nose surgery og

جراحی بینی

فهرست محتوا

جراحی بینی پر طرفدار ترین عمل زیبایی در ایران و جهان است و روز به روز به تعداد متقاضیان انجام آن افزوده می شود. در این مقاله از سایت دکتر حمیدرضا حسنانی، بهترین جراح بینی ، تصمیم داریم همه جوانب عمل بینی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با داشتن اطلاعات کافی از این عمل، برای انجام آن تصمیم گیری کرده و از بروز نارضایتی بعد از جراحی جلوگیری نمایید.

مشاوره با دکتر حسنانی

جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی عمل تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی بینی و با حفظ عملکردهای طبیعی آن است. رینو (Rhino) به معنای بینی و پلاستی (Plasty) به معنای تغییر شکل دادن است. جراحی بینی به عملی گفته می شود که در آن، جراح با در نظر گرفتن ملاحظاتی از قبیل عدم ایجاد مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی، اقدام به زیباسازی بینی با هدف تغییر شکل و بهبود ظاهر بینی می نماید. در ادامه تمام نکات عمل بینی به صورت خلاصه و سر فصل وار ارائه شده است.

نگاه کلی به جراحی بینی
نام:جراحی بینی
هدف از جراحی:رفع عیوب ظاهری و عملکردی بینی
تخصص پزشک:متخصص گوش حلق و بینی
جراح پلاستیک
مدت زمان جراحی:بسته به روش جراحی متفاوت است.
دوره نقاهت جراحی:دو هفته
مشاهده نتیجه:بعد 6 تا 12 ماه
زمان بازگشت به محل کار:یک هفته بعد از عمل
عوارض جانبی موقت:تورم، کبودی و خونریزی خفیف

معیارهای زیبایی بینی

بینی زیبا چه شکلی است؟ اصلا آیا می توان برای بینی زیبا، استاندارد تعریف کرد؟ حتما شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد، هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند.

امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی زیبایی بینی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند. اگر بینی مطابق آن معیارها عمل شده باشد، زیبا در نظر می گیرند. به طور کلی، جراحی بینی باید به گونه ای انجام گیرد که موارد زیر در آن مورد توجه قرار گیرند:

صاف بودن بینی

اگر خطی عمودی از وسط صورت یعنی از پیشانی تا زیر چانه رسم کنیم، بینی باید دقیقا روی این خط قرار بگیرد و به راست یا چپ انحراف نداشته باشد. یکی از اصلی ترین مشکلات بینی این است که بینی آن ها اصطلاحا کج است.

صافی بینی
تناسب بینی و چهره

ارتباط بینی با چشم ها

خط منحنی را در نظر بگیرید که از زیر ابرو به روی بینی بیاید و سپس تا نوک بینی امتداد یابد در هر طرف این خط منحنی باید بدون شکستگی قابل رسم باشد. در این صورت می توان گفت که بینی با چشم ها در تناسب است.

رابطه بینی، لب ها و چانه

در صورتی که خطی عرضی روی صورت تصور کنیم که از زیر چشم به بالای سوراخ گوش رسم می شود سپس خطی عمود بر این خط طوری رسم شود که از جلوی لب بالا بگذرد، لب پایین باید 2 میلی متر عقب از این خط قرار گیرد و چانه نیز در آقایان باید به موازات لب پایین باشد ولی در خانم ها چانه مختصری عقب تر از لب پایین قرار می گیرد.

رابطه بین بینی و لبها
مشاهده نمونه کارهای بیشتر

انواع جراحی بینی بر اساس شکل ظاهری

انواع مختلفی را می توان برای جراحی زیبایی بینی در نظر گرفت. این انواع بر اساس نوع بینی، روش انجام عمل و مدل بینی بعد از جراحی تقسیم بندی می شوند. در ادامه انواع اصلی عمل بینی را مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانید دید درستی نسبت به هر یک از آن ها داشته باشید.

نوع بینی را می توان از طریق دقت به موارد متفاوتی تشخیص داد. بینی ها معمولا به دو شکل استخوانی و گوشتی دیده می شوند و مهم ترین عامل موثر بر روی ظاهر و نوع آن، جنس و ضخامت پوست روی بینی است. .

جراحی بینی استخوانی

اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) می گویند. جراحی بینی استخوانی نتیجه زیبایی بهتری دارد و با احتمال خیلی بیشتر رضایت بیمار و اطرافیانش فراهم می شود.

عمل بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و از غضروف های غیر محکمی بر خوردار باشد به آن بینی گوشتی می گویند و نتیجه جراحی بینی گوشتی ضعیف است و رضایت بیمار و اطرافیانش از عمل کمتر است. با تکنیک های قدیمی تر، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده شده و باز آرایی و حالت داده می شوند، برگشت یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد. .

جراحی بینی گوشتی
عمل بینی گوشتی

جراحی بینی های ترکیبی

حالت های ترکیبی دیگری هم برای بینی وجود دارد. بینی با پوست ضخیم و غضروف های ضخیم (نیمه گوشتی) یا بینی پوست نازک و غضروف های نازک (نیمه استخوانی) یا بینی با ضخامت متوسط و… در نهایت باید گفت هر قدر غضروف های بینی محکم تر باشد و پوست بیمار نازک تر باشد امکان ایجاد تغییرات مورد نظر بیمار و جراح بیشتر است.

انواع جراحی بینی بر اساس مدل بینی بعد از عمل

به طور کلی می توان بینی را به سه مدل فانتزی، طبیعی و نیمه فانتزی عمل کرد. در ادامه توضیحاتی در رابطه با هر یک از این مدل ها را می خوانید. انتخاب مدل بینی بعد از عمل بر اساس سلیقه شما، تناسبات صورت و تشخیص جراح صورت می گیرد.

جراحی بینی فانتزی (عروسکی)

بینی فانتزی همان طور که از نام آن مشخص است، به بینی هایی گفته می شود که در عین داشتن اندازه ای کوچک، کمی سر بالا هم هستند. بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را به شکل فانتزی عمل کنند، نمی دانند که شاید این مدل عمل بینی برای صورت آن ها مناسب نباشد. به این دلیل به این عمل، جراحی بینی عروسکی هم گفته می شود که در نتیجه انجام این مدل از عمل، بینی فرد ظاهری عروسک مانند یعنی سر بالا و کوچک به خود می گیرد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی را می توان زیباترین نوع مدل بینی بعد از عمل دانست. به این دلیل به عمل بینی طبیعی این نام را اطلاق می کنند که بعد از انجام آن، بینی به بهترین و متناسب ترین حالت خود در می آید و شکلی غیر طبیعی به خود نخواهد گرفت. پیشنهاد دکتر حسنانی به بیماران خود این است که مدل طبیعی عمل بینی را در اولویت انتخاب خود قرار دهند ولی با این حال اگر شخصی اصرار به انجام جراحی بینی عروسکی داشته باشد، این اقدام برایش انجام خواهد شد.

عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی این روزها بیش تر از مدل های دیگر مورد محبوبیت واقع شده است. در این جراحی، بینی حالتی بین مدل طبیعی و فانتزی به خود می گیرد و اصطلاحا نیمه فانتزی می شود. بینی نیمه فانتزی به اندازه کافی کوچک و سر بالا خواهد بود و حالتی غیر طبیعی به خود نخواهد گرفت.

روش های جراحی بینی

برش های جراحی بینی می توانند به دو صورت ایجاد شوند. به همین دلیل تفکیک این دو روش از هم موجب ایجاد دو نوع جراحی زیبایی بینی یعنی عمل بینی باز و بسته می شود.

جراحی بینی بسته

در این روش تنها یک برش بر روی بخش بیرونی بینی ایجاد می شود که روی بخش میانی دو سوراخ بینی یا همان کلوملا است. جراحی بینی بسته برای فردی مناسب است که میزان تغییرات مورد نیاز برای اصلاح عملکرد و شکل بینی اش زیاد نباشد. چرا که در صورت استفاده از این روش ایجاد برش، دسترسی جراح به بخش های عمقی بینی سخت تر مهیا خواهد شد.

جراحی بینی باز

عمل بینی باز یا همان روش ایجاد برش کلاسیک، بهترین تکنیک ایجاد برش های جراحی بینی است چرا که در این صورت، دسترسی جراح به تمامی بخش های بینی مهیا خواهد شد و میزان تغییرات ایجاد شده بر روی بینی به حداکثر خواهد رسید. تکنیک باز برای انجام جراحی بینی همان روشی است که برای بیشتر افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی بینی
جراحی بینی

جراحی بینی ترمیمی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از جراحان بینی با آن برخورد می کنند افرادی هستند که بلافاصله بعد از جراحی از ظاهر بینی خود ابراز نارضایتی می کنند و از جراح خود درخواست می کنند که تا دیر نشده باید برایشان عمل ترمیمی بینی انجام دهند!

افرادی که برای جراحی مراجعه می نمایند باید آگاه باشند که اولا تا دو ماه بینی ورم عمده دارد و بزرگتر از اندازه واقعی است. بنابراین قضاوت در مورد سایز آن صحیح نیست. بعد از دو ماه نیز اگر فرد از ظاهر بینی خود رضایت کافی نداشته باشد باید به این نکته توجه نماید که عمل ترمیم تا یک سال از نظر علمی صحیح نیست. زیرا پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال، مجددا از روی ساختار خود جدا شود احتمالاً آسیب می بیند. آسیب دیدن پوست بینی فاجعه ای غیر قابل جبران است.

مراحل جراحی بینی

به طور کلی روند عمل جراحی بینی شامل 6 مرحله اساسی است. در ادامه گام به گام عمل بینی از بیهوشی گرفته تا بخیه زدن بینی را معرفی و بررسی کرده ایم.

مرحله 1: بیهوشی

همان طور که اشاره کردیم، جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی انجام می شود. صحبت هایی مانند جراحی بینی با بی حسی و … همه شعارهای تبلیغاتی هستند و اصلا نبایستی بینی با حالتی غیر از بیهوشی عمومی عمل شود. در اولین مرحله از عمل بینی، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

مرحله 2: ایجاد برش

در این بخش از عمل، بر اساس میزان تغییرات مورد نیاز، یکی از روش های جراحی باز یا بسته مورد انتخاب قرار می گیرد و با ایجاد برش، دسترسی لازم برای جراح بینی به بخش های داخلی بینی برای ایجاد اصلاحات لازم ایجاد می شود.

مرحله 3: بالا زدن پوست روی بینی

سپس پوست از روی بینی بالا زده می شود تا جراح به اسکلت بینی شامل غضروف ها و استخوان ها دسترسی داشته باشد و بتواند تغییرات مورد نیاز را به انجام برساند. داشتن مهارت لازم برای اجرای درست تکنیک های عمل رینوپلاستی در این مرحله از عمل، لازمه موفقیت آمیز بودن اقدام جراحی و آسیب نرسیدن به پوست بینی است.

رضایت از جراحی بینی گوشتی فانتزی با دکتر حسنانی

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی بسیار پر اهمیت است چراکه میتواند در روند جراحی بینی بسیار موثر باشد.

 • از نکات قبل از عمل بینی این است که باید ناشتا باشید. قبل از عمل به مدت 8 ساعت چیزی نخورید تا معده شما کاملا خالی باشد. زیرا در هنگام بیهوشی اگر چیزی داخل معده باشد، ممکن است محتویات معده برگشت کرده و وارد مجرای تنفسی گردد.
 • اگر سیگاری هستید، 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید. البته هر چه زمان توقف سیگار کشیدن قبل عمل بینی بیشتر باشد بهتر است. سیگار اکسیژن خون را کم کرده و احتمال مشکلات تنفسی در حین عمل را افزایش میدهد. یکی از مواردی که در حین عمل به دقت توسط دستگاه کنترل می شود و در نمایشگر نشان داده می شود میزان اکسیژن موجود در خون است.
 • دو هفته مُسکن هایی مثل آسپیرین و بروفن مصرف نکنید. تعدادی آزمایش قبل از عمل جراحی باید انجام شوند. ممکن است نیاز باشد که سی تی اسکن بینی تهیه کنید.

بهتر است حدود ۹۰ دقیقه قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید. کارکنان بیمارستان اضطراب شما را درک می کنند و سعی می کنند با رفتار دوستانه خود شما را آرام کنند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

لطفا توصیه های این بخش را مطالعه نموده و بعد از عمل جراحی بینی با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل زیبایی بینی خود بگیرید. توصیه می شود که لیست مراقبت های بعد از عمل بینی را با خود همراه داشته باشید و از روز جراحی شروع به پیروی از آن کنید.

 • از فشار، مالش و دستکاری کردن بینی بعد از عمل اجتناب کنید.
 • از دستکاری، جابجا کردن و خیس شدن اسپلنت بینی (گچ بینی) خودداری کنید.
 • تا ۳ هفته از فين كردن خودداری نماييد.
 • از آسیب و ضربه به بینی بعد از عمل به مدت تا چهار هفته جلوگیری کنید.
 • پس از عمل زیبایی بینی، از فعاليت فيزيكی سنگين تا یک ماه خودداری نماييد. جهت ورزش بعد از عمل بینی با پزشک خود مشورت نمایید.
 • تا ٤ هفته از عينك استفاده نكنيد. البته استفاده از لنز تماسى مانعى ندارد.
 • اگر احساس درد داريد از مسكن ( استامينوفن ٥٠٠ هر ٤ تا ٦ ساعت ) بعد از جراحى استفاده كنيد. استامينوفن با الكل همزمان استفاده نشود.
 • کبودی ها و ورم بينى و صورت بعد از دو تا سه روز به حداكثر خود مى رسد و اين نرمال است .
 • به مدت ٧٢ ساعت بعد از جراحى بر روى گونه ها اطراف چشم و روى اسپلينت (قالب) بينى كمپرس يخ قرار دهيد. كمپرس را روى اسپلينت فشار ندهيد.
 • تا شش ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب شديد خوددارى نماييد.
 • هنگام استراحت به مدت هفت روز با استفاده از دو يا چند بالش سر خود را بالاتر از بدن نگاه داريد.
 • از مصرف الکل قبل و بعد از عمل اجتناب کنید. مصرف الکل علاوه بر گشاد شدن رگ های بینی و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 • پس از جراحی بینی، بيشتر استراحت كنيد و از مقاربت جنسی تا ۱۰روز خودداری نماييد.
 • پس از عمل بینی، تا مدتی دندانها را فقط با مسواك نرم به آرامی مسواك كنيد.
دانلود فایل مراقبت های بعد از عمل بینی

عوارض جراحی بینی

هر گونه جراحی در بهترین شرایط ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورتی که متقاضی جراحی هیچ گونه سابقه بیماری داخلی نداشته باشد و پوست، مخاط، استخوان، غضروف وی در حالت نرمال باشد، عوارض جراحی پلاستیک بینی چندان قابل توجه نیست و بسته به مهارت جراح می تواند تا حد بسیار ناچیز تقلیل یابد.

با این حال، دو دسته عوارض می توانند بعد از این عمل ایجاد شود. این عوارض شامل عوارض عملکردی و عوارض زیبایی می باشند. از میان عوارض عملکردی می توان به بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی و از میان عوارض ظاهری می توان به ورم بعد از عمل بینی اشاره کرد.

با انتخاب یک جراح بینی خوب و انجام درست مراقبت های بعد از عمل، می توان بهترین نتیجه را از جراحی بینی گرفت و کم ترین عوارض بعد از جراحی بینی را تجربه کرد.

پست مرتبط - عوارض جراحی بینی

آیا انجام جراحی بینی برای تنوع کار درستی است؟

معمولا کسانی که نزد دکتر حسنانی عمل بینی انجام می دهند، با مشکل انحراف، کجی، قوز، بزرگی بیش از حد یا مشکلاتی از این دست در بینی خود مواجه هستند. انجام جراحی بینی برای کسانی که بینی شان ایرادی ندارد و فقط برای ایجاد تنوع اقدام به عمل می کنند، اقدام صحیحی نیست.

بسیاری از افرادی که برای این منظورها مراجعه می کنند، با مسائل روانی دست و پنجه نرم می کنند. مثلا بیماری هایی هست که در آن فرد با ظاهرش مشکل دارد و به هیچ وجه ظاهرش را قبول نمی کند.

همچنین برخی افراد شخصیت های مرزی دارند. برخی دیگر شیفته صورت زیبای خود هستند و خود را بسیار برتر از دیگران می پندارند و هدفشان از جراحی بینی دستیابی به چهره ای ایده آل است.

برخی افراد هم فقط مشکل افسردگی دارند. ازدواج نا موفقی در گذشته داشته اند و در صدد ایجاد تنوع و تغییر و تحول در زندگی خویش هستند.

اگر شما داوطلب انجام جراحی زیبایی بینی هستید، باید بدانید که روانشناسی جراحی بینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به آن توجه داشت. انجام عمل بینی برای افزایش اعتماد به نفس اقدام درستی است ولی در صورتی که هدف از آن مشخص و منطقی باشد.


کاربرد لیزر در جراحی بینی

درست است که لیزر در شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، مثلاً در علم چشم پزشکی واقعاً لیزر پیشرفت خارق ‌العاده‌ای کرده و همکارهای چشم پزشک ما کارهایی می کنند که باعث تعجب همه می شود. ولی لیزر در زمینه رینوپلاستی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است.

یعنی این که جراحی بینی با لیزر انجام نمی شود. در عمل بینی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ با لیزر امکان پذیر است. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان ‌پذیر نیست.

این از آرزوهای ما است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. یعنی بدون اینکه دست به تیغ بزنیم با لیزر بینی را عمل کنیم، ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی فقط نقش تبلیغاتی دارد و بس!


هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه عمل بینی بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می شود که عبارتند از میزان دستمزد جراح بینی بر اساس میزان تجربه و مهارت وی، هزینه های بیمارستان یا کلینیک، روش عمل و میزان تغییرات و اصلاحات انجام شده بر روی بینی شما. نکته مهم در رابطه با قیمت عمل بینی این است که شما نباید کیفیت را فدای هزینه کم کنید و جراحی بینی خود را به دست پزشکی بسپارید که به شما وعده عمل ارزان می دهد.


انتخاب درست جراح بینی؛ کلید موفقیت جراحی بینی

به طور کلی، انتخاب یک جراح خوب برای عمل بینی کار مشکلی است. به ویژه وقتی گزینه های پیش رو زیاد باشند. انتخاب جراح بینی نیز از انتخاب های حیاتی زندگی است. اگر عمل بینی شما رضایت بخش نبود، تا یک سال نمی توانید هیچ اقدامی انجام دهید. اگر دو بار عمل کردید و باز هم بینی شما زیبا نشد، برای بار سوم و چهارم، دیگر بعید است بتوانید جراحی بینی موفقی داشته باشید. بنابراین در انتخاب جراح بینی باید بسیار دقت کنید.

سوالات متداول عمل بینی

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 19 =

23 پاسخ
 1. سلام. دو ماهه بینیم رو عمل کردم. می خواستم بدونم آیا پماد بتاماتازون به صورت موضعی برای کاهش ورم بینی مفیده؟ کلا پمادی هست که به صورت موضعی برای کاهش ورم روی بینی مالیده بشه؟
  سوال بعدی اینکه آیا مصرف مکمل های مو مثل هیرویت یا پرفکتیل پلاتنیوم منعی داره؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای کاهش ورم بینی در صورتی که بینی گوشتی باشد تزریق کورتون تا قبل از یکسال میتواند موثر باشد. بطور کلی ورم های شدید بینی بین 2 تا 6 ماه بسته به ضخامت پوست کاهش پیدا میکند و بینی زیبایی خود را نشان خواهد داد. اما ورم کلی بینی در بینی های استخوانی تا یکسال و در بینی های گوشتی بعضا تا چند سال طول میکشد تا کاملا برطرف شود. بنابراین بهتر است در این رابطه صبور باشید ورم بینی به مرور زمان برطرف خواهد شد. مصرف داروهایی که فرمودید منعی ندارد .

 2. سلام اقای دکتر من بینیمو حدود سه ماه نیم میشه که عمل کردم ماه دوم که مطب دکتر رفتم قسمت پل بینیمو با انگشت فشار دادن طوری که صدای استخون بینیم اومد و گفتن که بینیت هنوز جوش نخورده و جاش انداختم ولی اون قسمت درد بدی داشت بعد یه مدت دردش بیشتر شد و همون قسمت حالت برامده و قرمزه که تو حالت عادی هم درد میکنه و پایین همون قسمت فرورفته و کبوده به نظرتون بینیم مشکلی پیدا کرده؟چون بعد یه ماه و نیم هنوزم درد میکنه

 3. سلام
  وقت بخیر
  نزدیک دو ماه پیش بینی رو عمل کردم .الان یکی از پره های بینیم بالاتر و کوچکتر و نازک تره و یکی دیگه پایینتر و بزرگتر و ضخیم تره.وقتی که نگاه می کنی انگاری که یه طرف بینی ام یه تیکه کمتر داره.راه حلی داره ؟ممنون از راهنماییتون

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید شما هنوز باید مدتی صبر کنید تا ورم بینی از بین برود تا بعد بتوان در مورد نتیجه قضاوت کرد. عدم تقارن پره های بینی به مرور زمان با کاهش ورم بهتر میشود اما اگر بعد از یکسال این عدم تقارن وجود داشت و قابل اغماض یا چشم پوشی نبود میتوانید برای اقدامات ترمیمی با پزشکتان مشورت کنید.

 4. سلام و وقت بخیر
  من بینی ام رو یک ماه ونیم پیش عمل کردم .بینی ام دارای کجی تیغه بینی بود حالا بعد از عمل مقدار کمی از کجی باقیمانده .می خواستم بدونم راه حلی مثل ماساژ یا راهکار دیگه ای برای اصلاحش وجود داره ؟ همینطور برای پهن بودن پره های بینی

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای قضاوت در مورد نتیجه جراحی این زمان خیلی کم است. بینی هنوز ورم زیادی دارد و پره های بینی نیز بزرگتر از حالت عادی به نظر میرسند. بهتر است صبر کنید حداقل شش ماه از عمل بگذرد تا ظاهر نهایی بینی تا حدود زیادی مشخص شود . بینی به مرور زمان خیلی بهتر و زیباتر خواهد شد.انجام ماساژ نیز باید توسط متخصص انجام شود مگر در موارد استثنائی که پزشک تجویز کنند. بعد از گذشت شش ماه الی یکسال اگر هنوز نتوانستید با نتیجه کنار بیایید میتوانید به ترمیم فکر کنید. برای هرگونه اقدام ترمیمی نیز حداقل باید یکسال از عمل گذشته باشد تا ورم بینی از بین برود تا در صورت تصمیم به ترمیم بهترین نتیجه حاصل گردد. ولی هرچقدر بیشتر صبر کنید نتیجه بهتری میگیرید.

 5. سلام استاد من انحراف شدید بینی داشتم دکترم گفت کامل خوب نمیشه( حالا چرا نمیدونم) بعد از چهار ماه که عمل کردم هنوز تنفسم مشکل داره.انگار یه درصد کمی خوب شده. من به عمل ترمیمی نیاز دارم؟

 6. سیما رازی گفت:

  سلام دکتر من سه روز پیش دماغم شکسته، هر چی زودتر بیام عمل کنم بهتره یا باید صبر کنم؟

 7. سهیل امینی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من آلرژی رینیت شدید دارم ولی مشکل آناتومیک بینی ندارم. با این حال لازمه جراحی بینی انجام بدم؟

 8. تارا طهماسبی گفت:

  سلام من می خوام جراحی بینی انجام بدم ولی نمی دونم چه مدلی بیشتر به صورتم میاد. شما خودتون میتونید تشخیص بدین که برای چهره های گرد چه نوع بینی مناسب تره؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. جراحی زیبایی بینی با توجه به دیگر اجزای صورت، زوایای صورت، فاصله نواحی مختلف بینی با اجزای صورت مثل نوک بینی، پشت بینی ، پل بینی . بلندی و کوتاهی این نواحی و سایر فاکتورهای دیگر انجام میشود. بنابراین نتیجه جراحی بینی برای هر بیمار با توجه به چهره و اجزای صورت او منحصر به فرد خواهد بود.

 9. سلام، میشه توی ۱۵ سالگی عمل زیبایی بینی انجام داد؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   عمل جراحی بینی در سنینی که رشد بینی و صورت فرد تکمیل میشود قابل انجام است که این سن برای دختران 16 سالگی و پسران 18 سالگی است. از آنجا که زیر ۱۵ و ۱۶ سال رشد بینی و صورت کامل نشده، دستکاری روی بینی می تواند روی رشد صورت تاثیر منفی داشته باشد. شما میتوانید یک سال بعد برای جراحی بینی اقدام کنید.

 10. سلام در صورت حرکت فک و دهان بخصوص فک بالا و جویدن غذای سفت چه اتفاقی میفته؟بینی کج میشه؟
  غضروفاش جابجا میشه؟خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید زمانی که بینی عمل میشود اسکلت بینی استخوان های بینی جابه جامیشود در موقعیت جدیدی قرار میگیرند. و تا دو ماه بعد از عمل باید در محل جدید خود فیکس شوند. طی این مدت باید از انجام هر گونه حرکتات شدید مثل خنده و گریه شدید، خوردن غذای سفت و دیگر حرکاتی که به فک بالا فشار بیاورند پرهیز کنید چون ممکن است سبب جابجایی استخوانهای بینی شوند. بعد از این مدت که استخوانها سر جای خود محکم میشوند نیاز به رعایت نکته خاصی نیست.

 11. اقای دکتر من ۲۱ روزه عمل کردم هنوز بینیم کیپه،بادهن نفس میکشم،نسبت ب روزای اول بهتر شده،ولی دقیقا کی خوب میشه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید اگر بینی بعد از عمل به قدری کیپ باشد که جلوی تنفس را بگیرد و نتوانید از بینی نفس بکشید نیاز به معاینه اورژانسی دارد. شاید بینی در داخل بافت پوششی خونریزی کرده باشد که اصلطاحا هماتوم میگوییم. باید هماتوم تخلیه شود. در غیراینصورت عفونی خواهد شد و مشکل پیدا می‌کند. اما اگر گرفتگی شدید نیست و روز به روز بهتر می‌شود، جای نگرانی ندارد. به زودی خوب میشود.

 12. سلام آقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه.
  من ۳۹ روز پیش عمل سپتورینوپلاستی داشتم و متاسفاته لبخندم رو از دست دادم. حس سفتی رو ناحیه پشت لب دارم..شما فکر میکنید به مرور اصلاح میشه و یا اگر درست نشد راهی وجود داره این مشکل برطرف شه؟ چون لبخندم قشنگ بود قبلا مشکلی نداشت
  فاصله لب و بینی م هم زیاد شده. آیا راهی بجز سانترال هستش؟ چون واقعا از هر چی جراحیه بیزار شدم:((

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید 39 روز اصلا قابل استناد نیست. باید صبر کنید شش ماه الی یکسال بگذرد . خود بخود برطرف شده و لبخند شما هم به حالت طبیعی برخواهد گشت. سانترال را الان اصلا موافق نیستم. حداقل یک سال باید بگذرد . بعد از این مدت هم سانترال لب را بیشتر در مورد اقدامات روی بینی توصیه میکنم نه اینکه فورا سانترال لب انجام دهید.

 13. احسان حسنانی گفت:

  مقاله خوبی بود

فهرست محتوا