nose surgery og

جراحی بینی | رینوپلاستی

جراحی بینی یا رینوپلاستی پر طرفدار ترین عمل زیبایی در ایران و جهان است و روز به روز به تعداد متقاضیان انجام آن افزوده می شود. در این مقاله از سایت دکتر حمیدرضا حسنانی، جراح بینی در تهران، تصمیم داریم همه جوانب جراحی بینی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با داشتن اطلاعات کافی از این عمل، برای انجام آن تصمیم گیری کرده و از بروز نارضایتی بعد از جراحی جلوگیری نمایید.

آناتومی بینی

بینی به طور کلی از دو بخش اسکلت شامل استخوان ها و غضروف ها به همراه پوست تشکیل شده است. کیفیت هر یک از این موارد می تواند بر روی ظاهر بینی موثر باشد. شما در ادامه می توانید در تصویر زیر با کلیک روی هر بخش نام برده شده از آناتومی بینی، توضیحات مربوط به آن را بخوانید.

آناتومی بینی

استخوان بینی

غضروف بالایی

غضروف پایینی

پوست بینی

رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی عمل تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی بینی و با حفظ عملکردهای طبیعی آن است. رینو (Rhino) به معنای بینی و پلاستی (Plasty) به معنای تغییر شکل دادن است. رینوپلاستی یا جراحی بینی به عملی گفته می شود که در آن، جراح با در نظر گرفتن ملاحظاتی از قبیل عدم ایجاد مشکلات تنفسی، اقدام به زیباسازی و انجام تکنیک های جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی بینی با هدف تغییر شکل و بهبود ظاهر بینی می نماید. در ادامه تمام نکات جراحی بینی به صورت خلاصه و سر فصل وار ارائه شده است.

مشاهده نمونه کارهای بیشتر

تاریخچه رینوپلاستی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید: جراحی بینی قدمتی هزاران ساله دارد. اولین جرقه های رینوپلاستی در هند باستان زده شده و بعد از گذشت زمانی طولانی به شکل کنونی خود رسید. در ادامه می توانید تایملاین پیشرفت عمل بینی را ببینید و اطلاعات جالبی درباره تاریخچه رینوپلاستی کسب کنید:

اولین رینوپلاستی در دنیا

تاریخچه رینوپلاستی به هزاران سال پیش در هند قدیم باز می گردد زمانی که “سوشروتا” Sushruta  از پوست پیشانی برای بازسازی بینی استفاده کرد. در هند قدیم برای مجازات متهمان نوک بینی آن ها را می بریدند و سوشراتا از این تکنیک برای ترمیم بینی بهره برد. از آن زمان سال ها گذشته است و تکنیک های جراحی بینی پیشرفت زیادی کرده است ولی امروزه آن تکنیک ها برای افرادی که بینی خود را در اثر تصادف، سرطان یا گاز گرفتن حیوانات از دست داده اند استفاده می شود. سوشراتا ۶ قرن قبل از میلاد مسیح، از تکنیک ترمیم بینی با پوست پیشانی استفاده می کرد.

سوشراتا اولین جراح بینی
دکتر تالیاکوززی

جراحی بینی در قرن شانزدهم میلادی

در سال های انتهایی قرن 16 میلادی، دکتر گاسپار تالیاکوززی (جراح بینی ایتالیایی) برای ترمیم بینی سربازان جنگی که در میدان های جنگ آسیب دیده بودند، روشی جدید را روی کار آورد. در تکنیک این پزشک، از پوست روی بازو برای ترمیم و جراحی بینی استفاده می شده است.

عمل بینی در قرن 18 پس از میلاد

در این زمان، بیماری سیفلیس شیوع بالایی پیدا کرده بود؛ بیماران مبتلا به این عارضه، بافت بینی خود را از دست می دهند. جراحان بینی در قرن هجدهم میلادی به طور اختصاصی روی نحوه ترمیم بینی این بیماران تحقیق و روش های جدیدی را معرفی کردند. همچنین در سال 1794، متد جراحی بینی هندی به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر شد.

بینی بیمار سیفلیسی

اولین جراحی زیبایی بینی در دنیا

حالا قرن 19 میلادی است و تا کنون از تکنیک های جراحی بینی تنها برای مقاصد درمانی و ترمیمی استفاده می شده است اما حالا بسیاری از افرادی که بینی هایشان دچار آسیب نشده است و صرفا می خواهند ظاهر بهتری داشته باشند، از مزایای عمل بینی بهره مند می شوند.

در سال 1887 تکنیک جراحی بینی بسته توسط دکتر جان اورلاندو به دنیای جراحی پلاستیک معرفی شد. دو سال بعد، دکتر ژاک جوزف (پدر جراحی بینی مدرن)، تکنیک های رینوپلاستی را روی بینی یک مرد 28 ساله پیاده سازی کرد و یکی از مهم ترین قدم ها در فراگیری جراحی بینی با اهداف زیبایی را برداشت.

دکتر جان اورلاندو
دکتر ژاک جوزف

رینوپلاستی در قرن بیستم

تا این زمان، تجربه زیادی برای جراحان بینی در سراسر دنیا به دست آمده بود؛ حالا دیگر از داروهای بیهوشی و آنتی بیوتیک ها برای افزایش امنیت و کاهش دوره نقاهت رینوپلاستی استفاده می شد. بسیاری از ستاره های هالیوود مانند جان وین (John Wayne)، مریلین مونرو (Marilyn Monroe)، گری کوپر (Gary Cooper) و … اکنون بینی خود را عمل کرده بودند و این، سر آغازی برای شروع دوره طلایی جراحی بینی در جهان بود.

عمل بینی سلبریتی ها

نگاهی کلی به روند جراحی بینی با دکتر حمیدرضا حسنانی

بهتر است حدود ۹۰ دقیقه قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید. از شب قبل از جراحی هیچ نوع خوردنی یا نوشیدنی را نباید مصرف کرده باشید. کارکنان بیمارستان اضطراب شما را درک می کنند و سعی می کنند با رفتار دوستانه خود شما را آرام کنند.

فردای روز جراحی یک روز بعد از انجام عمل جراحی برای معاینه بینی به مطب دکتر حسنانی مراجعه خواهید نمود. یک هفته پس از جراحی برای باز کردن اسپلینت بینی و بخیه های بیرونی به مطب دکتر مراجعه می کنید.

مدت عمل
1تا 2 ساعت

بستری
ندارد

نوع بیهوشی
عمومی

معیارهای زیبایی بینی

بینی زیبا چه شکلی است؟ اصلا آیا می توان برای بینی زیبا، استاندارد تعریف کرد؟ حتما شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد، هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند.

در مورد زیبایی بینی و صورت استانداردهای جهانی وجود دارد. به عبارت دیگر با نزدیک تر شدن فرهنگ ها در اثر رسانه های جمعی فراگیر، استاندارد های زیبایی هم حالت جهانی یافته است. استانداردهای زیبایی با تجزیه و تحلیل صورت زیباترین افراد به دست آمده است.

توضیحات دکتر حسنانی درباره زیبایی بینی

استانداردهای زیبایی بینی بر اساس شکل، اندازه و زوایای اجزای مختلف بینی نسبت به هم و نسبت به صورت مشخص شده است. نکته مهمی که در این رابطه باید ذکر کرد این است که استاندارد به صورت یک محدوده می باشد و به صورت یک عدد دقیق نیست.

امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند و بینی را که مطابق آن معیارها عمل شده باشد زیبا در نظر می گیرند. به طور کلی، جراحی بینی باید به گونه ای انجام گیرد که موارد زیر در آن مورد توجه قرار گیرند:

صاف بودن بینی

اگر خطی عمودی از وسط صورت یعنی از پیشانی تا زیر چانه رسم کنیم، بینی باید دقیقا روی این خط قرار بگیرد و به راست یا چپ انحراف نداشته باشد. یکی از اصلی ترین مشکلات افراد داوطلب جراحی بینی این است که بینی آن ها اصطلاحا کج است.

صافی بینی
تناسب بینی و چهره

ارتباط بینی با چشم ها

خط منحنی را در نظر بگیرید که از زیر ابرو به روی بینی بیاید و سپس تا نوک بینی امتداد یابد در هر طرف این خط منحنی باید بدون شکستگی قابل رسم باشد. در این صورت می توان گفت که بینی با چشم ها در تناسب است.

رابطه بینی، لب ها و چانه

در صورتی که خطی عرضی روی صورت تصور کنیم که از زیر چشم به بالای سوراخ گوش رسم می شود سپس خطی عمود بر این خط طوری رسم شود که از جلوی لب بالا بگذرد، لب پایین باید 2 میلی متر عقب از این خط قرار گیرد و چانه نیز در آقایان باید به موازات لب پایین باشد ولی در خانم ها چانه مختصری عقب تر از لب پایین قرار می گیرد.

