جراحی بینی و جراحی فک
دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی متخصص جراحی بینی

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی | جراح بینی


عضو جامعه جراحان گوش و حلق و بینی ایران | عضو جامعه جراحان پلاستیک صورت اروپا


جراحی بینی و جراحی فک

اگر فک پایین یا فک بالا، در فردی کوچک یا بزرگ باشد، جلو یا عقب باشد، ابتدا باید به متخصص فک و صورت مراجعه نموده و زیرساخت صورت را اصلاح نمایند. سپس برای جراحی بینی مراجعه کنند.

jaw surgery og

جراحي فك بايد اول انجام شود يا جراحي بيني؟

پاسخ به این سوال بستگي به اين دارد كه كدام فك قرار است جراحي شود.

جراحی فک بالا و جراحی بینی

اگر قرار است جراحي فك بالا انجام شود، اول بايد فك عمل شود و جراحي فك در اين حالت به جراحي بيني مقدم است. چون جراحي فك بالا ساختمان بيني را جابجا مي كند و اگر بيني جراحي شده باشد شكل بيني بعد از جراحي فك تغيير مي كند.

جراحی فک پایین و جراحی بینی

جراحي فك پايين و جراحی چانه نسبت به جراحي بيني تقدمي ندارد. در اين حالت فرقي ندارد كه جراحي فك اول انجام شود يا جراحي بيني. اين دو موضوع، ارتباطي با يكديگر ندارند.

اما به طور كلي جراحي هاي فك اگر قبل از جراحي بيني انجام شوند بهتر است چون در جراحي بيني، زواياي بيني را روي فك تنظيم مي كنيم. بنابراين اگر جراحي ها قبلاً انجام شده باشند و زيرساخت درست شده باشد بهتر است.
jaw

نتیجه گیری:

اگر قرار است جراحي فك بالا انجام شود، بايد اول، فك را عمل كنند ولي در جراحي فك پايين سخت گيري وجود ندارد.


 

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی در مورد جراحی فک و جراحی بینی

 
پرسش ۴۸۲۹
جراحی فک بالا قبل از عمل بینی یا بعد از آن

آیا درست است؟
nose 4829
پاسخ دکتر حسنانی:

کلاً هرگونه عملی روی فک بالا، بهتر است قبل از جراحی بینی انجام شود اگر قرار است جراحی روی فک انجام شود و فرم فک جابجا شود و تغییر کند باید اول حتماً فک بالا عمل شود و بعد جراحی بینی انجام شود ولی از آنجا که ارتودنسی تأثیر ناچیزی روی شکل فک دارد و بیشتر روی فرم دندان ها اثر دارد مثل جراحی فک نیست. هرچند بهتر است آنهم اول انجام شود بعد جراحی بینی انجام شود. ولی بهرحال چون تأثیرات آن خیلی شدید نیست همزمان برای کسی که ارتودنسی دارد می تواند عمل جراحی بینی انجام داد.


جراحی فک و جراحی بینی در مقالات دکتر حسنانیکوچک کردن بینی

یکی از مهمترین مراجعات جراحان بینی، افرادی هستند که درخواست عروسکی کردن بینی شان را دارند. به نظر شما چرا اینقدر کوچک شدن بینی برای افراد جذاب است؟ ریشۀ این مسأله احتمالاً به ساختار صورت ایرانیان برمی گردد....
 بسیاری از متقاضیان جراحی بینی از جراح خود می خواهند که بینی شان را کوچک نماید. اولا آیا بینی زیبا الزاما یک بینی کوچک است؟ ثانیا اصلا شاید جراحی فک، گونه یا صورت نیاز باشد و نه عمل بینی! download vide | 3.6 MB کوچک کردن بینی بدون تنفس صدادار و خروپف شبانه بسیاری از افراد فراموش می کنند که وظیفه اصلی بینی، ایجاد یک راه هوایی مناسب است و داشتن تنفس راحت برای افزایش کیفیت زندگی از زیبا بودن بینی مهمتر است . اگر بینی از حد مشخصی کوچکتر شود بدون شک قسمتی از راه هوایی قربانی می شود و این مساله باعث گرفتگی بینی، تنفس صدا دار و همچنین خرخر شبانه می شود . این مساله در مورد بینی های گوشتی اهمیت بیشتری دارد زیرا به دلیل وجود پوست ضخیم امکان تنگ شدن و از بین رفتن راه هوایی در این افراد بسیار بیشتر است .
مشاهده مطلب

جراحی بینی و جراحی فک

اگر فک پایین یا فک بالا، در فردی کوچک یا بزرگ باشد، جلو یا عقب باشد، ابتدا باید به متخصص فک و صورت مراجعه نموده و زیرساخت صورت را اصلاح نمایند. سپس برای جراحی بینی مراجعه کنند.
 جراحی فک بالا و جراحی بینی اگر قرار است جراحي فك بالا انجام شود، اول بايد فك عمل شود و جراحي فك در اين حالت به جراحي بيني مقدم است. چون جراحي فك بالا ساختمان بيني را جابجا مي كند و اگر بيني جراحي شده باشد شكل بيني بعد از جراحي فك تغيير مي كند.
 جراحی فک پایین و جراحی بینی جراحي فك پايين و جراحی چانه نسبت به جراحي بيني تقدمي ندارد. در اين حالت فرقي ندارد كه جراحي فك اول انجام شود يا جراحي بيني. اين دو موضوع، ارتباطي با يكديگر ندارند.
مشاهده مطلب

بینی نیمه گوشتی و چانه عقب رفته ای دارم 

در صورتیکه کاملا از انجام جراحی فک منصرف شده باشید استفاده از پروتز چانه برای شما امکان پذیر است .
مشاهده مطلب


new question og

new-question-og.jpg

با کلیک روی دکمه زیر، این مقاله را محبوب کنید: