عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

فهرست محتوا

جراحی بینی یکی از جراحی هایی است که در تمام نقاط جهان طرفداران زیادی دارد. در کشور ما نیز هر ساله افراد بسیاری اقدام به جراحی بینی می کنند. تناسب و فرم بینی می تواند تاثیر مستقیمی در زیبایی فرد داشته باشد، بنابراین افرادی که گمان می کنند بینی زیبایی ندارند، جهت انجام این جراحی اقدام می کنند. به طورکلی، بینی ها بر اساس برخی معیارهای زیبایی شناسی به سه مدل طبیعی، عروسکی (یا فانتزی) و نیمه فانتزی تقسیم بندی می شوند. یکی از این مدل های پر طرفدار، جراحی بینی نمیه فانتزی است. به منظور آشنایی بیشتر با ویژگی های این نوع از عمل بینی تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع مدل برای عمل بینی

همانطور که اشاره شد، مدل های بینی باتوجه به زاویه لب و نوک بینی، قوس بینی و اندازه به سه مدل تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

در اکثر موارد افراد ترجیح می دهند که نتیجه جراحی بینی به صورت یک بینی طبیعی و متناسب با سایر اجزاء صورت باشد. اما در سال های گذشته با توجه به نفوذ شبکه های اجتماعی و مدل های هالیوودی برخی از افراد (به خصوص خانم ها) تقاضای جراحی بینی به صورت فانتزی و نیمه فانتزی را دارند.

جراحی بینی نیمه فانتزی

همانطور که از نام این عمل مشخص است، بینی نیمه فانتزی ترکیبی از مدل بینی طبیعی و فانتزی است. در مدل نیمه فانتزی، جراح بینی کوچکتر از مدل طبیعی و بزرگتر از مدل عروسکی در نظر می گیرد. علاوه بر این، جراح با حفظ تناسب بینی با سایر اجزای صورت، نوک بینی را کمی بالا کشیده و قوس پشت بینی کمی بیشتر از بینی طبیعی در نظر گرفته می شود.

عمل بینی نیمه فانتزی
جراحی بینی نیمه فانتزی

ویژگی های بارز بینی نیمه فانتزی

بینی های نیمه فانتزی اغلب ظاهری مصنوعی نداشته و از طرفی حالت طبیعی و نچرال بینی را ندارند. به طورکلی، از مهمترین ویژگی های بینی های نیمه فانتزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بینی کوچک تر از حد طبیعی
  • پل بینی کوچک
  • انحنا در قسمت میانی بینی
  • زاویه بینی به سمت بالا
  • حفره های بینی کوچک
  • کاهش بافت غضروف

یکی از مزایای بینی نیمه فانتزی این شاهد ظاهر مصنوعی و اغراق آمیز بینی همانند مدل عروسکی نخواهیم بود. در بینی نیمه فانتزی میزان کوچک شدن و زاویه بخشیدن به نوک بینی کمی بهبود یافته و در حد فاصل بینی طبیعی و بینی فانتزی است.

روش جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی معمولاً به دو صورت باز و بسته انجام می شود. در جراحی بینی بسته هیچ گونه برشی در خارج از بینی انجام نشده و تغییرات لازم از طریق حفره های بینی انجام می شود. در روش جراحی بینی باز ابتدا برشی در تیغه میانی بینی انجام می شود و پزشک می تواند به ساختار داخلی بینی دسترسی داشته باشد. با توجه به تغییرات عمده ای که در جراحی بینی نیمه فانتزی باید انجام بگیرد، بنابراین روش جراحی باز برای این جراحی انتخاب می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی نیمه فانتزی تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی قابل انجام است. پس از بیهوشی جراح برش ابتدایی را در تیغه میانی بینی ایجاد می نماید و سپس با بالا بردن بافت و پوست قسمت میانی بینی تغییراتی را در قسمت نوک بینی، سپتوم و سایر قسمت ها با توجه به ویژگی های بینی نیمه فانتزی که پیشتر ذکر شد ایجاد می نماید.

گاهی اوقات به پیوند غضروف در جراحی بینی این فرم نیاز است. پس از پایان جراحی، بخیه هایی در داخل و خارج بینی اعمال می شود، بعد از پانسمان، گچ بینی یا اسپلینت بینی به منظور فرم دهی و جلوگیری از هرگونه ضربه در طی دوران نقاهت به کار می رود. مدت زمان انجام جراحی بین 1 تا 2 ساعت ممکن است طول بکشد.

تفاوت بینی نیمه فانتزی و عروسکی

زاویه بین بینی و لب بالا، قوس و اندازه بینی، اصلی ترین تفاوت در مدل بینی نیمه فانتزی با بینی عروسکی در است. در بینی های فانتزی یا عروسکی زاویه بین بینی و لب بالا بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ در نظر گرفته شده و بینی کوچکتر از حد نرمال می شود. در نتیجه بینی های فانتزی اغلب مصنوعی بنظر می رسند. در حالی که در بینی های نیمه فانتزی این میزات تغییرات کمتر از مدل فانتزی و کمی بیشتر از بینی نچرال در نظر گرفته می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی دکتر حسنانی
عمل جراحی بینی نیمه عروسکی

عوارض بینی نیمه فانتزی

بینی در قسمت مرکزی صورت واقع شده است و یکی از اولین قسمت هایی است که در برخورد اول توجه مخاطب را به خود جلب می نماید. بینی هر فرد تقریباً منحصر به فرد است، بنابراین نتیجه ای که پس از جراحی حاصل می شود نیز منحصر به فرد است. در این میان مهارت جراح یکی از گزینه های اصلی در دست یابی به نتیجه دلخواه می باشد.

چنانچه عمل بینی زیر نظر جراح خوب بینی انجام شود، امکان بروز عوارض عمل بینی، به ویژه مشکلات تنفسی بسیار وجود ندارد. علاوه بر انتخاب جراح خوب بینی، رعایت مراقبت های بعد از عمل می تواند به تسریع در روند بهبودی و کاهش هزینه ها کمک کند. با این حال، هر چه اندازه بینی کوچکتر شود ایجاد مشکلاتی مانند انسداد و چسبندگی بینی، کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی و سایر مشکلات افزایش می یابد.

توصیه پایانی

در حال حاضر جراحی بینی نیمه فانتزی و فانتزی از محبوب ترین مدل ها، به ویژه در دختران جوان محسوب می شود. بینی های نیمه فانتزی اغلب تغییرات کمتری نسبت به بین یهای عروسکی دارند، با این حال ممکن است مشکلات تنفسی و عملکردی ایجاد کند. اگر چه در صورت عدم رضایت از عمل بینی، جراحی بینی ترمیمی قابل انجام است، اما گاهی ممکن است شرایط عمل مجدد نداشته باشد.

با اینکه بینی فانتزی و نیمه فانتزی شاید در ظاهر برای برخی مدل های زیبا به نظر برسد، اما باید به تناسب این مدل بینی با سایر اجزاء صورت خود به درستی بیندیشید. در پایان توصیه می شود برای انتخاب مناسب ترین مدل بینی با بهترین جراح بینی مشورت کرده و از اعمال تغییرات بی رویه بر روی بینی خود طرف نظر کنید.

سوالات متداول

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

فهرست محتوا