رابطه بین بینی و لبها
بینی می تواند زیبا باشد در حالی که هنوز طبیعی به نظر می رسد.
دکتر حمیدرضا حسنانی
دکتر حسنانی

شما می توانید با کلیک کردن روی تصویر زیر از همه معیارهای زیبایی بینی (9 مورد) آگاهی پیدا کنید و بینی خود را با استانداردهای عنوان شده مقایسه کنید.

پست مرتبط - معیارهای زیبایی بینی

انواع جراحی بینی

انواع مختلفی را می توان برای جراحی زیبایی بینی در نظر گرفت. این انواع بر اساس نوع بینی، روش انجام عمل و مدل بینی بعد از جراحی تقسیم بندی می شوند. در ادامه انواع اصلی جراحی بینی را مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانید دید درستی نسبت به هر یک از آن ها داشته باشید.

با تکنیک های قدیمی تر، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده شده و باز آرایی و حالت داده می شوند، برگشت یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

انواع جراحی بر اساس نوع بینی

نوع بینی را می توان از طریق دقت به موارد متفاوتی تشخیص داد. بینی ها معمولا به دو شکل استخوانی و گوشتی دیده می شوند و مهم ترین عامل موثر بر روی ظاهر و نوع آن، جنس پوست روی بینی است. مهم ترین شاخص در نتیجه نهایی زیبایی بینی، ضخامت پوست است.

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) می گویند. این بینی ها نتیجه زیبایی بهتری دارد و با احتمال خیلی بیشتر رضایت بیمار و اطرافیانش فراهم می شود.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

از طرف دیگر اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و از غضروف های غیر محکمی بر خوردار باشد به آن بینی گوشتی می گویند و نتیجه جراحی ضعیف است و رضایت بیمار و اطرافیانش از جراحی کمتر است.

جراحی بینی های ترکیبی

حالت های ترکیبی دیگری هم برای بینی وجود دارد. بینی با پوست ضخیم و غضروف های ضخیم (نیمه گوشتی) یا بینی پوست نازک و غضروف های نازک (نیمه استخوانی) یا بینی با ضخامت متوسط و… در نهایت باید گفت هر قدر غضروف های بینی محکم تر باشد و پوست بیمار نازک تر باشد امکان ایجاد تغییرات مورد نظر بیمار و جراح بیشتر است.

جراحی بینی های ترکیبی

انواع رینوپلاستی بر اساس مدل بینی بعد از عمل

به طور کلی می توان بینی را به سه مدل فانتزی، طبیعی و نیمه فانتزی عمل کرد. در ادامه توضیحاتی در رابطه با هر یک از این مدل ها را می خوانید. انتخاب مدل بینی بعد از عمل بر اساس سلیقه شما، تناسبات صورت و تشخیص جراح صورت می گیرد.

عمل بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی (عروسکی)

بینی فانتزی همان طور که از نام آن مشخص است، به بینی هایی گفته می شود که در عین داشتن اندازه ای کوچک، کمی سر بالا هم هستند. بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را به شکل فانتزی عمل کنند، نمی دانند که شاید این مدل جراحی بینی برای صورت آن ها مناسب نباشد. به این دلیل به جراحی بینی فانتزی، مدل عروسکی هم گفته می شود که در نتیجه انجام این مدل از عمل، بینی فرد ظاهری عروسک مانند یعنی سر بالا و کوچک به خود می گیرد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی را می توان زیباترین نوع مدل بینی بعد از عمل دانست. به این دلیل به عمل بینی طبیعی این نام را اطلاق می کنند که بعد از انجام آن، بینی به بهترین و متناسب ترین حالت خود در می آید و شکلی غیر طبیعی به خود نخواهد گرفت. پیشنهاد دکتر حسنانی به بیماران خود این است که مدل طبیعی عمل بینی را در اولویت انتخاب خود قرار دهند ولی با این حال اگر شخصی اصرار به انجام جراحی بینی عروسکی داشته باشد، این اقدام برایش انجام خواهد شد.

عمل بینی نیمه فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی این روزها بیش تر از مدل های دیگر مورد محبوبیت واقع شده است. در این جراحی، بینی حالتی بین مدل طبیعی و فانتزی به خود می گیرد و اصطلاحا نیمه فانتزی می شود. بینی نیمه فانتزی به اندازه کافی کوچک و سر بالا خواهد بود و حالتی غیر طبیعی به خود نخواهد گرفت.

عمل بینی نیمه فانتزی

انواع جراحی بینی بر اساس نحوه برش

برش های جراحی بینی می توانند به دو صورت ایجاد شوند. به همین دلیل تفکیک این دو روش از هم موجب ایجاد دو نوع جراحی زیبایی بینی یعنی عمل بینی باز و بسته می شود.

