تورم بینی بعد از عمل

ورم بینی بعد از عمل بینی

ورم بینی بعد از عمل یکی از شایع ترین عوارض موقت محسوب می شود که به مرور زمان از بین می رود. میزان تورم بعد از عمل بینی در اغلب افراد متفاوت است، با این حال بخش قابل توجهی از ورم بینی پس از سه هفته برطرف می شود. بسیاری از افراد به دنبال عکس ورم بینی بعد از عمل هستند تا با بینی خود مقایسه کنند، اما تورم بینی بعد عمل با توجه به شرایط بیمار یکسان نخواهد بود. به منظور آشنایی بیشتر با روش های کاهش ورم بعد از عمل بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ورم بینی بعد از عمل

آیا تورم بینی بعد از عمل طبیعی است؟

هر عمل جراحی، هر چقدر هم سبک باشد، با ورم ناحیۀ تحت جراحی همراه است. میزان ورم از فرد به فرد متفاوت است. افراد با بینی گوشتی ورم بیشتری را تجربه می کنند. ورم های شدید بعد از 2 ماه از بین می روند. بهتر است بدانید که مهارت جراح در میزان کبودی صورت و ورم بینی یکی از عوامل تعیین کننده است. لذا انتخاب بهترین جراح بینی می تواند به شما در تجربه کم ترین میزان عوارض کمک شایانی کند.

انواع تورم بینی بعد از جراحی

ورم بعد از عمل جراحی بینی می تواند دو نوع کلی داشته باشد. بسته به شکل بینی، میزان تغییرات ایجاد شده و مهارت جراح بینی، شدت تورم و نوع آن می تواند متفاوت باشد.

تورم حاد بینی

تورم حاد بینی در طول یک تا دو ماه بعد از جراحی بینی شایع است. این تورم به دلیل ضربه های حین جراحی بینی است. این تورم و کبودی در ماه اول از بین خواهد رفت اما برای بینی های گوشتی ممکن است بیشتر از 2 ماه طول بکشد. نکته ای که باید بدانید این است که نیازی به نگرانی در مورد تورم حاد بینی نیست زیرا در اکثر افراد به راحتی از بین می رود.

تورم مزمن بینی

در التهاب مزمن بینی بعد از جراحی، مایع بینابینی بعد از جراحی بینی در زیر پوست رسوب می کند و ممکن است در قسمت های مختلف بینی به بافتی متفاوت تبدیل شود. تورم مزمن ممکن است تا چند ماه در دو طرف بینی باقی بماند، همچنین تورم نوک بینی بعد از عمل به زمان بیشتری نیاز دارد تا ناپدید شود. ورم یک طرفه بینی بعد از عمل نوعی تورم مزمن است. جراح بینی با تجویز داروهای مناسب برای کاهش ورم بینی بعد از عمل به شما در مقابله با این تورم کمک خواهد کرد.

درمان ورم بینی بعد از عمل

برای جلوگیری از ورم کردن بینی بعد از عمل چه باید کرد؟

بعد از عمل بینی بیمار باید سر را به مدت دو تا سه روز بالاتر از بدن قرار دهد. در حالت ایستاده و نشسته طبیعتاً سر بالاتر از بدن است. برای خوابیدن بعد از جراحی بینی بهتر است دو الی سه بالش زیر سر گذاشته شود تا ورم و کبودی زودتر از بین برود.

کمپرس سرد نیز مؤثر است. در 48 ساعت اول بعد از عمل جراحی بینی بهتر است کمپرس سرد استفاده شود. کمپرس های سرد به صورت آماده نیز وجود دارد و به صورت ژل هایی است که در فریزر قرار داده می شود تا یخ بزند و بیمار مثل عینک روی چشم ها و روی گونه ها قرار می دهد و این کار از افزایش ورم جلوگیری می کند. این کمپرس سرد به صورت دستی نیز قابل تهیه کردن است.

ورم نوک بینی چه زمانی از بین می رود؟

یکی از سوالات رایج در مورد جراحی بینی، روند فرو کش کردن ورم بینی است. سوالی که مرتب تکرار می شود این است که ورم بینی چند وقت بعد از عمل جراحی از بین می رود؟ ورم بینی بعد از عمل کی میخوابه؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که سرعت ترمیم ورم به ضخامت پوست بیمار بستگی دارد.

هر چقدر ضخامت پوست بینی بیمار کمتر باشد (و اصطلاحاً بینی استخوانی تر باشد) ورم بینی زودتر می خوابد. برعکس، هرچه پوست بینی بیمار ضخیم تر باشند (و به اصطلاح بینی بیمار گوشتی تر باشد) ورم بینی دیرتر فرو کش خواهد کرد. معمولا ورم بینی بعد از 6 ماه به مرور کم می شود و ورم بینی بعد از یکسال بسیار کم و گاهی به طور کامل برطرف خواهد شد.

ورم بینی بعد از جراحی بینی
ورم بینی در روز 7 و روز 70 را مقایسه کنید. همانطور که می بینید، بعد از 2 ماه، کاهش چشمگیری در میزان ورم بینی ایجاد شده است. افرادی که بینی گوشتی دارند، ورم بیشتری را تجربه می کنند. بهبودی کامل ورم ها، 2 تا 3 سال به طول می انجامد.

چرا ورم بینی گوشتی دیرتر از بین می رود؟

هرچقدر که پوست ضخیم تر باشد این عددها رقم بزرگ‌ تری خواهند داشت. مثلاً در جراحی بینی استخوانی ممکن است بعد از ۶ ماه تقریباً به طور کامل ورمش از بین رفته باشد و نتیجه زیبایی اش خود را نشان دهد. اما ممکن است یک بینی با پوست ضخیم (بینی گوشتی) حتی تا پنج سال بعد از عمل نتیجه نهایی اش به طور کامل مشخص نشده باشد.

بنابراین قانون دقیق که بیانگر آن باشد که ورم بینی چه زمان بعد از انجام جراحی از بین می رود وجود ندارد. به هر حال هرچه پوست بینی بیمار ضخیم تر باشد ورم آن بینی دیرتر از بین می رود.

ورم بینی استخوانی زود تر برطرف خواهد شد. در کل در بینی های استخوانی تقریباً دو ماه بعد از جراحی و در بینی های گوشتی تقریبا ۴ الی ۶ ماه بعد از جراحی بینیشان زیبا شده است. یعنی لازم نیست ورم کاملا از بین برود تا بینی زیبایی خودش را نشان دهد. بعد از گذشتن این مدت فرد احساس خواهد کرد که بینی اش خیلی زیباتر شده است.

افرادی که می خواهند بینیشان را جراحی کنند و به یک مراسم عروسی بروند این مدت زمان را باید رعایت کنند. افرادی که بینی های استخوانی دارند دو ماه و برای بینی های گوشتی تقریباً ۴ الی ۶ ماه قبل از مراسمشان باید جراحی بینی را انجام دهند.

اگر در هنگام جراحی هم روی بخش های داخلی و هم روی بخش های بیرونی بینی کار شده باشد (که در بیش تر موارد به این صورت است) میزان ورم بیشتر خواهد بود. بیمارانی که همزمان با جراحی زیبایی، مشکلات تنفسی بینی اصلاح می شود ورم بیشتری را تجربه می کنند.

بایدها و نبایدهای مربوط به تورم بینی بعد از عمل

بایدها

 1. بعد از جراحی تا حد امکان سرتان را رو به بالا یا راست نگه دارید.
 2. به مدت حداقل یک هفته بعد از عمل جراحی، هنگام خواب ۲ بالش زیر سر بگذارید تا سر بالاتر از تنه قرار گیرد.
 3. تا ۴۸ ساعت هنگام استراحت روی چشم ها و اطراف بینی کمپرس سرد بگذارید. مراقب باشید پلاستیک حاوی یخ یا ماسک ژلی مورد استفاده خیس نباشد. البته کمپرس سرد فقط تا دو روز روی کاهش ورم موثر است. از روز دوم به بعد فقط تاثیر آرام بخش دارد.

نبایدها

 1. به مدت یک ماه از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین دوری کنید. این کار فشار خون را بالا می برد و خطر خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد.
 2. مواظب باشید از آسیب به بینی جلوگیری کنید، زیرا هرگونه ضربه خوردن به بینی بعد از عمل خطر خونریزی را افزایش می دهد.
 3. برای خشک کردن موها از سشوارهای دستی استفاده کنید. حداقل تا ۲ هفته از سشوارهای آرایشگاهی دوری کنید.
 4. اسپلینت بینی تا زمانی که روی بینی قرار دارد به هیچ وجه نباید خیس شود. اگر اسپلینت بینی در اثر خیس شدن شل شد سریعا به پزشک اطلاع دهید.
 5. احساس گرفتگی خفیف داخل بینی طبیعی است. تا یک هفته از تلاش برای بازکردن مجاری بینی با بالاکشیدن شدید هوا از طریق مجاری بینی خودداری کنید. زیرا نیروی مکشی به مجاری بینی فشار وارد آورده و ورم بینی را افزایش می دهد.
 6. برای نوشیدن مایعات بعد از عمل بینی از نی استفاده نکنید. مکش موجب ایجاد درد در ناحیه بینی و افزایش ورم بینی می شود.
 7. از فین کردن بعد از جراح بینی به مدت سه هفته جداً خودداری نمایید. این کار موجب پاره شدن بافت بینی، خونریزی و افزایش ورم بینی می شود.
 8. سوراخ های بینی را لمس نکنید و با دستمال کاغذی یا دست، دستکاری نکنید. این کار ریسک عفونت بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد و ورم بینی را بیشتر می کند.

مراحل کاهش ورم بینی بعد از عمل

تورم حاد بینی کاملا مشهود است و تا دو یا سه ماه پس از جراحی از بین می رود. اما تورم مزمن بینی بستگی به ضخامت پوست دارد که ممکن است تا شش ماه یا یک سال و در بینی های گوشتی حتی تا دو سال طول بکشد. در ادامه می خواهیم به صورت مرحله به مرحله روند کاهش ورم بینی بعد از عمل رینوپلاستی را بررسی کنیم.

ورم بینی بعد از یک هفته

در هفته اول پس از جراحی، اسپلینت بینی برداشته می شود. اگر استخوان بینی شما به طور قابل توجهی تغییر کرده است، می توانید تغییرات ناشی از عمل قوز بینی را مشاهده کنید. به خصوص اگر قوز بزرگی از بینی شما برداشته شده باشد تغییرات چشم گیری ایجاد می شود. همچنین ممکن است از نمای جلو احساس کنید نوک بینی، گونه ها و لب بالایی پهن، سفت و کبود شده اند. مشاهده عدم تقارن خفیف همراه با ورم های ناهموار بسیار رایج است. فرم دهی و اصلاح فرم بینی با تزریق، چسباندن و تکنیک های ماساژ مخصوص بینی بعد از جراحی بینی برای رفع این تورم در بیست درصد موارد استفاده می شود.

تورم بینی بعد از یک ماه

ویزیت بعدی شما توسط پزشک یک ماه یا چهار تا شش هفته پس از جراحی بینی انجام می گیرد. در این زمان اکثر بیماران در مورد فرم بینی خود بسیار مشتاق بوده و هر هفته می توانند پیشرفت های قابل توجهی را در فرم نوک بینی مشاهده کنند.

اما افرادی که دارای بینی گوشتی و پوست ضخیم تر هستند یا افرادی که برای بار دوم جراحی زیبایی بینی انجام می دهند ورم بیشتری تجربه می کنند. در ماه اول برای کاهش تورم بینی باید از چسب بینی استفاده کرد. با این حال برای برخی افراد استفاده از چسب بینی برای مدت طولانی تری توصیه می شود که این امر که به تشخیص جراح بستگی دارد. در این مرحله نمی توانید نتیجه نهایی جراحی خود را ارزیابی کنید، چرا که هنوز تورم و بازسازی بافت به میزان زیادی وجود دارد.

ورم بینی بعد از سه ماه

3 – 4 ماه بعد از عمل با کاهش ورم، ظرافت بینی شما بیشتر نمایان می شود. به ویژه نوک بینی شما به تدریج فرم می گیرد. اما به خاطر داشته باشید که نتیجه نهایی هنوز مشخص نیست و بینی در مقایسه با 1 تا 2 سال پس از جراحی هنوز کاملاً ظریف نیست، اما تا این لحظه اکثر افراد هنگام عکس گرفتن نسبت به بینی خود احساس بهتری دارند. تزریق کورتون به بینی، چسب های بینی و ماساژ در این مرحله به ندرت دیده می شود.

عوامل موثر بر میزان ورم بعد از جراحی بینی

گاهی اوقات ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا ورم بینی کاهش یابد. در صورتی که شما بدانید چه ویژگی هایی می توانند باعث افزایش میزان تورم بینی شوند، دید بهتری نسبت به این مسئله خواهید داشت. عواملی که می توانند مدت زمان بهبود کامل ورم را افزایش دهند را در ادامه توضیح داده ایم:

 • افرادی که دارای پوست ضخیم، چرب و حساس هستند، به احتمال زیاد، تورم بیشتری را بعد از جراحی بینی تجربه خواهند کرد.
 • در افرادی که جراحی ترمیمی بینی انجام می دهند، عمل بینی اولیه سریع تر بهبود می یابد، اما بهبود ورم بعد از جراحی مجدد بینی می تواند تا دو برابر بیشتر طول بکشد.
 • کوچک شدن بیش از حد بینی هم یکی از مسائلی است که می تواند تا حد زیادی بر روی افزایش مدت زمان بهبودی ورم بعد از عمل موثر باشد.

درمان خانگی تورم بینی بعد از عمل

برخی از درمان های خانگی برای کاهش ورم بینی پس از عمل را در ادامه توضیح داده ایم که رعایت این نکات خواهد توانست مدت زمان لازم برای بهبودی تورم بینی بعد از جراحی را تا حد خوبی کاهش دهد.

 • هنگام خواب سر را بالاتر از سطح بدن خود نگه دارید
 • از کمپرس سرد در اطراف بینی و چشم استفاده کنید
 • برای مدت طولانی سر خود را پایین نیاورید
 • ماساژ بینی بعد از عمل برای کاهش تورم
 • بعد از جراحی، رژیم غذایی مناسب و سالمی داشته باشید.
 • کنترل استرس در مورد نتیجه عمل بینی
 • پیاده روی کوتاه و ورزش سبک
 • چسب زدن صحیح بینی

توجه: نحوه ماساژ بینی بعد از عمل جراحی بینی برای کاهش تورم بسیار مهم است. هیچ گونه ماساژ بینی را بدون آموزش پزشک انجام ندهید. نحوه چسباندن و ماساژ بینی باید توسط پزشک آموزش داده شود تا بتوانید آن را به درستی در منزل انجام دهید.

تاثیر مراقبت های بعد از عمل بینی بر روی کاهش تورم

مراقبت های بعد از عمل بینی مانند داشتن رژیم غذایی کم نمک، مصرف میوه ها و سبزیجاتی مانند آناناس و کرفس و همچنین عدم فشار بر روی بینی می تواند به بهبود سریع تر ورم بینی کمک کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما ماساژ بینی را آموزش دهد. تزریق کورتیکو استروئیدها نیز ممکن است توسط پزشک برای درمان برخی از ورم های موضعی انجام شود. در هر صورت برای کاهش تورم صبور باشید، نتیجه نهایی یک تا دو سال پس از عمل مشخص می شود.

