.
RTSM beauty
یکی از معیارهای زیبایی بینی، برابر بودن طول بینی با فاصله بین دهان تا زیر چانه است.
instagram hed
خانم هدیه شش ماه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی

feminin nose job
جراحی زیبایی بینی دخترانه بعد از سه سال
ghazal 2 years
خانم غزل دو سال بعد از عمی زیبایی بینی
بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 پاسخ
 1. سلام
  دکتر با عمل میشه فاصله بینی تا دهان رو کم کرد؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. گاهی در جراحی بینی در صورتی که با جراحی فاصله بینی و دهان زیاد شود میتوان لیف لب انجام داد تا این فاصله به اندازه طبیعی نزدیک تر شود.

 2. سلام. میدونم بسته به شرایط متغیره ولی میشه حدودی بگین هزینه جراحی یه بینی گوشتی چقدر میشه؟:)

 3. نرمین کف گفت:

  سلام آقای دکتر آیا مرحله ای حین یا بعد از عمل هست که فرد جراحی شده احساس درد کند؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. در حین جراحی بیمار بیهوش است و دردی را احساس نمیکند. بعد از جراحی نیز بسته به مهارت جراح و نیز مراقبت های صحیح بعد از عمل معمولا بیماران درد و ناراحتی یا کبودی خاصی را تجربه نمیکنند.

 4. سلام آقای دکتر من یک ماه و هشت روزه عمل کردم ولی بینیم گوشتیه انگار از قبل بزرگتر شده چرا ؟؟؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بسته به جنس پوست بینی مدت زمانی که لازم است ورم بینی فروکش کند و نتیجه و ظاهر نهایی مشخص شود از 6 ماه تا گاها دو الی سه سال یا بیشتر میتواند طول بکشد. در مورد شما هنوز یک ماه از جراحی گذشته و بینی خیلی ورم دارد . باید صبر کنید حداقل شش ماه تا یکسال بگذرد ورم بینی کاهش پیدا کند، شکل بینی خیلی بهتر خواهد شد. در مورد بینی های خیلی گوشتی این زمان تا دو سال یا بیشتر هم ممکن است طول بکشد. در مورد بینی های گوشتی نیز اگر پزشک تشخیص دهد برای کاهش ورم کورتون تزریق میکنند.