جراحی بینی بسته

در این روش تنها یک برش بر روی بخش بیرونی بینی ایجاد می شود که روی بخش میانی دو سوراخ بینی یا همان کلوملا است. جراحی بینی بسته برای فردی مناسب است که میزان تغییرات مورد نیاز برای اصلاح عملکرد و شکل بینی اش زیاد نباشد. چرا که در صورت استفاده از این روش ایجاد برش، دسترسی جراح به بخش های عمقی بینی سخت تر مهیا خواهد شد.

جراحی بینی باز

عمل بینی باز یا همان روش ایجاد برش کلاسیک، بهترین تکنیک ایجاد برش های جراحی بینی است چرا که در این صورت، دسترسی جراح به تمامی بخش های بینی مهیا خواهد شد و میزان تغییرات ایجاد شده بر روی بینی به حداکثر خواهد رسید. تکنیک باز برای انجام جراحی بینی همان روشی است که برای بیشتر افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

رینوپلاستی ترمیمی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از جراحان پلاستیک با آن برخورد می کنند افرادی هستند که بلافاصله بعد از جراحی از ظاهر بینی خود ابراز نارضایتی می کنند و از جراح خود درخواست می کنند که تا دیر نشده باید برای شان عمل ترمیمی بینی انجام دهند!

افرادی که برای جراحی مراجعه می نمایند باید آگاه باشند که اولا تا دو ماه بینی ورم عمده دارد و بزرگتر از اندازه واقعی است. بنابراین قضاوت در مورد سایز آن صحیح نیست. بعد از دو ماه نیز اگر فرد از ظاهر بینی خود رضایت کافی نداشته باشد باید به این نکته توجه نماید که عمل ترمیم تا یک سال از نظر علمی صحیح نیست.

زیرا پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال، مجددا از روی ساختار خود جدا شود احتمالاً آسیب می بیند. آسیب دیدن پوست بینی فاجعه ای غیر قابل جبران است.

مراحل جراحی بینی

به طور کلی روند جراحی بینی شامل 6 مرحله اساسی است. در ادامه قدم به قدم عمل بینی از بیهوشی گرفته تا بخیه زدن بینی را معرفی و بررسی کرده ایم.


مرحله 1: بیهوشی

همان طور که اشاره کردیم، جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی انجام می شود. صحبت هایی مانند جراحی بینی با بی حسی و … همه شعارهای تبلیغاتی هستند و اصلا نبایستی بینی با حالتی غیر از بیهوشی عمومی عمل شود. در اولین مرحله از جراحی بینی، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.


مرحله 2: ایجاد برش

در این بخش از روند عمل بینی، بر اساس میزان تغییرات مورد نیاز، یکی از روش های جراحی باز یا بسته مورد انتخاب قرار می گیرد و با ایجاد برش، دسترسی لازم برای جراح بینی به بخش های داخلی بینی برای ایجاد اصلاحات لازم ایجاد می شود.


مرحله 3: بالا زدن پوست روی بینی

سپس پوست از روی بینی بالا زده می شود تا جراح به اسکلت بینی شامل غضروف ها و استخوان ها دسترسی داشته باشد و بتواند تغییرات مورد نیاز را به انجام برساند. داشتن مهارت لازم برای اجرای درست تکنیک های جراحی بینی در این مرحله از عمل، لازمه موفقیت آمیز بودن اقدام جراحی و آسیب نرسیدن به پوست بینی است.


ویدیوی کامل جراحی بینی


اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

قبل از انجام عمل زیبایی بینی، باید ناشتا باشید. قبل از عمل به مدت 8 ساعت چیزی نخورید تا معده شما کاملا خالی باشد. زیرا در هنگام بیهوشی اگر چیزی داخل معده باشد، ممکن است محتویات معده برگشت کرده و وارد مجرای تنفسی گردد.

اگر سیگاری هستید، 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید. البته هر چه زمان توقف سیگار کشیدن قبل عمل بینی بیشتر باشد بهتر است. سیگار اکسیژن خون را کم کرده و احتمال مشکلات تنفسی در حین عمل را افزایش میدهد. یکی از مواردی که در حین عمل به دقت توسط دستگاه کنترل می شود و در نمایشگر نشان داده می شود میزان اکسیژن موجود در خون است.

دو هفته مُسکن هایی مثل آسپیرین و بروفن مصرف نکنید. تعدادی آزمایش قبل از عمل جراحی باید انجام شوند. ممکن است نیاز باشد که سی تی اسکن بینی تهیه کنید.


عوارض جراحی رینوپلاستی

هر گونه جراحی در بهترین شرایط ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورتی که متقاضی جراحی هیچ گونه سابقه بیماری داخلی نداشته باشد و پوست، مخاط، استخوان، غضروف وی در حالت نرمال باشد، عوارض جراحی پلاستیک بینی چندان قابل توجه نیست و بسته به مهارت جراح می تواند تا حد بسیار ناچیز تقلیل یابد.

با این حال، دو دسته عوارض می توانند بعد از جراحی بینی ایجاد شود. این عوارض شامل عوارض عملکردی و عوارض زیبایی می باشند. از میان عوارض عملکردی می توان به بروز مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی و از میان عوارض ظاهری می توان به باقی ماندن تورم روی بینی بعد از عمل اشاره کرد.

با انتخاب یک جراح بینی خوب و انجام درست مراقبت های بعد از عمل، می توان بهترین نتیجه را از جراحی بینی گرفت و کم ترین عوارض بعد از رینوپلاستی را تجربه کرد.

پست مرتبط - عوارض جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

لطفا توصیه های این بخش را مطالعه نموده و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل زیبایی بینی خود بگیرید. توصیه می شود که لیست مراقبت های بعد از عمل بینی را با خود همراه داشته باشید و از روز جراحی شروع به پیروی از آن کنید.

استحمام

بعد از عمل جراحی بینی تا یک هفته پانسمان روی بینی دارید و نباید اجازه دهید پانسمانتان خیس شود. بنابراین نمی توانید مطابق عادت معمول به حمام بروید. در این یک هفته اگر نیاز به حمام رفتن بعد از عمل بینی پیدا کردید، باید از یک نفر بخواهید تا شما را در حمام همراهی کند و به شما کمک کند. زیرا وقتی به تنهایی اقدام به شستن موها می کنید، مجبورید سرتان را رو به جلو خم کنید و ممکن است اسپلینت بینی را خیس کنید.

مراقبت از اسپلینت

اسپلینت قطعه ی پلاستیکی و حالت دار است که می تواند در داخل یا خارج از بینی قرار بگیرد و بعد از جراحی از بینی در برابر صدمات و آسیب های فیزیکی و در نتیجه تغییر حالت جلوگیری نماید. برای مراقبت از اسپلینت بینی باید شما به روش توصیه شده دکتر حسنانی استحمام کنید تا این قطعه پلاستیکی محافظ از روی بینی جدا نشود.

شستشوی بینی بعد از عمل

برای شستن بینی بعد از عمل روش ها و وسائل مختلفی معرفی شده است. انواع پوارها، بطری ها و ظروف مخصوص شستشوی بینی در حال حاضر به بازار آمده و در داروخانه ها در دسترسند. اما برای شستشوی بینی عمل شده بهترین روش به عقیده دکتر حسنانی، استفاده از سرنگ مطابق روشی است که متعاقبا شرح داده می شود.

پرواز با هواپیما و مسافرت

پرواز با هواپیما و مسافرت بعد از عمل بینی برای بیمارانی که از شهرستان های دور یا کشورهای خارجی مسافرت می کنند،  حداقل تا یک هفته توصیه نمی شود. اگر مشکل خاصی مثل خونریزی بینی پیش نیاید، برای مسافرت داخل کشور می توان بعد از 48 ساعت با هواپیما پرواز نمود. برای افرادی که از راه های دور مراجعه می کنند و همچنین برای افرادی که از خارج از کشور سفر می کنند، مسافرت با هواپیما پس از یک هفته امکان پذیر است.

عینک زدن

بعد از جراحی بینی به مدت یک ماه استخوان های بینی نرم است و هر گونه فشاری روی استخوان های بینی می تواند به تغییر شکل آن ها منجر بشود. به همین دلیل بهتر است به مدت حداقل یک ماه از هر گونه عینک طبی یا آفتابی استفاده نشود. در صورتی که عینک زدن بعد از جراحی بینی برای شما مسئله ای ضروری است، حتما با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

حفظ آرامش و خونسردی

یکی از مهم ترین نکاتی که می تواند به شما در داشتن دوران نقاهت و بهبودی راحت بعد از رینوپلاستی کمک کند، از بین بردن نگرانی های بعد از جراحی بینی است. شما باید مسئولیت خطیر عمل بینی خود را به جراح با تجربه و ماهری بسپارید تا بتوانید بعد از عمل رضایت کامل از نتیجه عمل داشته باشید.

