۳ دقیقه
nose prosthesis og

پروتز یا غضروف مصنوعی در جراحی بینی

آنچه می خوانید...

آیا در جراحی بینی از غضروف مصنوعی یا پروتز استفاده میشود؟ در مواقعی که تیغه وسط بینى ( سپتوم ) غضروف کافى براى تقویت نوک بینى در اختیار جراح قرار نمى دهد، بعضى از جراحان از غضروف مصنوعى ( پروتز ) براى تقویت نوک بینى استفاده مى کنند.

nose prosthesis og
برخی پزشکان برای ترمیم بینی از پروتزهای مصنوعی استفاده می کنند. دکتر حسنانی بیشتر از غضروف های طبیعی که از خود فرد گرفته شده، استفاده می کند. غضروف های مصنوعی خوبی هم در بازار وجود دارد که عوارض چندانی از آنها گزارش نشده، اما در دراز مدت تکلیف مشخصی ندارند. زیرا مثلا اگر فردی 20 ساله از غضروف مصنوعی برای جراحی بینی استفاده کند، مشخص نیست که 50 سال آینده آیا برایش مشکلی به وجود می آید یا خیر.

تقویت غضروف نوک بینی چگونه انجام می شود؟

امروزه براى جلوگیرى از افت نوک بینى بعد از جراحى از تقویت غضروفى نوک بینى بهره مى گیریم .
براى این منظور غضروف از تیغه وسط ( داخل بینى ) برداشته مى شود و به غضروف هاى نوک بینى پیوند زده مى شود تا نوک بینى محکم تر شود .

بعد از پایان جراحى و در حین ترمیم نیروهایى از پوست به اسکلت بینی وارد مى شود که بسیار قوی و پر قدرت هستند و اگر نوک بینى به اندازه کافى قوى نباشد در مقابل آن ها سر خم خواهد کرد و افت مى کند . به عبارت دیگر نوک بینى پایین مى آید و به لب بالا نزدیک مى شود .

هر قدر پوست بینى ضخیم تر باشد احتمال افت نوک بینى بعد از عمل بیشتر است.

چه زمانی از غضروف مصنوعی استفاده می شود؟

گاهى تیغه وسط بینى (سپتوم) غضروف کافى براى تقویت نوک بینى در اختیار جراح قرار نمى دهد. در این صورت بعضى از جراحان از غضروف مصنوعى (پروتز) براى تقویت نوک بینى استفاده مى کنند .

غضروف هاى مصنوعى بسیار قوى و ماندگار هستند و استحکام کافى براى نوک بینى ایجاد مى کنند .

با تمام مزایایى که غضروف هاى مصنوعى دارند معایب بالقوه خطرناکى هم دارند که عفونت و بیرون زدن از پوست جز آن ها است. به دلیل معایب مورد اشاره من از پروتز در بینی هیچگاه استفاده نمی کنم و عطاى آن را به لقایش بخشیده ام .

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی در مورد پروتز بینی

پرسش ۵۶۲۸

مشکل پروتز مصنوعی درون بینی

سلام اقای دکتر خسته نباشین .من الان ۲ماه بینیمو عمل کردم خیلی کوتاه وسربالا شده .حالا مشکله شکلش که هیچی، پروتز مصنوعی که دکتر گذاشتن خیلی اذیتم میکنه انگار یه چیزی مثله سوزن میخ توی بینی من هستش. ایا بعد دوماه میشه پروتز و دربیارن یا زمان باید بگذره ؟
پاسخ دکتر حسنانی:
سلام اول اینکه مطمئن نیستم که پروتز گذاشته باشند ولی اگر پروتز گذاشته باشند و مشکلی به جز چیزی که می فرمایید ندارید یعنی مثلا عفونت نکرده است بهتر است تا یک سال صبر کنید و بعد از یک سال اقدام کنید مگر آنکه که خیلی شما را اذیت کند در این صورت بهتر است که حداقل ۶ ماه صبر کنید.
پرسش ۵۴۴۰

تزریق ژل برای رفع افتادگی بینی

سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر/دو ونیم ماه عمل بینی کردم دکتر عمل گفتن پروتز استفاده کردن وگفتن محال بینیت افتادگی پیدا کنه اما تازگیا غضروفم نشست کرده و دکتر عمل گفتن هفته بعد برم تا ژل تزریق کنن در ضمن نوک بینیم کمی کج اگه ممکنه خواهش میکنم راهنماییم بفرمایین / سپاسگزارم دکتر حاذق
پاسخ دکتر حسنانی:
به نظر من معمولاً تا یک سال هیچ اقدامی نکنید اجازه دهید یک سال بگذرد تا بینی خودش را کامل نشان دهد سپس تصمیم بگیرید که چه می خواهید بکنید
دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =