زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی کدامند؟

آیا می توان برای بینی زیبا استاندارد تعریف کرد؟ معیارهای زیبایی بینی کدامند؟ حتماً شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود، تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد، هم طبیعی…

nose beauty
صحبت کردن در مورد استانداردهای ایده آل زیبایی به آن معنا نیست که حتما باید تمام نکات اشاره شده در مورد بینی زیبا بعد از جراحی به دست آمده باشد.

بینی زیبا چه شکلی است؟ اصلا آیا می توان برای بینی زیبا، استاندارد تعریف کرد؟ حتما شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند.

معیارهای زیبایی بینی

امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند و بینی را که مطابق آن معیارها عمل شده باشد زیبا در نظر می گیرند . تعدادی از این معیارهای زیبایی در این مقاله معرفی شده اند.

معیارهای زیبایی بینی

1- تناسب اجزاء صورت
2- رابطه بینی، لب ها و چانه
3- انحراف بینی
4- ارتباط بینی با چشم ها
5- پهنای بینی
6- زیر بینی
7- .ارتفاع بینی
8- پشت بینی
9- زاویه بین بینی و لب

مهمترین عامل در تعیین میزان موفقیت جراحی بینی، ضخامت پوست بینی است. در افرادی که پوست بینی بسیار نازک باشد کوچک ترین غیر قرینگی ها از زیر پوست نمایان است. از طرف دیگر در افرادی که پوست بینی ضخیم است و به اصطلاح بینی گوشتی می باشد تغییراتی که داده می شود چندان قابل توجه نیست. بهترین کاندید برای جراحی پلاستیک بینی افرادی هستند که پوست بینی ضخامت متوسط دارد.

در جراحی زیبایی تغییراتی در نحوه قرارگیری استخوان و غضروف های بینی ایجاد می شود تا ساختار بینی به استانداردها نزدیک شود و زیباتر دیده شود با این حال پس از جراحی در حین ترمیم بافت های بینی تغییراتی ایجاد می شود که تماماً تحت کنترل جراح نیست. به طور کلی 90 % تغییرات روی بینی در کنترل جراح است و 10 % موارد در اختیار او نیست و در این موارد در صورتی که فرد تمایل داشته باشد جراحی دوم لازم است تا تغییرات ناخواسته اصلاح گردد.

پادکست دکتر حسنانی
دانلود فایل صوتی توضیحات دکتر حسنانی در مورد تاثیر زیبایی بینی در زیبایی صورت
معیارهای زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی : آیا استانداردی برای زیبایی بینی وجود دارد؟ 

استاندارد زیبایی، یک مفهوم علمی است. برای به دست آوردن این استانداردها، چهرۀ افرادی را که اکثریت افراد جامعه آن ها را زیبا می دانستند را تجزیه و تحلیل نموده و نکاتی که صورتشان داشته یادداشت کرده و به نتایجی رسیده اند. زاویۀ بینی و لب، زاویۀ بینی و پیشانی، نسبت اندازۀ بینی با گونه ها، سایز بینی نسبت به صورت، به صورت اعداد مشخصی بیان شده و در قالب علم معرفی شده اند. در جراحی بینی سعی می کنیم چهرۀ فرد را به استانداردها نزدیک نماییم تا بعد از جراحی از نظر اکثریت افراد زیبا به نظر برسند.

آنالیز آماری زوایای بینی و صورت افرادی که توسط اکثریت افراد جامعه زیبا به نظر می رسند معیارهایی به دست جراحان زیبایی داده است که در تمام دنیا قابل قبول است و اگر جراح بر طبق استانداردها عمل نماید معمولاً رضایت فرد متقاضی جراحی و خانواده او و دوستان وی را به همراه دارد. با این وجود در علم جراحی پلاستیک سعی می شود تا حتی الامکان نظرات فرد مایل به جراحی نیز در نظر گرفته شود و خواسته های او نیز تا جایی که با استانداردها منافاتی نداشته باشد لحاظ گردد.