مصرف داروهای تجویز شده

داروهای بعد از عمل بینی می توانند بسته به نیازهای مراقبتی انواع متفاوتی داشته باشند. مهم ترین داروهایی که به طور معمول برای کمک به افزایش سرعت بهبودی و کاهش میزان عوارض بعد از رینوپلاستی تجویز می شوند، عبارتند از:

مصرف قطره بعد از عمل بینی برای کمک به باز و مرطوب نگه داشتن مجرای بینی ضروری است و می تواند به جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی کمک بسیاری نماید. قطره هایی مثل رینوسالتین، نفازولین و فنیل افرین اصلی ترین انواع این قطره ها هستند.

استعمال درست پمادهای بعد از جراحی بینی می تواند به جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی و در نتیجه خونریزی بیش از حد آن کمک شایانی نماید.

واضح است که داروهای مسکن برای کاهش درد و ناراحتی بعد از جراحی بینی توصیه می شوند. همچنین برخی از انواع داروهای تجویزی بعد از رینوپلاستی هستند که دارای خاصیت آنتی بیوتیک می باشند و مصرف آن ها می تواند در پیشگیری از بروز عفونت بعد از عمل بینی موثر باشد.

توصیه های تغذیه ای

مهم ترین نکته ای که در رابطه با تغذیه بعد از عمل بینی وجود دارد، عدم مصرف غذاهای سفت است. چرا که این نوع غذاها می توانند با وارد آوردن فشار به بینی شما، باعث افزایش عوارضی همچون درد و خونریزی بعد از رینوپلاستی شوند. به طور کلی دکتر حسنانی توصیه می کنند که تا یکی دو هفته بعد از جراحی بینی از خوراکی های آبکی مثل سوپ ها و انواع نوشیدنی ها استفاده کنید.

ماساژ دادن بینی

باید بگوییم که ماساژ دادن بینی بعد از عمل هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد. به عبارت دیگر به صورت علمی ثابت نشده است که ماساژ دادن بعد از عمل جراحی می تواند مفید باشد. حتی در بعضی از موارد دست کاری بینی توسط مریض و وارد آوردن فشار به بینی در جهت های مختلف می تواند باعث افزایش ورم بینی شود و حتی می تواند باعث تغییر نتیجه جراحی شود. بنا بر این در حال حاضر انجام هیچ گونه ماساژی را بعد از جراحی بینی توصیه نمی کنیم. مگر آن که توسط خود جراح ماساژ داده شود.

نحوه درست خوابیدن

درست خوابیدن بعد از جراحی بینی به خصوص در روزهای ابتدایی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. در 3 روز اول بعد از رینوپلاستی بهتر است که سر بالاتر از بدن قرار داشته باشد تا مایعات باقی مانده در بینی از داخل آن خارج شوند و به این ترتیب بهبودی بعد از جراحی سریع تر صورت گیرد.

دانلود فایل مراقبت های بعد از عمل بینی

آیا انجام جراحی بینی برای تنوع کار درستی است؟

معمولا کسانی که نزد دکتر حسنانی عمل بینی انجام می دهند، با مشکل انحراف، کجی، قوز، بزرگی بیش از حد یا مشکلاتی از این دست در بینی خود مواجه هستند. انجام جراحی بینی برای کسانی که بینی شان ایرادی ندارد و فقط برای ایجاد تنوع اقدام به جراحی می کنند، اقدام صحیحی نیست.

بسیاری از افرادی که برای این منظورها مراجعه می کنند، با مسائل روانی دست و پنجه نرم می کنند. مثلا بیماری هایی هست که در آن فرد با ظاهرش مشکل دارد و به هیچ وجه ظاهرش را قبول نمی کند.

همچنین برخی افراد شخصیت های مرزی دارند. برخی دیگر شیفته صورت زیبای خود هستند و خود را بسیار برتر از دیگران می پندارند و هدفشان از رینوپلاستی دستیابی به چهره ای ایده آل است.

برخی افراد هم فقط مشکل افسردگی دارند. ازدواج نا موفقی در گذشته داشته اند و در صدد ایجاد تنوع و تغییر و تحول در زندگی خویش هستند.

اگر شما داوطلب انجام جراحی زیبایی بینی هستید، باید بدانید که روانشناسی جراحی بینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به آن توجه داشت. انجام جراحی بینی برای افزایش اعتماد به نفس اقدام درستی است ولی در صورتی که هدف از آن مشخص و منطقی باشد.

84
ایجاد شده در

آیا دلیل خوبی برای انجام جراحی بینی دارید؟

با انجام این آزمون در سایت دکتر حمیدرضا حسنانی می توانید متوجه شوید که آیا دلیلتان برای انجام جراحی زیبایی بینی درست هست یا خیر.

1 / 3

آیا از پس هزینه جراحی بینی بر نمی آیید ولی هر طور که شده می خواهید این عمل را به انجام برسانید؟

2 / 3

آیا تنها دلیل کاهش اعتماد به نفس شما ظاهر بینی تان است؟

3 / 3

آیا برای رهایی از حرف و کنایه های اطرافیان می خواهید جراحی بینی انجام دهید؟

میانگین امتیازها 59%

0%


کاربرد لیزر در جراحی بینی

درست است که لیزر در شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، مثلاً در علم چشم پزشکی واقعاً لیزر پیشرفت خارق ‌العاده‌ای کرده و همکارهای چشم پزشک ما کارهایی می کنند که باعث تعجب همه می شود. ولی لیزر در زمینه رینوپلاستی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است.

یعنی این که جراحی زیبایی بینی با لیزر انجام نمی شود. در عمل رینوپلاستی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر است. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان ‌پذیر نیست.

این از آرزوهای ما است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. یعنی بدون اینکه دست به تیغ بزنیم با لیزر بینی را عمل کنیم، ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی فقط نقش تبلیغاتی دارد و بس!


هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه عمل زیبایی بینی بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می شود که عبارتند از میزان دستمزد جراح بینی بر اساس میزان تجربه و مهارت وی، هزینه های بیمارستان یا کلینیک، روش عمل و میزان تغییرات و اصلاحات انجام شده بر روی بینی شما. نکته مهم در رابطه با قیمت عمل بینی این است که شما نباید کیفیت را فدای هزینه کم کنید و جراحی بینی خود را به دست پزشکی بسپارید که به شما وعده جراحی بینی ارزان می دهد.


انتخاب درست جراح بینی؛ کلید موفقیت رینوپلاستی

به طور کلی، انتخاب یک جراح خوب برای عمل بینی کار مشکلی است. به ویژه وقتی گزینه های پیش رو زیاد باشند. انتخاب جراح بینی نیز از انتخاب های حیاتی زندگی است. اگر عمل بینی شما رضایت بخش نبود، تا یک سال نمی توانید هیچ اقدامی انجام دهید. اگر دو بار عمل کردید و باز هم بینی شما زیبا نشد، برای بار سوم و چهارم، دیگر بعید است بتوانید جراحی بینی موفقی داشته باشید. بنابراین در انتخاب جراح بینی باید بسیار دقت کنید.

رضایت از جراحی بینی گوشتی فانتزی با دکتر حسنانی
رضایت از تغییر ظاهر بعد از جراحی زیبایی بینی

سوالات متداول عمل بینی

پوست ضخیم و نازک د رعمل
اهمیت ضخامت پوست در عمل بینی

جراحی بینی یکی از متداول ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود که محبوبیت بسیاری در بین جوانان پیدا کرده است. اگرچه عمل بینی بسیار

چسب زدن به بینی
چسب زدن به بینی بعد از عمل

چسب زدن به بینی بعد از عمل، همانند استفاده از اسپلینت (گچ بینی) با دو هدف کاهش ورم بینی و بهتر فرم گرفتن بینی انجام

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

16 پاسخ

 1. سلام آقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه.
  من ۳۹ روز پیش عمل سپتورینوپلاستی داشتم و متاسفاته لبخندم رو از دست دادم. حس سفتی رو ناحیه پشت لب دارم..شما فکر میکنید به مرور اصلاح میشه و یا اگر درست نشد راهی وجود داره این مشکل برطرف شه؟ چون لبخندم قشنگ بود قبلا مشکلی نداشت
  فاصله لب و بینی م هم زیاد شده. آیا راهی بجز سانترال هستش؟ چون واقعا از هر چی جراحیه بیزار شدم:((

  1. سلام. ببینید 39 روز اصلا قابل استناد نیست. باید صبر کنید شش ماه الی یکسال بگذرد . خود بخود برطرف شده و لبخند شما هم به حالت طبیعی برخواهد گشت. سانترال را الان اصلا موافق نیستم. حداقل یک سال باید بگذرد . بعد از این مدت هم سانترال لب را بیشتر در مورد اقدامات روی بینی توصیه میکنم نه اینکه فورا سانترال لب انجام دهید.

 2. اقای دکتر من ۲۱ روزه عمل کردم هنوز بینیم کیپه،بادهن نفس میکشم،نسبت ب روزای اول بهتر شده،ولی دقیقا کی خوب میشه؟

  1. سلام. ببینید اگر بینی بعد از عمل به قدری کیپ باشد که جلوی تنفس را بگیرد و نتوانید از بینی نفس بکشید نیاز به معاینه اورژانسی دارد. شاید بینی در داخل بافت پوششی خونریزی کرده باشد که اصلطاحا هماتوم میگوییم. باید هماتوم تخلیه شود. در غیراینصورت عفونی خواهد شد و مشکل پیدا می‌کند. اما اگر گرفتگی شدید نیست و روز به روز بهتر می‌شود، جای نگرانی ندارد. به زودی خوب میشود.

 3. سلام در صورت حرکت فک و دهان بخصوص فک بالا و جویدن غذای سفت چه اتفاقی میفته؟بینی کج میشه؟
  غضروفاش جابجا میشه؟خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. ببینید زمانی که بینی عمل میشود اسکلت بینی استخوان های بینی جابه جامیشود در موقعیت جدیدی قرار میگیرند. و تا دو ماه بعد از عمل باید در محل جدید خود فیکس شوند. طی این مدت باید از انجام هر گونه حرکتات شدید مثل خنده و گریه شدید، خوردن غذای سفت و دیگر حرکاتی که به فک بالا فشار بیاورند پرهیز کنید چون ممکن است سبب جابجایی استخوانهای بینی شوند. بعد از این مدت که استخوانها سر جای خود محکم میشوند نیاز به رعایت نکته خاصی نیست.

  1. عمل جراحی بینی در سنینی که رشد بینی و صورت فرد تکمیل میشود قابل انجام است که این سن برای دختران 16 سالگی و پسران 18 سالگی است. از آنجا که زیر ۱۵ و ۱۶ سال رشد بینی و صورت کامل نشده، دستکاری روی بینی می تواند روی رشد صورت تاثیر منفی داشته باشد. شما میتوانید یک سال بعد برای جراحی بینی اقدام کنید.

 4. سلام من می خوام جراحی بینی انجام بدم ولی نمی دونم چه مدلی بیشتر به صورتم میاد. شما خودتون میتونید تشخیص بدین که برای چهره های گرد چه نوع بینی مناسب تره؟

  1. سلام. جراحی زیبایی بینی با توجه به دیگر اجزای صورت، زوایای صورت، فاصله نواحی مختلف بینی با اجزای صورت مثل نوک بینی، پشت بینی ، پل بینی . بلندی و کوتاهی این نواحی و سایر فاکتورهای دیگر انجام میشود. بنابراین نتیجه جراحی بینی برای هر بیمار با توجه به چهره و اجزای صورت او منحصر به فرد خواهد بود.

 5. سلام خسته نباشید
  من آلرژی رینیت شدید دارم ولی مشکل آناتومیک بینی ندارم. با این حال لازمه جراحی بینی انجام بدم؟

 6. سلام استاد من انحراف شدید بینی داشتم دکترم گفت کامل خوب نمیشه( حالا چرا نمیدونم) بعد از چهار ماه که عمل کردم هنوز تنفسم مشکل داره.انگار یه درصد کمی خوب شده. من به عمل ترمیمی نیاز دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

پرسش و پاسخ مرتبط

پرسش 5781
اقای دکترشرمنده بخوام آنتی بیوتیک بخورم برابینی ضررنداره مثلارآکوتان یاکپسول داکسی سایکلین
دکتر حمیدرضا حسنانی
پاسخ
سلام. بعد از 1 ماه منعی ندارد.
پرسش 5783
سلام اقای دکتر من بینیمو 4ماهه اصفهان عمل کردم وخیلی دوسداشتم بینیم عروسکی وقوس دارباشه ولی دکترم فقط یه قوس خیلی کم به بینیم داده که ورم بینیم هرچی کمترمیشه این قوس داره ازبین میره.میخواستم بدونم با بی حسی موضعی میشه فقط قوس بینی رو زیاد تر کرد؟
دکتر حمیدرضا حسنانی
پاسخ
سلام. توصیه من این است که از فکر این کار بیرون بیایید و با همین بینی ای که دارید کنار بیایید. ولی خوب اگر خیلی اصرار دارید که این کار را بکنید باید حتما 1 سال از عملتان گذشته باشد. زودتر اقدام به این کار نکنید.
ویدئو دکتر حسنانی
پخش ویدیو

قبل از تصمیم گیری
این ویدئو رو ببین!

فهرست محتوا

نمونه کارهای جراحی بینی