nose prosthesis og

پروتز یا غضروف مصنوعی در جراحی بینی

آیا در جراحی بینی از غضروف مصنوعی یا پروتز استفاده میشود؟ در مواقعی که تیغه وسط بینى ( سپتوم ) غضروف كافى براى تقویت نوك بینى در اختیار جراح قرار نمى دهد، بعضى از جراحان از غضروف مصنوعى ( پروتز ) براى تقویت نوك بینى استفاده مى كنند.

پروتز یا غضروف مصنوعی
پروتز یا غضروف مصنوعی

برخی پزشکان برای ترمیم بینی از پروتزهای مصنوعی استفاده می کنند. دکتر حسنانی بیشتر از غضروف های طبیعی که از خود فرد گرفته شده، استفاده می کند. غضروف های مصنوعی خوبی هم در بازار وجود دارد که عوارض چندانی از آنها گزارش نشده، اما در دراز مدت تکلیف مشخصی ندارند. زیرا مثلا اگر فردی 20 ساله از غضروف مصنوعی برای جراحی بینی استفاده کند، مشخص نیست که 50 سال آینده آیا برایش مشکلی به وجود می آید یا خیر.

تقویت غضروف نوک بینی چگونه انجام می شود؟

امروزه براى جلوگيرى ویا ترمیم افتادگی نوك بينى بعد از جراحى از تقويت غضروفى نوك بينى بهره مى گيريم .
براى اين منظور غضروف از تيغه وسط ( داخل بينى ) برداشته مى شود و به غضروف هاى نوك بينى پيوند زده مى شود تا نوك بينى محكم تر شود .

بعد از پايان جراحى و در حين ترميم نيروهايى از پوست به اسكلت بيني وارد مى شود كه بسيار قوي و پر قدرت هستند و اگر نوك بينى به اندازه كافى قوى نباشد در مقابل آن ها سر خم خواهد كرد و افت مى كند . به عبارت ديگر نوك بينى پايين مى آيد و به لب بالا نزديك مى شود .

هر قدر پوست بينى ضخيم تر باشد احتمال افت نوك بينى بعد از عمل بيشتر است.

چه زمانی از پروتز یا غضروف مصنوعی استفاده می شود؟

گاهى تيغه وسط بينى (سپتوم) غضروف كافى براى تقويت نوك بينى در اختيار جراح قرار نمى دهد. در اين صورت بعضى از جراحان از غضروف مصنوعى (پروتز) براى تقويت نوك بينى استفاده مى كنند .

غضروف هاى مصنوعى بسيار قوى و ماندگار هستند و استحكام كافى براى نوك بينى ايجاد مى كنند .

با تمام مزايايى كه غضروف هاى مصنوعى دارند معايب بالقوه خطرناكى هم دارند كه عفونت و بيرون زدن از پوست جز آن ها است. به دليل معايب مورد اشاره من از پروتز در بيني هيچگاه استفاده نمي كنم و عطاى آن را به لقايش بخشيده ام .

بیشتر بدانید : همه چیز درباره عمل زیبایی بینی

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی در مورد پروتز یا غضروف مصنوعی

پرسش ۵۶۲۸

مشکل پروتز مصنوعی درون بینی

سلام اقای دکتر خسته نباشین .من الان ۲ماه بینیمو عمل کردم خیلی کوتاه و سربالا شده .حالا مشکله شکلش که هیچی، پروتز مصنوعی که دکتر گذاشتن خیلی اذیتم میکنه انگار یه چیزی مثله سوزن میخ توی بینی من هستش. ایا بعد دوماه میشه پروتز و دربیارن یا زمان باید بگذره ؟
پاسخ دکتر حسنانی:
سلام اول اینکه مطمئن نیستم که پروتز گذاشته باشند ولی اگر پروتز گذاشته باشند و مشکلی به جز چیزی که می فرمایید ندارید یعنی مثلا عفونت نکرده است بهتر است تا یک سال صبر کنید و بعد از یک سال اقدام کنید مگر آنکه که خیلی شما را اذیت کند در این صورت بهتر است که حداقل ۶ ماه صبر کنید.
پرسش ۵۴۴۰

تزریق ژل برای رفع افتادگی بینی

سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر/دو ونیم ماه عمل بینی کردم دکتر عمل گفتن پروتز استفاده کردن وگفتن محال بینیت افتادگی پیدا کنه اما تازگیا غضروفم نشست کرده و دکتر عمل گفتن هفته بعد برم تا ژل تزریق کنن در ضمن نوک بینیم کمی کج اگه ممکنه خواهش میکنم راهنماییم بفرمایین / سپاسگزارم دکتر حاذق
پاسخ دکتر حسنانی:
به نظر من معمولاً تا یک سال هیچ اقدامی نکنید اجازه دهید یک سال بگذرد تا بینی خودش را کامل نشان دهد سپس تصمیم بگیرید که چه می خواهید بکنید
پرسش ۳۳۶۰