بینی زیبا و طبیعی
بینی می تواند زیبا باشد در حالی که هنوز طبیعی به نظر می رسد. – دکتر حسنانی (جراح بینی)

تناسب اجزاء صورت

صورت باید دارای سه «یک سوم» مساوی باشد که عبارتند از :

1. محل رویش مو تا ابروها
2. از ابروها تا پایین بینی
3. از پایین بینی تا زیر چانه

«یک سوم» تحتانی صورت خود تقسیم بندی دیگری دارد به طوری که از پایین بینی تا بالای لب بالا باید «یک سوم» کل این ناحیه باشد.
در صورتی که صورت فرد با این «یک سوم»های مساوی تطابق نداشته باشد زیبایی وی تحت الشعاع قرار می گیرد.

معیارهای زیبایی بینی - تناسب اجزاء صورت

RTSM
طول بینی به فاصله نقطه R تا T گفته می شود و این طول باید برابر فاصله S تا M باشد.

رابطه بینی، لب ها و چانه

در صورتی که خطی عرضی روی صورت تصور کنیم که از زیر چشم به بالای سوراخ گوش رسم می شود سپس خطی عمود بر این خط طوری رسم شود که از جلوی لب بالا بگذرد، لب پایین باید 2 میلیمتر عقب از این خط قرار گیرد و چانه نیز در آقایان باید به موازات لب پایین باشد ولی در خانم ها چانه مختصری عقب تر از لب پایین قرار می گیرد.

معیارهای زیبایی بینی - رابطه بینی، لبها، و چانه

انحراف بینی

halves
خطی از وسط پیشانی به وسط چانه رسم می شود.بینی باید روی این خط قرار بگیرد.

معیارهای زیبایی بینی

ارتباط بینی با چشم ها

خط منحنی را در نظر بگیرید که از زیر ابرو به روی بینی بیاید و سپس تا نوک بینی امتداد یابد در هر طرف این خط منحنی باید بدون شکستگی قابل رسم باشد.

معیارهای زیبایی بینی - فاصله بینی با چشم ها

پهنای بینی

پهنای پایه بینی باید برابر فاصله دو چشم باشد و پهنای قسمت استخوانی بینی باید 80 % پهنای پایه بینی باشد.

width

زیر بینی

مطابق معیارهای زیبایی، در نگاه از زیر، قطر سوراخ های بینی باید دو برابر فاصله نقطه بالایی سوراخ های بینی تا نوک بینی باشد.

nostrils

ارتفاع بینی

ارتفاع بینی به فاصله نوک بینی تا صورت گفته می شود. این ارتفاع بینی باید حدوداً 67 % طول بینی باشد.

"معیارهای

پشت بینی

در صورتی که خطی از ریشه بینی به نوک بینی رسم کنیم پشت بینی باید در خانم ها 2mm عقب تر از این خط و در آقایان باید روی این خط باشد.

dorsum
پشت بینی در خانم ها باید کمی تو رفته باشد – دکتر حسنانی (جراح بینی)

زاویه بین بینی و لب

زاویه بین خطی که بالا و پایین سوراخ بینی را به هم وصل می کند و خطی که عمود بر لب بالاست را زاویه بین بینی و لب گویند این زاویه باید در خانم ها 95 تا 100 درجه و در آقایان 90 تا 95 درجه باشد.

nasolabial angle

30 to 45 degree
در صورتی که خط زیر بینی رسم کنیم سپس خطی از نوک بینی به این خط وصل کنیم زاویه بین این دو خط باید بین 30 تا 45 درجه باشد زاویه بندی مناسب یکی از هنرهای جراحی بینی است. – دکتر حسنانی (جراح بینی)

چنان که ملاحظه شد تعداد محدودی از معیارهای زیبایی بینی و صورت معرفی شدند.علاوه بر معیارهای فوق دهها معیار دیگر وجود دارند که در صورتی که جراح بر اساس آنها عمل نماید زیبایی فرد در نظر اکثر افراد جامعه بیشتر خواهد شد بنابراین چنان که ملاحظه می شود زیبایی علم است و سلیقه ای نیست.

لب پایین، چانه، زیبایی بینی
یکی از معیارهای زیبایی بینی، فاصله بین لب پایینی و خطیست که به صورت عمودی روی صورت در نمای نیمرخ رسم می شود. باید 2 میلی متر فاصله داشته باشد. جراحی پلاستیک صورت همزمان با جراحی پلاستیک بینی می تواند به زیبایی صورت کمک کند.
خط منحنی بینی
در نظر گرفتن خط منحنی که از گوشه خارجی ابروها به سمت نوک بینی رسم می شود از معیارهای زیبایی بینی است.
RTSM beauty
یکی از معیارهای زیبایی بینی، برابر بودن طول بینی با فاصله بین دهان تا زیر چانه است.
قبل و بعد از عمل کایرا
نتیجه جراحی بینی کایرا یکی از بیماران دکتر حسنانی که از استرالیا به ایران سفر کرده بود سه ماه بعد از عمل زیبایی بینی
instagram hed
خانم هدیه شش ماه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

معیارهای زیبایی بینی

feminin nose job
جراحی زیبایی بینی دخترانه بعد از سه سال
ghazal 2 years
خانم غزل دو سال بعد از عمی زیبایی بینی
nafiseh 3 years
خانم نفیسه سه سال بعد از جراحی زیبایی بینی
پوست ضخیم و نازک د رعمل
اهمیت ضخامت پوست در عمل بینی

جراحی بینی یکی از متداول ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود که محبوبیت بسیاری در بین جوانان پیدا کرده است. اگرچه عمل بینی بسیار

چسب زدن به بینی
چسب زدن به بینی بعد از عمل

چسب زدن به بینی بعد از عمل، همانند استفاده از اسپلینت (گچ بینی) با دو هدف کاهش ورم بینی و بهتر فرم گرفتن بینی انجام

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

7 پاسخ

  1. سلام آقای دکتر من یک ماه و هشت روزه عمل کردم ولی بینیم گوشتیه انگار از قبل بزرگتر شده چرا ؟؟؟

    1. سلام. بسته به جنس پوست بینی مدت زمانی که لازم است ورم بینی فروکش کند و نتیجه و ظاهر نهایی مشخص شود از 6 ماه تا گاها دو الی سه سال یا بیشتر میتواند طول بکشد. در مورد شما هنوز یک ماه از جراحی گذشته و بینی خیلی ورم دارد . باید صبر کنید حداقل شش ماه تا یکسال بگذرد ورم بینی کاهش پیدا کند، شکل بینی خیلی بهتر خواهد شد. در مورد بینی های خیلی گوشتی این زمان تا دو سال یا بیشتر هم ممکن است طول بکشد. در مورد بینی های گوشتی نیز اگر پزشک تشخیص دهد برای کاهش ورم کورتون تزریق میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

پرسش و پاسخ مرتبط

پرسش 5786
سلام دکتر من سه سال پیش بینیم ضربه خورد اما داخل عکس های گرفته شده نه شکسته بود و در رفتگی دیده میشد منتهی خیلی درد داشتم تا یه مدت خود دکتر واسم چسب میزد به من گفتن نیاز به جراحی نیست چون الان چیزی معلوم نیست احتمال داره خیلی درد دارید چند سال دیگه مشخص بشه دلیل درد چیه الان خیلی درد دارم و گه گاهی حتی نمیتونم نفس بکشم و بیخود صورتم ورم میکنه انگار گچ عمل و باز کرده باشی اون مدلی میشه پیش دوتا دکتر رفتم اما گفت عمل چیزی و بهتر نمیکنه حتی شاید بدترم بکنه ولی خب من خیلی درد دارم میخواستم ببینم نظر تخصصی شما چیه؟
دکتر حمیدرضا حسنانی
پاسخ
نیاز به معاینه است. باید بررسی شود
پرسش 5785
سلام. بینی من گوشتی هست، احساس میکنم سنم که بیشتر میشه حالت پفکی جلوی بینیم بزرگتر میشه و فقط و فقط میخوام اون حالت گرفته بشه. اگرنه از فرم بینیم بسیار بسیار راضی هستم. انجام شدنی هست؟
دکتر حمیدرضا حسنانی
پاسخ
با افزایش سن اندازه بینی تا حدی افزایش می یابد که این طبیعی است. برای مشاوره در خصوص عمل بینی باید عکس بفرستید
ویدئو دکتر حسنانی
پخش ویدیو

قبل از تصمیم گیری
این ویدئو رو ببین!

فهرست محتوا

نمونه کارهای جراحی بینی