سوالات متداول درباره ورم بینی بعد از عمل

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 پاسخ
 1. سلام اقای دکتر ایا بعد یماه و نیم از عمل بازم نیازه قرص آناهیل مصرف بشه؟ من بعد ۳ هفته از عمل آناهیل رو قطع کردم دکترمم گفتن موردی نیس اما الان که شده ۳ ماه بیشتر از هفته های قبلی ورم داره? خواستم ببینم بخاطر قطع آناهیل هست یا همینطور ممکنه ورم کنه و بعد بخوابه؟یکیم اینکه من افتادگی بینی شدید داشتم و کمی از افتادگی رفع شده اما همچنان بعد از عمل هم اون افتادگی مشخصه و خیلییییی اذیتم میکنه ،ایا این ورم نوک بینی هیتش یا جای گذاری بد غضروف بینی هستش یا بیشتر از اون نمیتونست جراحم افتادگی رو کم کنه؟؟؟؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید میزان و شدت ورم بینی وابسته به عوامل متعددی از جمله جنس پوست بینی و ویژگی های فردی است. بعد از جراحی، بینی دچار نوسانات زیادی خواهد شد . ورم بینی ممکن است کمتر و بیشتر شود مثلا در هفته های چهارم یا پنجم ورم بصورت مقطعی افزایش پیدا کند. اما در نهایت همه این ورم ها با ترمیم بینی و به مرور زمان برطرف خواهند شد. در بینی های استخوانی ورم های اولیه که شدیدترند تا دو ماه بعد از عمل از بین میروند اما در بینی های گوشتی این مدت طولانی تر است و میتواند تا شش ماه نیز طول بکشد. ورم کلی بینی نیز در بینی های استخوانی تا یکسال و در بینی های گوشتی دو یا سه سال یا بیشتر ممکن است طول بکشد تا کاملا برطرف شود. اما این بدین معنی نیست که شما باید چندین سال برای دیدن نتیجه و زیبا شدن بینی صبر کنید. بعد از فروکش کردن ورم های شدید نهایتا تا شش ماهبینی زیبایی خود را نشان خواهد داد. در رابطه با داروهای شما پزشکتان باید تصمیم بگیرند.

 2. سلام آقای دکتر من دو ماهه عمل کردم عمل من بسته بوده از هفته سوم بینی من شروع کرد به کج دیده شدن ورم یک طرفه دارم ولی نوک بینی منه که شدیدا کجه پزشکم گفتن از بخیه های داخلیه که چند ماه طول میکشه بیفتن همه بخیه ها رو یه طرف بینی زدن و نوک بینیم به اون سمت متمایله. گفتن اینا جذب بشه و بیفتن بینی آزاد میشه و صاف میشه
  بخیه های بینیم اون سمت زیاده و کاملا گره ها رو حس میکنم
  ایا واقعا همینا میتونه بینی رو کج کنه و بعد درست شه؟ خیلی نگرانم همچین موردی تو کیس دیگه ای نشنیدم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. با کاهش ورم به مرور زمان ظاهر بینی بهتر خواهد شد.فعلا اقدامی توصیه نمیشود. باید صبر کنید یکسال از عمل بگذرد اگر هنوز کجی باقیمانده بود و برایتان قابل چشم پوشی نبود میتوانید در این مورد با پزشکتان مشورت نمائید.

 3. سلام وقت بخیر
  من یه دماغ فوق العاده گوشتی داشتم.۲۰اسفند عمل کردم.۲۰فروردین یه مسافرت داشتم مجبور شدم یه صب تا شب تو اتوبوس باشم و متاسفانه چمدون هم جابجا کردم
  چهار روزه دماغم ورم کرده
  کاری هست ک انجام بدم ورمش بره؟ممکنه که بخیه هاش پاره شدن باشن؟
  اصن ورمش میخوابه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. پایین انداختن سر و یا برداشت اجسام سنگین میتواند علت ورم بینی باشد. و در هفته های اولیه بعد از عمل این موضوع میتواند سبب افزایش ورم و در مواردی سبب خونریزی شود. اما معمولا مشکل خاصی ایجاد نمیشود. بطور کلی ورم های شدید بینی بعد از جراحی دو تا شش ماه طول میکشد تا برطرف شود و طی این مدت بینی نوسانات زیادی خواهد داشت. عدم رعایت نکات مراقبتی نیز ممکن است این مدت زمان را کمی طولانی تر کند . اما در نهایت به مرور زمان تمامی این ورمها برطرف خواهند شد و بینی ظریفتر و زیباتر خواهد شد. اقدام خاصی نیاز نیست.

 4. سلام وقت بخیر من 25 روزه بینیمو عمل کردم ولی از وقتی گچو برداشته تا الان هیچیی تغییر نکرده تازه بزرگ ترم شده سوراخای بینیمم نا قرینس هرکیم میبینه میگه تغییر نکرده من نک بینیم قبل عمل گرد غضروفی بود ممکنه ورم باشه؟!!

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بله، بینی بعداز عمل ورم زیادی دارد و حداقل دو ماه در بینی های استخوانی و چهار تا شش ماه در بینی های گوشتی طول میکشد تا ورم های شدید اولیه برطرف شوند و فرم بینی مشخص شود. به مروز زمان با کاهش ورم بینی کوچکتر و ظریفتر خواهد شد. نگران نباشید.

 5. سلام دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه دکتر من حدوده یک ماه و نیمه عمل کردم مدل بینیم طبیعی بود ولی الان دوسه روزه نوک بینیم خیلی بزرگ شده ینی مدلش شده نیمه فانتزی کلا فرمش بهم خورده میشه دلیلشو بم بگین دکتر ممنون میشم اخه خیلی نگرانشم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید بعد از عمل بینی دچار نوسانات زیادی خواهد شد مثلا کاهش یا افزایش ورم بصورت مقطعی . اما در نهایت این ورم از بین میرود و بینی فرم زیبای خود را بدست می اورد. بسته به جنس پوست بینی در بینی های پوست نازک یا استخوانی هفتاد درصد ورم تا دو ماه بعد از عمل فروکش میکند و باقیمانده آن نیز تا یکسال از بین خواهد رفت. اما در بینی های گوشتی یا بینی هایی که پوست ضخیم تر و چربی دارند معمولا این زمان طولانی تر است. ورم های شدید بین چهار الی شش ماه بعد از جراحی از بین میروند ولی برطرف شدن ورم کلی بینی ممکن است تا دو یا سه سال نیز طول بکشد. نگران نباشید. به مرور زمان بینی فرم طبیعی خود را بدست خواهد اورد و زیباتر خواهد شد.

 6. سارا روحی گفت:

  ورم یک طرفه بینی طبیعیه؟ حس میکنم یه طرفم بزرگ تره

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بینی بعد از عمل دچار نوسانات بسیاری خواهد شد از جمله ورم یکطرفه بینی یا کاهش و افزایش ورم. بطور کلی ورم های شدید در بینی های استخوانی در دو ماه اول پس از عمل فروکش میکنند و بینی زیبایی خود را نشان خواهد داد . این مدت زمان در بینی های گوشتی بیشتر است و ممکن است تا شش ماه طول بکشد. اما ورم کلی بینی در بینی های استخوانی در حدود یک سال و در بینی های گوشتی ممکن است دو تا سه سال طول بکشد تا از بین برود.

 7. ورم بینی بعد از عمل کی میخوابه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید بعد از عمل دو نوع وم بینی وجود دارد. ورم های شدید بینی و ورم کلی بینی. ورم های شدید بسته به جنس پوست بینی در بینی های استخوانی حدودا بعد از دو ماه پس از جراحی و در بینی هایی که پوست ضخیم تری دارند یا به اصطلاح گوشتی هستند بین 4 تا 6 ماه بعد از عمل از بین میرود. اما در مورد ورم کلی بینی زمان بیشتری نیاز است. ورم کلی در بینی های استخوانی تا یک سال بعد از عمل از بین میرود. اما در بینی های گوشتی این زمان ممکن است خیلی بیشتر و تا سه سال یا بیشتر نیز سال طول بکشد.

 8. سلام وقت بخیراقای دکترخسته نباشید،بینی من هیچ مشکلی نداشت فقط نوک بینیم گوشتی و یکم افتادگی داشت،دکترعمل طبیعی کردودست به پره هام نزد،حالااحساس میکنم،دست ب پره هام نزده بینیم مثل قبل بزرگ دیده بشه،واینکه میشه دوباره عمل بسته انجام داد پره های بینیمو یامن حساس شدم،الان دوماهه اززمان عملم میگذره

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید در درجه اول بینی شما هنوز ورم دارد و نتیجه نهایی قابل قضاوت نیست. ورم های شدید در بینی های گوشتی دو تا شش ماه طول میکشد تا از بین برود. ولی ورم کلی ممکن است بیش از یک سال زمان ببرد. در ثانی پره های بینی بعد از عمل ورم دارند و بزرگتر از سایز واقعی به نظر میرسند. اگر سایز پره ها طی عمل خیلی کوچک شود بعد از اینکه ورم بینی از بین برود بیش از اندازه کوچک به نظر خواهند رسید. به مرور زمان با کاهش ورم پره ها نیز کوچکتر شده و بینی ظاهر بهتری پیدا خواهد کرد. نگران نباشید.

 9. سلام اقای دکتر
  من پنج ماه پیش پیش شما عمل کردم و از همه چی بینیم راضیم ولی بینیم ی مشکلی داره اینه که مثلا چند هفته پیش کلی ورمش خوابید ولی الان دوباره ورمش زیاد شده. چیکارکنم اقای دکتر؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید بعد از عمل جراحی بینی گاهی بطور نوسانی امکان افزایش ورم وجود دارد. مثلا ممکن است در ماه سوم یا چهارم بینی شما یکی تا دو هفته ورم کند و بعد ورم فروکش کند. این مساله عجیبی نیست اما گاهی برخی داروها نیز میتوانند باعث افزایش ورم شوند. در نهایت مساله مهمی نیست . از طرفی ورم بینی های گوشتی نسبت به استخوانی زمان بیشتری طول میکشد تا از بین برود. بنابراین باید صبور باشید. به مرور زمان ورم کاهش یافته و بینی کوچکتر و زیباتر خواهد شد.

 10. سلام خسته نباشید اقای دکتر من سه هفته اس عمل کردم بینیم گوشتی و بزرگ بود روزای اول بعد از گچ خیلی دوسش داشتم و کوچیک شده بود اما الان هرچی میگذره احساس میکنم پره های بینیم داره پهن و بزرگ میشه.دارم دق میکنم و همش میگم نکنه چون بینیم گوشتی بوده باز به حالت قبل برگرده تورو خدا کمک کنین

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید اولا نگران نباشید. بینی بعد از عمل دچار تغییرات و نوسانات زیادی خواهد شد تا فرم اصلی خود را پیدا کند. ورم بینی های گوشتی نسبت به بینی استخوانی زمان بیشتری طول میکشد تا از بین برود. ورم های شدید و اولیه بینی های گوشتی 4 تا 6 ماه طول میکشد تا فروکش کند و بینی زیبایی خود را نشان دهد. بنابراین با گذشت 3 هفته نتیجه قابل قضاوت نیست. توصیه میکنم صبور باشید. به مرور زمان و با کاهش ورم بینی کوچکتر و زیباتر خواهد شد.

 11. سلام وقت بخیر آقای دکتر ، من ۴ سال پیش عمل بینی انجام میدم و ضربه میخوره و عمل ترمیمی هم ۷ ماه پیش انجام دادم (از غضروف گوشم پیوند زدن ) یک بارم کورتون زدن به بینیم ، الان نوک بینیم یه مقدار به راست تمایل داره و وسط بینیمم به چپ تمایل داره ، قبل از عمل ترمیم بینیم صاف صاف بود و فقط نوک بینیم مشکل پیدا میکنه، بینیمم نیمه گوشتیه ، خیلی نگرانم یعنی باید دوباره عمل کنم ؟؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بطور کلی توصیه این است که در صورتی که مشکل ظاهری و تنفسی حاد وجود ندارد بعد از عمل دوم از انجام عمل ترمیمی سوم اجتناب شود زیرا ریسک عمل به نسبت بالاتر است. با توجه به ضخیم بودن پوست بینی شما نیز هنوز ورم بینی کاملا از بینی نرفته و بهتر است حداقل دو سال یا بیشتر از عمل دوم بگذرد و بعد در این رابطه اقدامی انجام داد. . اگر بعد از این مدت مشکل انحراف بینی، مشکلات تنفسی و ظاهری غیر قابل قبول پیدا کرده باشید میتوانید با پزشکتان برای اقدامات ترمیمی مشورت کنید. در غیر اینصورت توصیه میکنم با ظاهر نهایی بینی کنار بیایید.

 12. سلام وقت بخیر آقای دکتر من یک ماه بینیم عمل کردم پره ی یک طرف بینیم نسبت به اون یکی یکم افتاده تر هست لبه بیرونی به سمت پایین کشیده شده ممکنه به خاطر ورم باشه ؟! و اینکه داخل بینیم نور میندازم یه قسمت ورم داره قبل عمل پلیپ و انحراف داشتم انگار که هنوزم هست همون شکلی ورم داره اینم ممکنه به خاطر ورم خود بینیم باشه؟!

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. فعلا بینی هنوز ورم دارد و به مرور زمان ظاهر آن بهتر میشود. اما اگر هم مشکلی وجود داشته باشد فعلا نمیتوان کاری انجام داد. حداقل باید یکسال صبر کنید تا نتیجه نهایی بینی مشخص شود. بعد از گذشت یکسال اگر هنوز ایرادات ظاهری وجود داشت و نتوانستید با آن کنار بیایید این موارد با اقدامات ترمیمی قابل اصلاح هستند.

 13. سلام، من بینی نیمه گوشتی دارم، سه هفته س عمل کردم…
  بعد از برداشتن اتل، تا سه روز روند کاهش تورم بینیم عالی بود و انگار نصف شد بینیم به نسبت روزای اول عمل…
  ولی بعد از اون مجدد ورم کرد و الان بشدت ورمش بیشتر شده..
  تمام مواردی که به ورم مربوط هست را رعایت میکنم…
  میخواستم ببینم طبیعیه این مورد؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بعد از عمل جراحی بینی دچار تغییرات زیادی خواهد شد . در بینی های گوشتی ورم های شدید بین 4-6 ماه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد اما ورم کلی بینی ممکن است چند سال طول بکشد تا کاملا از بینی برود.برای زیبا تر شدن بینی نیز نیاز نیست تمام ورم بینی از بین برود. بلکه پس از چند ماه با کاهش بیشتر ورم بینی زیبایی خود را نشان خواهد داد. زدن چسب به بینی تا دو ماه نیز به روند کاهش بینی کمک میکند.

 14. سلام
  من یک ماه ک عمل کردم و ورم بینیم داش کم میشد ک بعد یک ماه دوباره ورم شدید بینی گرفتم .چرا این اتفاق افتاد؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بینی بعد از عمل تغییرات زیادی خواهد داشت و تا زمانی که ورم کاملا برطرف نشود نباید در مورد ظاهر آن نتیجه گیری کرد. بطور کلی ورم های شدید بعد از دو ماه از بین میروند و بسته به ضخامت پوست از بین رفتن کامل ورم در بینی های استخوانی که پوست نازکتری دارند بین شش ماه تا یکسال و برای بینی های گوشتی با پوست ضخیم تر میتواند از یک سال تا سه سال یا بیتشر نیز طول بکشد. اما برای اینکه بینی زیبایی خود را نشان دهد نیاز نیست ورم کاملا از بین برود . بنابراین در بینی های استخوانی تقریبا دو ماه و برای بینی های گوشتی چهار الی شش ماه بعد نتیجه جراحی قابل مشاهده است.

 15. سلام اقاي دكتر وقت بخير. من ٢ ماه پيش پيشتون عمل كردم. تا یک هفته پیش ورم بینیم در حال کم شدن بود اما الان یک هفته اس که یه پره بینی ام ورم کرده. قرص هم اسپیرونولاکتون و سیپروترون کامپاند و پرگابالین میخورم جدیدا. ممکنه بخاطر قرص ها باشه؟ بنظرتون چیز جدی ایه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. وقتی فردی بینی را عمل میکند گاها بطور نوسانی امکان افزایش ورم وجود دارد. مثلا در ماه سوم یا چهارم یک الی دو هفته ورم میکند و بعد ورم فروکش میکند. این مساله عجیبی نیست اما گاهی برخی داروها نیز میتوانند باعث افزایش ورم شوند.

 16. سلام دکتر جان من 15 روزه عمل بینی انجام دادم بینی من استخوانی بودش. الان قسمت نوک بینیم حالت دراز و پهن پیدا کرده و سفت شده بنظرتون کی این ورم و سفتی درست میشه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید اولا که مدت بسیار کمی از عمل شما گذشته و هنوز نمیتوان نتیجه عمل شما و ظاهر بینی تان را قضاوت کرد. اما این سفتی نوک بینی که میفرمائید به علت پیوند غضرفی است .این حالت به مرور زمان بهتر میشود اما اگر هم نشد و باقی ماند مشکلی برای شما ایجاد نمیکند. در رابطه با ورم هنوز حداقل شش ماه تا یکسال باید بگذرد تا ورم بینی بطور کامل از بین برود. بطور کلی ظاهر بینی به مرور زمان با کاهش ورم و ترمیم بافتهای داخلی بهتر خواهد شد و جای نگرانی نیست.

 17. با سلام
  جناب دکتر خواستم بپرسم بعد از خوابیدن ورم بینی از پهنای بینی کم میشود؟
  و از روبرو بینی باریکتر میشود؟
  منظورم اینه که تیغه بینی باریکتر به نظر میزسد؟
  من الان ۴ هفته هست عمل کردم ولی خیلی بینی ام پهن هست ولی از نیمرخ خوبه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بله بعد از کاهش ورم بینی باریکتر و ظریفتر خواهد شد. چهار هقته برای قضاوت خیلی زود است. حداقل باید چند ماه بگذرد تا شکل بینی و نتیجه عمل بینی تا حدود زیادی مشخص شود. از بین رفتن کامل ورم بینی حداقل 1 سال برای بینی های استخوانی و دو الی 3 سال برای بینی های گوشتی طول خواهد کشید. بینی شما نیز بعد از چند ماه ظاهر خیلی بهتر و باریکتری خواهد داشت.

 18. سلام،تقریبا تا دو سه هفته بعد از عمل،از دماغم راضی بودم استخونم صاف بود،ولی الان بعد از گذشت ۳ ماه از عمل احساس میکنم که ی مقدار استخونم باد کرده و اومده بالاتر،طبیعیه یا مشکلی پیش اومده ؟؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید بینی بعد از عمل جراحی تا چند ماه ورم دارد و دستخوش تغییر خواهد بود تا به شکل نهایی خود برسد. اگر ورم بینی چندان محسوس و به صورت برامدگی یا قوز مانند نیست و ضربه ای هم به بینی نخورده و درد و عفونتی ندارید معمولا جای نگرانی نیست. به مرور زمان تا چند ماه اینده این ورم بهبود خواهد یافت و ظاهر بینی هم خیلی بهتر میشود.

 19. سلام آقای دکتر
  من دوماه و یک هفته س از عملم میگذره
  بعد از برداشتن آتل بینیم خیلی کوچیک بود
  و میدونم بخاطر فشار آتل بوده
  بعد از اون بینیم بزرگتر شد اما راضی بودم و توقع داشتم همونطور ک میگن بینی با گذر زمان ورمش می‌خوابه کوچیکتر بشه
  اما الان ۱۰ روزی میشه ک بینیم جای کوچیک شدن داره بزرگ میشه
  و چون ب دکترم نگفتم نیمه فانتزی میخام میترسم بینی من رو کوچیک نکرده باشه.و الان داره برمیگرده ب شکل قبلیش..نظر شما چیه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید هنوز بینی شما شکل نهایی خودش را پیدا نکرده و برای قضاوت در مورد نتیجه زود است. بینی هنوز خیلی ورم دارد و بسته به جنس پوست بینی ممکن است تا حداقل یکسال و در برخی موارد بیشتر زمان نیاز داشته باشیم تا ورم کاملا بخوابد و ظاهر نهایی بینی مشخص شود. مثلا در بینی های استخوانی که پوست بینی نازک است تا یکسال باید صبر کرد و در بینی های گوشتی که پوست ضخیم تر است این مدت زمان میتواند دو یا سه سال طول بکشد. به مرور زمان شکل و ظاهر نهایی بینی بهتر خواهد شد. نگران نباشید.

 20. دکتر حسنانی چقدر شما خوبین که با حوصله به سوالات جواب میدید خیلی از دکترهای دیگه حتی اگه بیمار خودشون باشیم به سوالات و نگرانیمون با حوصله جواب نمیدن، خیلی خوبه که شما رو داریم

 21. سلام اقای دکتر میشه لطفا توروخدا جواب منم بدین من قبل از عمل بینیم پلیپ شدید داشتم و انحراف بینیمم خیلی شدید بود بینیم استخوانی بود شش ماه میگذره ک هم برای تنفسم عمل کردم هم برای زیبایی از ظاهرش هیلی راضیم ولی اصلااااااا نمیتونم نفس بکشم شاید کلا بیست درصد هوا بره تو بینیم سمت راست ک کلا بستس اکثر وقت ها سمت چپ هم همش احساس میکنم بینیم ب هم چسبیده از داخل ولی دکترم میگه ورمه اخه ورم چقدر باید باشه اصلا بهتر نمیشم وقتی با دست بینیمو یکم میکشم اون حس چسبندگیه درست میشه به نظر شما من نیاز ب عمل مجدد دارم؟؟؟؟چون هم نفس کشیدنم سخت تر شده هم اون حس چسبندگیه داره دیوونم میکنه با اینکه دکترم میگه ورمه!!!!!!

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام . زیر یکسال هیچ گونه اقدامی توصیه نمیشود . اگر مشکل تنفسی شدید دارید میتوانید با پزشک تان مشورت کنید تا برایتان اقدام ترمیمی انجام دهند.

 22. سلام خسته نباشيد
  شش روزه عمل كردم
  بينيم قوز داشت و سرش يكم درشت بود و غصروفي
  هنوز گچ دارم ولي سر بينيم پهن و متورمه
  حتي از قبلشم سر بينيم بزرگتره
  اين طبيعيه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام .ببینید 6 روز برای قضاوت خیلی زود است . گچ بینی برداشته نشده و هنوز هیچ چیزی از نتیجه جراحی شما مشخص نیست. فعلا صبور باشید تا چند ماه بگذرد ورم بینی فروکش کند ظاهر بینی بهتر و ظریفتر خواهد شد.

 23. سلام
  ۱ سال از عملم میگذره از اندازه و اصلاحاتش راضیم ولی بینیم بشدت پف داره بطوریکه پف نوک بینیم که سفت هم هست از نیمرخ باعث شده بینیم اصلا به صورتم ننشسته باشه
  پوست بینیم ضخیم شده آیا اینها هم ورم هست یا بعد یکسال نمیشه انتظار تغییر داشت؟؟ از وسط پل بینی این پف شروع میشه و پوست از بافتهای پایینش فاصله داره و حالت اسفنجی شده

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای تشخیص دقیق باید حضوری معاینه شوید .سفتی نوک بینی معمولا بعد از چند ماه از بین میرودبنابراین اگر بهنگام لمس زیر پوست سفت باشد این دیگر ورم نیست و بافت غضروفی است. اما اگر ورم باشد و بینی شما گوشتی یعنی پوست آن ضخیم باشد دوره برطرف شدن کامل ورم نیز طولانی تر است. در بینی های گوشتی این دوره ممکن است تا دو سه سال یا بیشتر طول بکشد. اما برای کاهش ورم امپول کورتون نیز با صلاحدید پزشک میتواند تا حدودی موثر باشد.

 24. سلام اقای دکتر من سه ماهه بینیم رو عمل کردم پوست بینی من گوشتی و ضخیمه و همینطور چربه،دکتر برای اکنه و ورم بینیم راکوتان تجویز کرده خواستم بدونم زمانی که راکوتان مصرف میکنم چسب بینیم رو بزنم یا دیگه نزنم؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام .بعد از دو ماه دیگر چسب بینی نیاز نیست. و بعنوان یک قاعده کلی میتوان اصلا چسب نزد. چسب بینی فقط در دو هفته اول مقداری در فرم تاثیر گذار است و تا دو ماه در تسریع روند کاهش ورم میتواند کمک کننده باشد. بعد از این مدت نیازی به استفاده از چسب بینی نیست.

 25. سلام دکتر من ۴ ماه عمل کردم نوک بینیم گرده وبزرگ بینیم غضروفی استخوانی بوده آیا خوب میشه ورم هست ۳ بار دکتر کورتن تزریق کرده والان.سمت راست کج شده کمی ۲ ماهه چه کنم دارم دیوانه میشم پره هاشم نامتقارن.آیا خوب میشه یا ترمیم کنم باید دکترم میگه ورم وبارها آمپول عضلانی زدم وقرص کورتن خوردم به دستور خودش تزریق داخل بینیم که ۳ بار زده طی ۱ ماه نیم ولی خوب نمیشم فقط کمی کجیش بهتر شده چسب باز میکنم بعد ۵ دقیقه شروع میکنه به سمت راست رفتن تو رو خدااا من چه کنم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید 4 ماه برای قضاوت نتیجه هنوز خیلی زود است و نباید انقدر بی تابی کنید. فعلا حداقل باید تا یک سال صبر کنید شکل نهایی بینی مشخص شود ورم برطرف گردد ، بعد میشود راجع به ظاهر آن قضاوت کرد. چسب زدن به بینی بعد از این مدت تاثیری در فرم نهایی نخواهد داشت . فعلا شما باید صبر کنید .اگر تا آن زمان بهتر نشد و هنوز از ظاهر ناراضی بودید میتوانید با پزشکتان در رابطه با اقدامات ترمیمی مشورت کنید. زیر یک سال هیچ اقدامی توصیه نمیشود. برای این تصمیم هم هر چه دیرتر اقدام کنید بهتر است.

 26. سلام وقت بخیر من ۲۴روز هست عمل کردم بینیم گوشی بود الان عمل کردم سوراخ دماغم متقارنن ولی حس میکنم پره سمت چپ دماغم بزرگتره تا اون سمتش دیگش هست ب نظرتون طبیعیه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. این قبیل غیرقرینگی ها بعد از جراحی به مرور زمان با کاهش ورم معمولا بهبود پیدا میکنند. اگر هم جزئی است که اصلا اهمیتی ندارد و نباید توجهی کنید. و از آنجا که ورم بینی های گوشتی نیز معمولا بیش از یکسال طول می کشد فعلا باید صبر داشته باشید تا ورم برطرف شود.

 27. سلام اقا دکتر من ۱۶ روزه عمل کردم یکی از سوراخ بینیم وقتی خمیازه میکشم گشاد میشه یکی هم یه ذره معلوم هم نمیشه و وقتی نفس میکشم سمت چپم پرهاش حرکت میکنه سمت راست انگار فلجه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   غیرقرینگی های سوراخهای بینی بعد از عمل یا کاهش ورم به مرور زمان بهتر میشوند. بعد از 16 روز بینی خیلی ورم دارد و هنوز بافتها در حال ترمیم هستند . صبور باشید این موارد طی ماه های آینده بهتر میشوند.

 28. سلام آقای دکتر خسته نباشید.من۲۰ روزه که عمل کردم تا دوهفته بعد عمل بینیم ورمش کم شده بود و من خیلی راضی بودم از دماغم.روز ۱۶ ام از خواب که بیدار شدم دماغم خیلییی ورم کرده بود بعد چند ساعت شکل سوراخ بینیم هم عوض شد الان چند روزه گذشته ولی هنوز همونجوریه آیا دماغم مثل قبل میشه؟خیلی ازش راضی بودم ولی یهو مدل سوراخش و کلا پایین دماغم یجوری شده

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بهتر است صبر داشته باشید. بینی شما به تازگی جراحی شده و هنوز تا شکل واقعی خود را پیدا کند تغییر خواهد کرد. ورم بینی بین شش ماه الی یکسال طول میکشد تا کاملا برطرف شود و تا این مدت نباید در مورد آن قضاوت کرد. و بطور کلی تا مشخص نشدن نتیجه نهایی زمان زیادی لازم است. ظاهر بینی بعد از جراحی به مرور زمان بهتر میشود.

 29. سلام دکتر وقت بخیر، من ۶ ماه از عملم میگذره بینی من قوز داشت و تقریبا نوک بینی هم بزرگ بود طی جراحی که داشتم به سوراخ های بینیم دست نزدن اما بعد اط جراحی یکی از سوراخها پایینتر از اون یکی و وقتی ک سرمو پایین میندازم قسمت استخونی تیغه بینیم کامللا صافه اما نوک بینیم کاملا کجه! دکتر خودم میگن که برای ورمه اما بعد ۶ ماه هیچ تغییری نکرده

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام از بین رفتن ورم بینی بطور کامل حداقل یکسال طول میکشد اما بسته به ضخامت پوست بینی ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. در هر صورت فعلا اقدامی توصیه نمیشود. باید صبر کنید اگر بعد از یکسال بهتر نشد و قابل اغماض نبود و نتوانستید با آن کنار بیایید میتوانید برای اقدامات ترمیمی با پزشک خودتان مشورت کنید.

 30. سلام، من 3 روز پیش عمل کردم،دیشب موقع خواب دو دفعه از خواب پریدم و متوجه شدم صورتم صاف نیس و به یه سمت متمایله، حالا یه طرف بینیم ورم کرده خیلی، و سوراخش کاملا ورم داره، خوب میشه؟ یا میمونه؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. بهتر است توصیه ها و مراقبتهای را بعد از عمل رعایت کنید معمولا مشکلی پیش نمی اید. اگر به ببنی ضربه وارد نشود و دچار درد و خونریزی و تغییر شکل نشده باشد جای نگرانی نیست. ورم بینی به مرور زمان بهتر خواهد شد.

 31. سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  من دوماه و دوازده روزه که بینیم رو عمل کردم و نوع بینیم گوشتی بود، سوراخ های بینیم نا متقارنه و یکیش کوچیک تر از اون یکی سوراخ بینیم هستش و همچنین فرم بینیم خیلی بد شده و کج شده در صورتی که بینی قبلیم انحراف نداشت. میخواستم بپرسم این ها به خاطر ورم هستش یا خیر؟! ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ببینید شکل واقعی بینی شما بعد از عمل مدتی طول میکشد تا مشخص شود. این زمان از 6 ماه تا یک سال و گاها دو الی سه سال بسته به نوع بینی قابل تغییر است. بهتر است صبور باشید و اجازه دهید تا ورم بطور کامل فروکش کند و بعد در مورد آن قضاوت کنید. بعد از گذشت حداقل یکسال اگر این مواردی که عنوان کردید هنوز وجود داشت ولی قابل چشم پوشی بود توصیه میشود از انجام عمل مجدد صرف نظر کنید. اما اگر قابل چشم پوشی نبود میتوانید با پزشت خود در رابطه با اقدامات ترمیمی تصمیم بگیرید.

 32. سلام من سه ماه از عمل بینیم میگذره . از غضروف دنده برداشتن . قسمت میانی بینی و نوک بینیم به شدت ورم داره . و یک سمت گرفتگی شدید که هر چقدر هم شستشو میدم فایده ای نداره . میشه بفرمایید آیا طبیعیه ؟ پزشکم گفتن این گرفتگی غیرنرماله ولی کاری نمیشه کرد. ورم نوک بینی و میانی کمتر میشه ؟امکان داره گرفتیگی بینیم بهتر بشه ؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   گرفتگی بینی دلایل متعددی درد که فقط با معاینه حضوری دلیل اصلی قابل تشخیص است . اما بعنوان یک راهنمایی کلی دلیل شایع گرفتگی هایی که بیش از یک ماه از جراجی باقی می‌ماند آلرژی و حساسیت است که باید تا مدتی تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 33. سلام دکتر جان ببخشید من یکبار ۵سال پیش بینیم رو عمل زیبایی کردم امسال خوردم زمین و بینیم شکست و بردم گچ گرفتن بینیم رو.الان بینیم باد داره هنوز بیشتر از یکماهه که جا انداختن ولی بادش نمیخوابه.میشه بگید دلیلش چیه.اینم بگم ک بینیم گوشتیه ولی خب عمل جراحی نبوده یه جا انداختن بوده فقط

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   این ورم به دلیلی شکستگی بینی شما بوده. ورم بعد از شکستگی زودتر از ورم بعد از عمل خوب می شود. معمولا بعد از 2 ماه به حالت عادی برمیگردد. ورم بعد از شکستگی به اندازه ورم بعد از عمل زیبایی نیست و کمتر می باشد.

 34. فاطمه ترابی گفت:

  سلام وقتتون بخیر،اقای دکترمن تقریبا۴۰روزبینیم روجراحی کردم ازروزی که اتل بینیم روبرداشتم سمت راست بینیم نسبت به سمت چپ ورم بیشتری داشت والانم هم داره ب طوری که سوراخ بینی سمت راستم بزرگترازسمت چپ به نظر میرسه الان هم دایم به دستور پزشک ماساژمیدم اماتغییری حس نمیکنم به نظرشمااین هنوزورم که نیاز به زمان داره یامشکل ازجراحی بوده لطفامیشه راهنماییم کنین ممنونم

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   قضاوت در این مورد خیلی زود است. بینی شما هنوز ورم زیادی دارد و برای مشخص شدن شکل نهایی باید بین 6 ماه الی یکسال صبر کنید

  • سلام آقای دکتر
   ببخشید من ۱۰ ماه پیش عمل انحراف وزیبایی بینی باهم انجام دادم ولی هنوز با گذشت ۱۰ ماه نوک بینیم تاحدودی به سمت راست متمایله وهم چین سوراخ سمت راست بینیم نسبت به سمت چپ پایین تره به نظرتون ایرادهایی که بینیم داره می تونه بخاطر ورم باشه یا انحرافم کاملا رفع نشده؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ممکن است به مرور زمان ظاهر بینی بهتر شود. اگر پوست بینی تان نازک است یعنی بینی استخوانی است اگر بعد از یک سال از نتیجه نهایی راضی نبودید و مشکل تنفسی داشتید میتوانید با پزشک تان برای اقدامات ترمیمی مشورت کنید . در صوتی که بینی تان گوشتی باشد باید مدت خیلی بیشتری از عمل بگذرد تا ورم کاملا از بین برود. بعد از این مدت در صورتی که این موارد جزئی قابل اغماض باشد توصیه میشود با ظاهر فعلی کنار بیایید. در غیر اینصورت میتوانید برای ترمیم اقدام نمائید.

 35. سلام وقتتون بخیر من الان یک ساله از عمل بینی میگذره پلیپ شدید داشتم بعد از یک سال خیلی شدید ورم دارم و نوک بینیم سفت و بزرگتر از قبل شده. تیغه بینیم از داخل ورم داره و درد میکنه

 36. سلام آقای دکتر من ۱۰ ماهه عمل کردم و تو نفس کشیدن مشکل دارم یوقتایی کامل راه تنفسیم بازه یوقتایی اصلا نمیشه نفس کشید
  الان من باید ترمیم انجام بدم یا با قرص یا دارویی این مشکل حل میشه؟
  یه چیزای صورتی رنگ متحرکی باعث این نفس تنگی هست وقتایی ک با یه چیزی اونهارو از توی بینیم میزنم کنار راحت نفس میکشم اکا تا اون شیء رو میارم بیرون اونا برمیگردن به حالت قبل و نمیزارن درست نفس بکشم توروخدا راهنماییم کنید☹️

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. مشکل شما احتمالا بزرگی شاخکهای بینی است. خیر نیاز به عمل ترمیمی ندارید. این مساله معمولا با اسپری های بینی که حاوری کورتون هستند برطرف میشود. اگر با آن برطرف نشود ممکن است نیاز به کوچکتر شدن شاخک های بینی باشد. بهرحال به عمل ترمیمی نیاز ندارید.

 37. سلام دکتر خسته نباشید
  من الان یک ساله که بینیمو عمل کردم ولی هنوز بالای نوک بینیم یعنی از قسمت پل بینی تا نوک بینی حالتی پوف مانند داره که متمایل به سمت نوک بینی پوفش بیشتر میشه به نظرتون ورم هستش؟ و اگر هستش باید چقدر دیگه صبر کنم تا از بین بره یا چکار کنم تا از بین بره؟
  از ماه اول عمل تا الان همینجور هست حالا شاید یه مقدار کمی کمتر شده باشه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   از بین رفتن کامل ورم بینی بستگی به ضخامت پوست دارد. پوست هایی که ضخامت نازک و کنی دارند معمولا بعد از یکسال ورمشان از بین میرود. اما در مواردی که ضخامت بیشتر و کلفت تر است بسته به جنس پوست ممکن است دو سال سه سال و یا حتی 5 سال طول بکشد تا ورم کاملا از بین برود.

  • سلام و عرض خسته نباشید جناب آقای دکتر، من حدود یک هفته هست که عمل بینی انجام دادم، بینی بنده استخوانی بود، مشکل من فقط ورم بین دو چشم من هست، احساس میکنم استخوان بین دو چشم پهن تر شده، میخواستم بدونم این طبیعی هست و بعد از گذشت زمان درست میشه یا اینکه راه دیگه ایی داره
   ممنون از پاسخگوییتون

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   اینکه فکر میکنید پهن شده به دلیل ورم است. بینی شما بعد از یک هفته از عمل خیلی ورم دارد و این ورم به تدریج و به مرور زمان تا 6 ماه الی یکسال اینده برطرف میشود. بهتر است صبور باشید.

 38. سلام خسته نباشید
  من 3هفته است ک بینیم رو عمل کردم بالای بینیم سمت راست برامدگی داره توو همین ناحیه جابجایی استخوان داشتم و اسپیلیتم یک هفته دیگه تمدید شد . الانم بخاطر همین ظاهر بینیم کج بنظر میرسه خیلی استرس دارم نمی دونم این ورم استخوان هست یا انحراف . از بین میره یا اینطوری می مونه . ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام ببینید تا چند هفته دیگر که استخوان های بینی هنوز سفت نشده است، پزشک شما میتواند به بینی تان شکل داده و حالت صاف تری به آن بدهد. فعلا تنها اقدامی که توصیه میشود این است. هیچگونه اقدام جراحی زیر یکسال توصیه نمیشود. فعلا اقداماتی غیرتهاجمی که شامل جراحی نباشد را میتوان انجام داد.

 39. سلام دکتر من الان تقریبا دوماهه عمل کردم بینیم قوز داشت ولی نوکش گوشتی بود الان اطراف نوک بینیم کوچیک نشده و سفته نمیدونم یعنی ورمه؟چون بینیم گوشتی بود؟! یا نه!؟ بعد حس میکنم یکی از پره ها پایین تر از اون یکیه ممکنه بعد که ورم قسمت پایینی بینیم خوابید اینا هم متقارن بشن؟! اخه به سمت بینیم پف تر از اون سمته و سفت تر حس میکنم ورمه ..نمیدونم جدا !!!

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید دو ماه قابل قضاوت نیست. باید اجازه دهید چندین ماه بگذرد برای مثال شش ماه الی 1 سال بگذرد با گذر زمان خیلی بهتر میشود. اگر بعد از یکسال همچنان مشکلات وجود داشت میتوانید در مورد اینکه اقدام خاصی نیاز است یا خیر تصمیم گیری کنید. فعلا باید صبر کنید.

  • سلام‌.وقت شما بخیر.بنده ۴ماه هست بینی ام را عمر کردم در قسمت انتهایی بینی در داخل تورم ایجاد شده که قبلا نبود و راه تنفسی بنده را کمی مسدود کرده در حالی که نور میندازم داخل بینی اندازه یک شکاف کوچیک راه خروح و ورود هوا وجود دارد.آیا این ورم قابل رفع شدن است؟علت ایجاد این تورم در حالی که از ابتدای عمل تبوده و ماه چهارم ظاهر شده چیست.باتشکر

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. برای تشخیص باید به پزشکتان مراجعه کنید. این توده ای که میفرمائید که تنفس شما را نیز دچار مشکل کرده ممکن هست علت آن انحراف تیغه ببنی، غضروف وجود توده یا پلیپ یا دیگر دلایل باشد. و نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشید .بهترحال بدون معاینه امکان تشخیص وجود ندارد. اما در هر صورت زیر یکسال نباید هیچ اقدام ترمیمی انجام شود.

 40. الهه هداوندی گفت:

  سلام ، وقتتون بخیر آقای دکتر من الان ۹ ماهه عمل زیبایی بینی انجام دادم ، بینی من گوشتی بود الان بالای پره ی بینی من سمت چپ ی گودی ایجاد شده ب دکترم مراجعه کردم وگفت گودی روی بینی از قبل بوده ، اما منقبلن اصلا همچین گودی رو بینیم نداشتم بعدش گفت بزار یکسال بگزره شاید غضروف اضافه کنم اما نوک بینیت پهن میشه میخواستم بدونم آیا راه دیگه ای هم هست آیا واقعن گودی روی بینی رفع میشه من اصلن از عملم راضی نیستم حیف ک شما رو بعدا ب من معرفی کردن میشه لطفامن و راهنمایی کنید

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   گودی های روی پره های بینی اگر در حدی نباشد که بشود با آن کنار آمد و به حدی شدید باشد که بر روی زیبایی تاثیر گذاشته باشد درمان آن همان چیزی است که پزشک خودتان نیز گفته اند. یعنی باید غضروف پیوند بزنند. اما اگر کم است و تاثیر چندانی بر روی زیبایی و تنفس شما نگذاشته ترجیحا بهتر است با آن کنار بیایید.

  • سلام آقای دکتر خسته نباشید من تقریبا یک ماه که عمل کردم و قطعا الان ورم داره ولی در هفته اول و دوم خوب بود ولی الان نوک بینیم ورم کردی ب طوری ک اون قوسی ک اول داشت یکم بد شده این به خاطر ورم هست و آیا درست میشه؟ دکتر بعد ۴ هفته گف دیگه چسب نزنم و آیا دیگه نزنم؟

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   بینی بعد از عمل تغییرات زیادی خواهد داشت و تا زمانی که ورم کاملا برطرف نشود نباید در مورد ظاهر آن نتیجه گیری کرد. چسب زدن به بینی هم فقط دو هفته اول در فرم تاثیرگذار است. بعد از دو هفته فقط موجب بهبودی سریعتر ورم خواهدشد و تاثیری بر روی نتیجه نهایی ندارد. چسب زدن تا 3 ماه میتواند بر روی کاهش ورم موثر باشد اما به عنوان یک قاعده کلی ضرورت چندانی ندارد و میتوان کلا چسب نزد. همانطور که گفته شد چسب زدن به بینی فقط روند کاهش ورم را تسریع میکند.

 41. دکتر وقت بخیر پنجاه روز از عملم گذشته
  من روز 30 ام بعد عمل مراجفه کردم
  قوز داشت بینیم گفتید ورمه
  اما بعد متوجه شدم اون قسمت رو من اصلا جسب نمیزدم که حالا ورم کرده.
  چیکار‌کنم .الان روز ۵۰ بعد از عمل هستم
  مشکلی میش نمیاد؟
  قوز با ماساژبرطرف میشه اگر میشه میتونم ماه سوم بیام؟ با این شرایط که چسب نمیزدم ..
  الان چند وقته درست چسب میزنم.

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید اگر مشکلی دارید یا حس میکنید قوزی وجود دارد یا هر چیزی دیگری، باید بیاید مطب من ببینم و معاینه کنم و خودم کار انجام دهم. با چسب زدن یا نزدن مشکل حل نمیشود.

  • امیرهایم گفت:

   چرا بعد از 4ماه عمل بینیم ورم داره

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   ببینید بینی ها بر اساس جنسی که دارند ممکن است تا یک و یا حتی دو الی سه سال طول بکشد تا ورم بطور کامل از بین برود. برای بینی های استخوانی معمولا یکسال طول میکشد تا ورم بینی کاملا از بین برود اما در مورد بینی های گوشتی این مدت طولانی تر است. علت هم آن است که بینی عمل شده دستکاری شده پوست از اسکلت جدا شده و تغییراتی بر روی آن انجام شده است بافتهای داخلی بینی که ملتهب و متورم شده اند، زمان لازم دارند تا خود را ترمیم کنند و به حالت قبل بازگردند.

  • سلام دکتر من ۱۰ ماه عمل کردم به روش باز از ماه دوم یه طرف بینیم ورم داشت در صورتی که اون سمت اصلن ورم نداشت اوکی بود اما این سمت ورمش هنوزم هست دکترم سه بار بهم آمپول تزریق کردن ولی فاییده ای نداشت بعدش گفتن ماساژ بده انجام دادم یکم تاثیر داشت اما هنوز هست البته قبلا بینیم کج بوده دکتر میگه صاف شده بخاطر ورم هست مراجعه کردم بهم گفتن بعد از یکسال بیا تا اون قسمتی که ورم داره خالی کنم اما من میترسم بینیم بدتر بشه به نظر شما تنها راه همینه

  • دکتر حمیدرضا حسنانی گفت:

   سلام. ورم بینی های گوشتی خیلی دیرتر از بینی های استخوانی از بین میرود. در رابطه با کجی بینی در صورتی که تیغه بینی کچ باشد شاید نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشید. در صورتی که بینی تان گوشتی است یعنی جنس پوست بینی ضخیم است میتوانید بیشتر صبر کنید. اگر هم ظاهر بینی مشکل چندانی ندارد بهتر است با آن کنار بیایید ولی اگر نمیتوانید ظاهر فعلی کنار بیایید میتوانید بعد از یکسال در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.