مشاوره در مورد پروتز چانه

با سلام و تشکر فراوان آقای دکتر برای چانه تنها پروتز مناسب است؟ بنده زیاد اشنایی ندارم اما مطالب بسیاری راجع به جابجایی احتمالی پروتزها شنیده ام. به نظر شما بهترین گزینه چیست و لطفا هزینه آن را هم بفرمایید. از نظر شما برای گونه یا پف زیر چشم هم نیاز هست اقدامی صورت بگیرد؟ اگر بله بهترین و مطمئن ترین گزینه را لطفا بفرمایید. و جسارتا سوال اخر اینکه ایا میتوان از شهرستان امد و تحت جراحی قرار گرفت؟ منظورم این هست که تا چه مدت این جراحی ها نیاز به مراجعه منظم برای گرفتن بهترین نتیجه دارد؟ ممنونم از وقتی که میگذارید
پاسخ دکتر حسنانی:
سلام. برای اصلاح فک دو روش وجود دارد . روش اصلی جراحی استخوان های فک است . پروتز روشی ساده تر است ولی با توجه به این که اثرات دراز مدت مشابهی دارند پروتز بر جراحی ترجیح داده می شود . البته پروتز برای افزایش های سایز کمتر از یک سانتی متر کفایت می کند . برای مواردی که فک به افزایش و تقویتی بیشتر از یک سانتی متر نیاز دارد جراحی فک توصیه می شود .
پرسش ۵۲۳۶

افت غضروف مصنوعی بینی

سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر/دو ونیم ماه عمل بینی کردم دکتر عمل گفتن پروتز استفاده کردن وگفتن محال بینیت افتادگی پیدا کنه اما تازگیا غضروفم نشست کرده و دکتر عمل گفتن هفته بعد برم تا ژل تزریق کنن در ضمن نوک بینیم کمی کج اگه ممکنه خواهش میکنم راهنماییم بفرمایین / سپاسگزارم دکتر حاذق
پاسخ دکتر حسنانی:
بنده معمولا از پروتز استفاده نمی کنم، پروتز یک غضروف مصنوعی است که برخی از همکاران ممکن است استفاده کنند و آن را بین غضروف های نوک بینی قرار می دهند تا نوک بینی افتادگی پیدا نکند، ولی این مورد قطعی نیست که اگر غضروف مصنوعی استفاده شود، افت پیدا نکند؛ آن نیز مانند غضروف های طبیعی ممکن است افت پیدا کند و نیاز به اقدام ترمیمی داشته باشد. ژل نیز بنده تزریق نمی کنم چون شش ماه بیشتر ماندگاری ندارد و بعد از آن دوباره برگشت دارد، این وابسته به پزشک شماست که چه تصمیمی اتخاذ کند.
پرسش ۵۱۴۸

استفاده از چسب و لیزر پلاسما سه سال بعد از عمل

سلام اقای دکتروقتتون بخیر یه سوال داشتم…ممنون میشم راهنماییم کنین اقای دکترمن بینیم گوشتیه وسه سال پیش عملش کردم دکترم واسم پروتزگذاشته و پروتز نوک بینیم پهنه بخاطر همین نوک بینیم خیلی گرد و پهنه…پدرو مادرم اجازه نمیدن ترمیم انجام بدم…سوال ازشمااین بوداگه مدت زیادی بافایبرگلاس و چسب ببندمش یااینکه ازروش های جدیدی مث لیزر پلاسماجت استفاده کنم بینیم حتی یه کم جمع ترنمیشه؟ اگه کمی هم کارسازباشه انجام میدمِ.توروخداراهنماییم کنین چونکه واقعا فکرمو مشغول کرده این موضوع
پاسخ دکتر حسنانی:
بعد از 3 سال چسب زدن ارزشی ندارد و کمکی نمیکند. پلاسما جت هم هیچ ارزشی ندارد و کمکی به شما نمیکند. به نظر من این اقدامات را انجام ندهید و یا با همین بینی کنار بیایید و یا اینکه باید دوباره ترمیم شود. به هر حال این اقداماتی که شما فرمودید هیچ کدام تاثیری ندارد.
بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 پاسخ
 1. سلام آقای دکتر تورو خدا کمکم کنید امروز رفتم پیش یه دکتر دیگه جز دکتر خودم که عمل کرده و اینم بگم خیلی بهشون اعتماد دارم بهم گفتن دکترت تو به کار بردن غضروف خیلی زیاده روی کرده و ای کاش یه مقدار از کنارا تراش میداد و غضروف کوچکتری میذاشت چون الان غضروف روی بینیم مشخصه و گفتن اگه هر چه ورم بینی بیشتر بخوابه غضروف نمایان تر میشه مگر اینکه یه مقدار تحلیل پیدا کنه و کوچیک بشه تا نوک بینی بیشتر بیاد پایین، درست گفتن یا امید دیگه ای هست؟؟؟؟؟؟
  تقریبا سه ماهه از عمل بینیم میگذره
  الان مشکل مهم من اینه دوسندارم با خوابیدن ورم، نوک بینی خیلی برجسته تر از بقیه بینیم باشه و حالت نامتعادل داشته باشه تورو خدا راهنماییم کنید تا نگرانیم برطرف شه

 2. سلام دکتر وقت به خیر ۱۸سال پیش بینیم و عمل کردم فقط نوک و تیغه دکتر برام غضروف گذاشته الان مشکل بزرگم اینه که داخل بینیم حدود ۲ساله بوی عفونت از نوک بینیم حس میکنم و یه وقتهایی نوک بینی درد ناک میشه و چند بار هم پیش اومد بدون برجستگی شبیه جوش دردناک بود که وقتی اتفاقی بینیم و با دستمال گرفتم دیدم دستمال خیس شد و بعد دیدم از نوک و قسمت روی بینی چرک خارج شده و با دستام فشار دادم اندازه یک نخود چرک خارج شد و بعد هم خون به نظرتون عفونت پیدا کرده نوک بینیم ؟؟؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام ببینید برای جواب دادن به اینگونه سوالات حتما باید جهت تشخیص دقیق مشکل معاینه شوید. اما برای اینکه شما را راهنمایی کرده باشم، بطور کلی بوی بد داخل بینی بعد از عمل علتهای مختلفی دارد که شایع ترینش آن ایجاد یک فضای ارتباطی بین داخل و زیر پوست بینی به واسطه یک جسم خارجی است. این جسم خارجی ممکن است غضروف مصنوعی باشد که در سالهای گذشته استفاده میشده و یا میتواند بخیه غیرجذبی باشد. در نتیجه این ناحیه محل مناسبی برای عبور میکروب خواهد بود که از داخل بینی به زیر پوست انتقال می یابند. اگر محل عفونت کند و بوی بد بدهد باید خارج شوند. معمولاً اینها به خودی خود خوب می شوند . اما شستشوی مداوم داخل بینی و استفاده از آنتی بیوتیک ها می توان در برطرف کردن این بوی بد موثر باشد. اما در نهایت برای تشخیص و درمان حتما باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 3. سلام اقای دکتر بنده ۱ سال و ۳ ماهه ک عمل کردم . تا بحال کورتون به بینیم تزریق نشده ولی دو یار امپول تریامسینولون به باسنم تزریق شد . بینیم گوشتی با پوست نسبتا ضخیم بود . ۲ ۳ ماه بعده عملم ورم بینیم کم شد و بینیم خیلی کوچولو و جم و جور شد ولی الان حس میکنم بینیم بزرگ شده و اصلا اون زیباییه قبل رو نداره . امکان داره که بینیم طی این ۱ سالو ۳ ماه رشد کرده باشه ؟ و اینکه چند وقت پیش دستیار رکتری بینیمو دید و گف نوک بینیت پوستش شل شده و بالا میاد و گف گویا بینش چربی زیاد شده . امکان این هس با تزریق کورتون بینیم کوچکتر شه و مثل همون قبل بشه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. تزریق آمپول کورتون به بینی هایی که پوست ضخیمی دارند یا اصلاحا گوشتی هستند میتواند در کاهش ورم موثر باشند زیرا سبب نازکتر شدن پوست بینی شده و باعث کمتر شدن ورم میشوند. بنابراین شما میتوانید با پزشکتان مشورت کنید اگر صلاح ببینید برایتان کورتون تزریق کنند. اما در رابطه با سوال شما بینی عضوی از صورت است که به طور کلی با افزایش سن رشد میکند و بزرگتر میشود اما بزرگتر شدن ان در طی یک سال آنقدر محسوس نخواهد بود. از طرفی برطرف شدن کامل ورم بینی های گوشتی گاها تا 2 یا 3 سال و یا بیشتر ممکن است طول بکشد.