۳ دقیقه
rasping2

نازک کردن پوست بینی های گوشتی

آنچه می خوانید...

برداشتن لایه چربی از پوست بیمار باید با احتیاط بسیار زیادی صورت بگیرد، زیرا در صورت افراط، خونرسانی به پوست بینی دچار اخلال شده و فشار ناشی از چسب و قالب گذاری بینی در پایان عمل می تواند باعث نکروز و سیاه شدن پوست گردد که حادثه ای فاجعه بار برای بیمار و جراح خواهد بود.

تفاوت بینی های گوشتی با بینی های استخوانی (غضروفی) در این است که بینی های گوشتی پوست ضخیم تری دارند.
جراحی زیبایی بینی فرآیندی است که به وسیله آن جراح فقط فرم اسکلت بینی را تغییر می دهد و تمام عمل زیر پوست انجام می شود. پس از اتمام عمل، جراح دوباره پوست را روی اسکلت جدید بینی فیکس می کند و آن را ترمیم می نماید. بنابراین اگر پوست بینی ضخیم باشد هنر نمایی جراح را پنهان می کند و آن همه تغییراتی که روی اسکلت بینی ایجاد شده است نمای بیرونی واضحی نخواهد داشت.

برای روشن شدن بهتر مطلب مثالی می زنم. فرض کنید مجسمه سازی با دقتی در حد میلی متر صورت یک مجسمه زیبا را بسازد. بعد روی مجسمه یک پتوی ضخیم بکشد. در این صورت هنر نمایی مجسمه ساز نمای چندانی نخواهد داشت. این مورد دقیقا در بینی های گوشتی اتفاق می افتد. بر عکس در بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست تغییراتی که جراح ایجاد می نماید به وضوح از زیر پوست نمایان است و تغییرات بعد از عمل چشمگیر خواهد بود.

 

از آن ا که ضخامت پوست بینی مهم ترین عامل موثر بر روی نتیجه رینوپلاستی است، برای رفع این مشکل در بینی گوشتی اولین نکته ای که به ذهن می رسد این است که چگونه می توان پوست بینی های گوشتی را نازک نمود. پوست از چندین لایه متفاوت تشکیل شده است که تقریبا به هیچ کدام از این لایه ها نمی توان دست زد زیرا باعث آسیب پوست خواهد شد و آسیب پوست فاجعه آور است زیرا تقریبا غیر قابل اصلاح است. تنها لایه ای از پوست که می توان به آن دست زد و از ضخامت آن کاست چربی زیر پوستی است. جراح می تواند بسیار با احتیاط و طوری که به لایه های دیگر پوست آسیبی وارد نشود این چربی را از پوست جدا کند و تا حدودی پوست بینی را نازک نماید. ولی باید توجه داشت که این اندازه نازک کردن آن قدر نیست که پوست بینی به وضوح نازک شود فقط مختصری بهتر می شود.
بنابراین چربی برداری از زیر پوست بینی گوشتی تا حد مختصری می تواند نتیجه جراحی بینی گوشتی را بهبود ببخشد ولی نمی تواند نتیجه ای مانند بینی استخوانی به بار بیاورد.
در نهایت باید گفت تقویت استحکام اسکلت بینی بهترین راه برای زیبا سازی بینی های گوشتی می باشد.

دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی

متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی بینی و صورت، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، دکتر حمیدرضا حسنانی دارنده بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را روی جراحی بینی متمرکز نموده و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عمل جراحی بینی موفق انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =