جراحی بینی | رینوپلاستی
دکتر حمیدرضا حسنانی

دکتر حمیدرضا حسنانی متخصص جراحی بینی

متخصص و جراح گوش و حلق و بینی | جراح بینی


عضو جامعه جراحان گوش و حلق و بینی ایران | عضو جامعه جراحان پلاستیک صورت اروپا


جراحی بینی | رینوپلاستی

جراحی بینی یا رینوپلاستی عمل تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی بینی و با حفظ عملکردهای طبیعی آن است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر شکل دادن است. رینوپلاستی یا جراحی بینی به عملی گفته می شود که در آن، جراحی با در نظر گرفتن ملاحظاتی از قبیل عدم ایجاد مشکلات تنفسی، اقدام به زیباسازی و انجام تکنیک های جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی بینی با هدف تغییر شکل و بهبود ظاهر بینی می نماید. در این قسمت تمام نکات جراحی بینی به صورت خلاصه و سرفصل وار ارائه شده است.

nose surgery og
هنر شکل دادن به غضروف ها برای استفاده جهت شکل دادن به بینی

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

قبل از انجام عمل زیبایی بینی، باید ناشتا باشید. دو هفته سیگار نکشید. دو هفته مُسکن هایی مثل آسپیرین و بروفن مصرف نکنید. قبل از عمل به مدت 8 ساعت چیزی نخورید تا معده شما کاملا خالی باشد. تعدادی آزمایش، قبل از عمل جراحی باید انجام شوند. ممکن است نیاز باشد از بینی سی تی اسکن تهیه کنید. 
before surgery
قبل از جراحی بینی و عمل صورت باید برای انجام آزمایش خون مراجعه کنید.
در مورد نکات قبل از عمل بینی بیشتر بدانیم

professional nosejob

اقدامات بعد از عمل جراحی بینی

لطفا توصيه های این بخش را مطالعه نموده و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی با دقت اجرا کنید تا بهترين نتيجه ممكن را از عمل زیبایی بینی خود بگیرید . توصیه می شود که اين ليست را با خود همراه داشته باشيد و از روز جراحی شروع به پيروی از آن كنيد. 
after surgery
پماد زدن به بینی بعد از جراحی. تا زمانی که بخیه روی بینی تان است یعنی برای مدت یک هفته، بخیه ها را با استفاده از پماد مرطوب نگه دارید. بخیه های عمل زیبایی صورت نیز باید با پماد چرب و مرطوب نگاه داشته شود.
در مورد اقدامات بعد از عمل بیشتر بدانیم

happy after 2months

معیارهای زیبایی بینی

بینی زیبا چه شکلی است؟ اصلا آیا می توان برای بینی زیبا، استاندارد تعریف کرد؟ حتما شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند. امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند و بینی را که مطابق آن معیارها عمل شده باشد زیبا در نظر می گیرند . تعدادی از این معیارهای زیبایی در این مقاله معرفی شده اند. 
nose beauty3
در نمای نیمرخ، ارتفاع پل بینی در خانم ها باید اندکی پایین تر از آقایان باشد.
درمورد معیارهای زیبایی بینی بیشتر بدانیم

گام به گام تا یک عمل رینوپلاستی خوب و موفق

بهتر است حدود ۹۰ دقیقه قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید. از شب قبل از جراحی هیچ نوع خوردنی یا نوشیدنی را نباید مصرف کرده باشید. کارکنان بیمارستان اضطراب شما را درک می کنند و سعی می کنند با رفتار دوستانه خود شما را آرام کنند. فردای روز جراحی یک روز بعد از انجام عمل جراحی برای معاینه بینی به مطب دکتر حسنانی مراجعه خواهید نمود. یک هفته پس از جراحی برای باز کردن اسپلینت بینی و بخیه های بیرونی به مطب دکتر مراجعه می کنید. 
welcome esدر مورد مراحل جراحی بینی بیشتر بدانیم

جراحی بینی استخوانی:

مهمترین شاخص در نتیجه نهایی زیبایی بینی، ضخامت پوست است. اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) می گویند. این بینی ها نتیجه زیبایی بهتری دارد و با احتمال خیلی بیشتر رضایت بیمار و اطرافیانش فراهم می شود. از طرف دیگر اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و از غضروف های غیر محکمی بر خوردار باشد به آن بینی گوشتی می گویند و نتیجه جراحی ضعیف است و رضایت بیمار و اطرافیانش از جراحی کمتر است. حالت های ترکیبی دیگری هم وجود دارد. برای مثال بینی با پوست ضخیم و غضروف های ضخیم ( نیمه گوشتی ) یا بینی پوست نازک و غضروف های نازک ( نیمه استخوانی ) یا بینی با ضخامت متوسط و... در نهایت باید گفت هر قدر غضروف های بینی محکم تر باشد و پوست بیمار نازک تر باشد امکان ایجاد تغییرات مورد نظر بیمار و جراح بیشتر است. 
bony nose surgery og
اصلاح قوز بینی، افتادگی بینی و غیرقرینگی نوک بینی با عمل جراحی بینی توسط دکتر حسنانی
اطلاعات بیشتر در مورد جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی:

با تکنیک های قدیمی تر ، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند، حالت داده می شوند و بازآرایی می شوند، برگشت یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد. 
swelling
بینی های گوشتی ورم بیشتری را تجربه می کنند، لذا این افراد باید بیشتر صبور باشند.

جراحی بینی عروسکی:

در مورد زیبایی بینی و صورت استاندارد های جهانی وجود دارد. به عبارت دیگر با نزدیک تر شدن فرهنگ ها در اثر رسانه های جمعی فراگیر استاندارد های زیبایی هم حالت جهانی یافته است. استاندارد های زیبایی با تجزیه و تحلیل صورت زیباترین افراد به دست آمده است. در مورد زیبایی بینی این استاندارد ها بر اساس شکل، اندازه و زوایای اجزای مختلف بینی نسبت به هم و نسبت به صورت مشخص شده است. نکته مهمی که در این رابطه باید ذکر کرد این است که استاندارد به صورت یک محدوده می باشد و به صورت یک عدد دقیق نیست. 
doll

در مورد جراحی بینی عروسکی بیشتر بدانیم

رینوپلاستی ترمیمی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از جراحان پلاستیک با آن برخورد می کنند افرادی هستند که بلافاصله بعد از جراحی از ظاهر بینی خود ابراز نارضایتی می کنند و از جراح خود درخواست می کنند که تا دیر نشده باید برای شان ترمیم انجام دهند! افرادی که برای جراحی مراجعه می نمایند باید آگاه باشند که اولا تا دو ماه بینی ورم عمده دارد و بزرگتر از اندازه واقعی است. بنابراین قضاوت در مورد سایز آن صحیح نیست . بعد از دو ماه نیز اگر فرد از ظاهر بینی خود رضایت کافی نداشته باشد باید به این نکته توجه نماید که عمل ترمیم تا یک سال از نظر علمی صحیح نیست. زیرا پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال، مجددا از روی ساختار خود جدا شود احتمالاً آسیب می بیند. آسیب دیدن پوست بینی فاجعه ای غیر قابل جبران است . 
gallery revision og
جراحی بینی ترمیمی. معاینه قبل از عمل ضرورت دارد.

کاربرد لیزر در جراحی بینی

درست است که لیزر در شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، مثلاً در علم چشم پزشکی واقعاً لیزر پیشرفت خارق‌العاده‌ای کرده و همکارای چشم پزشک ما کارایی می کنند که باعث تعجب همه می شود. ولی لیزر در زمینه رینوپلاستی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است. یعنی اینکه جراحی زیبایی بینی با لیزر انجام نمیشود. در عمل رینوپلاستی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر است. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان‌پذیر نیست. این از آرزوهای ما است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. یعنی بدون اینکه دست به تیغ بزنیم با لیزر بینی را عمل کنیم، ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی فقط نقش تبلیغاتی دارد و بس! 
laser in rhinoplasty og
لیزر نقشی در جراحی بینی ندارد.
در مورد کاربرد لیزر در جراحی بینی بیشتر بدانیم

استحمام بعد از عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی تا یک هفته پانسمان روی بینی دارید و نباید اجازه دهید پانسمانتان خیس شود. بنابراین نمی توانید مطابق عادت معمول به حمام بروید. در این یک هفته اگر نیاز به حمام رفتن پیدا کردید، باید از یک نفر بخواهید تا شما را در حمام همراهی کند و به شما کمک کند. زیرا وقتی به تنهایی اقدام به شستن موها می کنید مجبورید سرتان را رو به جلو خم کنید و ممکن است اسپیلینت بینی را خیس کنید. 
bathing after rhinoplasty
روش صحیح استحمام بعد از جراحی بینی و عمل صورت
در مورد استحمام بعد از جراحی بینی بیشتر بدانیم

عوارض جراحی رینوپلاستی

هرگونه جراحی در بهترین شرایط ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورتی که متقاضی جراحی هیچگونه سابقه بیماری داخلی نداشته باشد و پوست، مخاط، استخوان، غضروف وی در حالت نرمال باشد عوارض جراحی پلاستیک بینی چندان قابل توجه نیست و بسته به مهارت جراح می تواند تا حد بسیار ناچیز تقلیل یابد با این حال دو دسته عوارض می تواند بعد از جراحی بینی ایجاد شود. این عوارض شامل عوارض عملکردی و عوارض زیبایی می باشند.

جراحی بینی برای تنوع

معمولا کسانی که عمل بینی انجام می دهد، انحراف بینی، کجی بینی، قوز بینی، بزرگی بیش از حد یا مشکلی از این دست داشته باشند. انجام جراحی بینی برای کسانی که بینی شان ایرادی ندارد و فقط برای ایجاد تنوع اقدام به جراحی می کنند، عمل صحیحی نیست. بسیاری از افرادی که برای این منظورها مراجعه می کنند با مسائل روانی دست و پنجه نرم می کنند. مثلا بیماری هایی هست که در آن فرد با ظاهرش مشکل دارد و به هیچ وجه ظاهرش را قبول نمی کند. برخی افراد شخصیت های مرزی دارند. برخی افراد شیفته صورت زیبای خود هستند و خود را بسیار برتر از دیگران می پندارند و هدفشان از رینوپلاستی دستیابی به چهره ای ایده آل است. برخی افراد مشکل افسردگی دارند. ازدواج ناموفقی در گذشته داشته اند و در صدد ایجاد تنوع و تغییر و تحول در زندگی خویش هستند. به درخواست مشاوره زیر که آذرماه همین امسال توسط یکی از دوستان مطرح شده توجه کنید: 
rhinoplasty mental considerations og
انجام جراحی بینی برای تنوع و برای عوض شدن حال و هوای شما، کار اشتباهیست.
مقاله دکتر حسنانی را در مورد جراحی بینی برای تنوع بخوانید

شستشوی بینی بعد از عمل بینی

برای شستشوی بینی روش ها و وسائل مختلفی معرفی شده است. انواع پوارها، بطری ها و ظروف مخصوص شستشوی بینی در حال حاضر به بازار آمده و در داروخانه ها در دسترسند. اما برای شستشوی بینی عمل شده بهترین روش به عقیده دکتر حسنانی، استفاده از سرنگ مطابق روشی است که متعاقبا شرح داده می شود.

انتخاب جراح بینی

به طور کلی انتخاب، کار مشکلی است. به ویژه وقتی گزینه های پیش رو زیاد باشند. انتخاب جراح بینی نیز از انتخاب های حیاتی زندگی است. اگر عمل بینی شما رضایت بخش نبود، تا یک سال نمی توانید هیچ اقدامی انجام دهید. اگر دوبار عمل کردید و باز هم بینی شما زیبا نشد، برای بار سوم و چهارم، دیگر بعید است بتوانید جراحی بینی موفقی داشته باشید. بنابراین در انتخاب جراح بینی باید بسیار دقت کنید.

تاریخچه رینوپلاستی:

تاریخچه رینوپلاستی به هزاران سال پیش در هند قدیم باز می گردد زمانی که "سوشروتا" Sushruta از پوست پیشانی برای بازسازی بینی استفاده کرد. در هند قدیم برای مجازات متهمان نوک بینی آنها را می بریدند و سوشراتا از این تکنیک برای ترمیم بینی بهره برد. از آن زمان سال ها گذشته است و تکنیک های جراحی بینی پیشرفت زیادی کرده است ولی امروزه آن تکنیک ها برای افرادی که بینی خود را در اثر تصادف، سرطان یا گاز گرفتن حیوانات از دست داده اند استفاده می شود.
تاریخچه جراحی بینی
سوشراتا ۶ قرن قبل از میلاد مسیح، از تکنیک ترمیم بینی با پوست پیشانی استفاده می کرد.

ادامه...

آخرین سوالات جواب داده شده

  
   
پرسش ۵۷۸۳

سلام اقای دکتر من بینیمو 4ماهه اصفهان عمل کردم وخیلی دوسداشتم بینیم عروسکی وقوس دارباشه ولی دکترم فقط یه قوس خیلی کم به بینیم داده که ورم بینیم هرچی کمترمیشه این قوس داره ازبین میره.میخواستم بدونم با بی حسی موضعی میشه فقط قوس بینی رو زیاد تر کرد؟
پاسخ دکتر حسنانی:

سلام. توصیه من این است که از فکر این کار بیرون بیایید و با همین بینی ای که دارید کنار بیایید. ولی خوب اگر خیلی اصرار دارید که این کار را بکنید باید حتما 1 سال از عملتان گذشته باشد. زودتر اقدام به این کار نکنید.


 
پرسش ۵۷۸۲

داداشم یک ماه چندروز عمل بینی انجام داده چون قبلاتریاک مصرف میکرده الان هی میخاداستفاده کنه مانع کشیدنش میشیم بخواداستفاده کنه آیایرابینی مشکل سازست باعث تغییر شکل بینی میشه یانه؟
پاسخ دکتر حسنانی:


بعد از 1 ماه از عمل منعی ندارد.


 
پرسش ۵۷۸۱

اقای دکترشرمنده بخوام آنتی بیوتیک بخورم برابینی ضررنداره مثلارآکوتان یاکپسول داکسی سایکلین
پاسخ دکتر حسنانی:


سلام. بعد از 1 ماه منعی ندارد.


 
پرسش ۵۷۸۰

راستش دکترا میگن طبق این عکس شما باید دچار گرفتگی بینی در سمت راست باشین ولی من مشکل کمتری در سمت راست دارم ولی در سمت چپ گرفتگی وحالت چسپندگی زیادی دارم
nose 5780
پاسخ دکتر حسنانی:

سلام. طبق یک عکس که نمی شود در مورد شما نظر داد. باید حتما توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی از نزدیک معاینه شوید تا بتوانند تشخیص دهند که مشکل شما چیست. ولی در کل اگر که شما آلرژی داشته باشید و آلرژی باعث بزرگی شاخکها و ورم کردن مخاط شده باشد معمولا این جراحی ها کمکتون نمی کند و درمانش دارویی است. استفاده از اسپری های ضد حساسیت به شما توصیه می شود. ولی خوب برای ابراز نظر دقیق حتما باید از نزدیک معاینه شوید. من هم قول نمیدهم که بتوانم مشکل شما را حل کنم. ممکن است بیاید و بگویم کاری از دستم بر نمی آید. بهرحال اگر گذارتان به تهران افتاد می توانم من هم یک معاینه کنم.


 
پرسش ۵۷۷۹

شرمنده من دماغمو پنچ ماه پیش عمل کردم گوشتی بودورمش نمیخوابیدبرام دکترم کورتون تزریق کرد ولی ازوقتی تزریق کرده نوکش گردترشده و تیغه بینیم فرورفته شده..مبخواستم ببینم درست میشه،؟ الان ده روزک تزریق کرده
پاسخ دکتر حسنانی:

گاهی به دنبال تزریق کورتون، آن محلی که کورتون تزریق شده فرو رفته می شود. این حالت معمولا 6 الی 7 ماه طول می کشد و به صورت خود به خود اصلاح می شود. می شود برای تسریع در روند اصلاح شدنش در آن منطقه ای که فرو رفته است مقداری فیلر تزریق کرد که بعد از یک مدتی آن پوست هم خود را بازسازی می کند. ولی به هر حال تصمیم این موارد با دکتر خودتان است. ایشان خودشان باید تصمیم بگیرند که می خواهند چه کاری انجام دهند.


 
پرسش ۵۷۷۸

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر ببخشید بدموقع مزاحمتون شدم بنده حدودا چهارماهه که عمل کردم و دکتر بنده ماساژ بینی رو تجویز کرده، و من هم طبق خواسته ی ایشون در طول درمانم ماساژ بینیم رو انجام دادم بینی بنده استخونی هستش و الان کناره های بینیم (تیغه ی بینیم) ورم داره به طوری که وسط بینیم رو گرد نشون میده و یجورایی انگار ورم بینیم سفت شده میخواستم بدونم زدن آمپول کورتون رو شما صلاح میدونید؟چون بینیم استخونی هست و اینقدر ورم داره خیلی نگرانم و میترسم شکل نهایی بعد از عمل همین باشه، لازم به ذکر هست که بنده استعمال دخانیات (سیگار) هم دارم لطفا راهنمایی لازم رو به بنده بگید بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم بسیار سپاسگذارم🙏🏻
پاسخ دکتر حسنانی:

سلام. برای بینی هاییکه پوست نازکی دارند تزریق کورتون توصیه نمی شود. تزریق کورتون برای بینی هایی است که پوست کلفتی دارند و نوک بینی خیلی ورم دارد بیشتر توصیه می شود.


 
پرسش ۵۷۷۷

اقای دکتر من میخام عمل کنم ولی خیلی میترسم احساس میکنم تو میانسالی بینیم شل میشه میفته😖 تورخدا صادقانه بهم بگید طرز فکرم درسته؟اخه بم میگن ۴۰ یا ۵۰ سالت شه بینیت شل میشه
پاسخ دکتر حسنانی:

سلام. اولا که همه آدمها وقتی سنشان میرود بالا بینی یک کم شل می شود و پایین می آید. نه فقط بینی، کل صورت. بخاطر اینکه همه مواد سازنده اسکلت صورت و پوست صورت دارای تغییرات متعددی می شوند و کلا بافت شل می شود. یعنی سن که بالا می رود هم بافت صورت شل می شود و پایین می آید هم بافت بینی. یعنی شما افراد خیلی مسن را که نگاه کنید میبینید بینی و صورت کلش آمده است پایین. این چیزی است که همه را درگیر میکند. چه عمل کرده باشید چه عمل نکرده باشید. بنابراین شما چه عمل بکنید چه نکنید با افزایش سن دچار افتادگی نوک بینی و افتادگی صورت می شوید. این درهر صورت فرقی به حالتان نمی کند. حالا عمل که کنید بهرحال چون فرم بینی عوض می شود و نوک بینی یک خرده می رود بالاتر در سن بالا هم شما وقتی نگاه میکنید می بینید که نسبت به اطرافیانتون که نوک بینی شان از اول پایین تر بوده، نوک بینی یک خرده بالاتر ایستاده است. ولی مثلا یک فرد 20 ساله که بینی اش را عمل می کند و سر بینی می رود بالا، اگر با خواهرش در نظر بگیرید که عمل نکرده است و سر بینی اش پایین است در 65 سالگی نوک بینی آن فردی که عمل کرده است یک خرده بالاتر است ولی هردوتا نوک بینی ها آمده است پایین.


 
پرسش ۵۷۷۶

سلام اقای دکتر ممنون که وقت میزارید برای راهنمایی من دو ماه پیش بینیمو عمل کردم به نظر میاد کج باشه نسبت به لبهام و یک طرف افتادگی داره یکی از چاله های پره بینیم کامل گود و یکی گودی خیلی مختصری داره امکان داره این کجی و افتادگی بینیم مربوط به ورم باشه؟ به نظر شما نیاز به عمل ترمیمی داره؟ سوارخهای نامتقارن به خاطر ورم هستش؟ یا باید ترمیم بشه؟ ایا کج بودن بینی نسبت به لبم ربطی به نامتقارن بودن سوراخها دارد؟ من از پزشکم خواسته بودم بینی من قوس داشته باشه ولی ظاهرا قوس نداره با توجه به اینکه یک ماه و نیم از عمل میگذره امکانش هست قوس ایجاد بشه؟ یا در همین حد راست میمونه؟
پاسخ دکتر حسنانی:

سلام. از آنجا که بینی در 6 ماه اول خیلی تغییرات می کند من به مریض هایی که زودتر از 6 ماه سوال میفرستند جواب نمی دهم بعد از 6 ماه که ورم نسبتا خوابیده است و تغییرات بینی مشخص شده است اگر مشکلی داشتید دوباره سوال کنید من جواب می دهم. نگران هم نباشید. چون زودتر از 1 سال نمی توان هیچ گونه اقدام ترمیمی روی بینی تان انجام داد. یعنی بینی تان اگر به نظر خودتان هر عیب و ایرادی هم داشته باشد الان پزشک شما نمیتواند کاری انجام دهد چون زیر یک سال اقدام ترمیمی کردن اشتباه است فعلا باید صبر و حوصله داشته باشید تا حداقل 6 ماه بگذرد بعد از 6 ماه اگر مشکلی داشتید می توانید دوباره سوالتان را بپرسید.


 
پرسش ۵۷۷۵

با سلام خسته نباشید ،آقای دکتر من تقریبا ۷۰ روزه عمل بینی انجام دادم قبلا ۴.۵ سال پیش شکستگی بینی داشتم یکم انحراف به راست داشت و یک استخوان اط قسمت کناره ی بینی ام زده بود بیرون الان اون اسخوان برداشته شده ولی انحرافش به هیچ عنوان تغییر نکرده به دکترم هم گفتم گفت اون درست نمیشه ،و یه ماساژ داده بهم انجام میدم ،من بینی هایی دیدم واقعا کج و بزرگ بودن و با عمل درست شدن تعجبم از این هستش چرا بینی من رو نتونسته درست کنه
پاسخ دکتر حسنانی:

اصلاح انحراف بینی واقعا یکی از مشکل ترین قسمتهای جراحی پلاستیک است. خیلی وقتها نمی شود به مریض قول داد که من در همان دفعه اول می توانم انحرافت را اصلاح کنم. شاید بعضی مواقع یک عمل ترمیمی بعد از 1 سال از عمل اول نیاز باشد برای اینکه آن انحراف ترمیم شود. بعضی وقتها حتی با دو سه بار عمل هم صد در صد اصلاح نمی شود. خیلی وقت ها هم هست که با جراحی همان دفعه اول اصلاح می شود. در هر حال اصلاح انحراف بینی یکی از مشکل ترین قسمتهای جراحی پلاستیک است.


 
پرسش ۵۷۷۴

باسلام وعرض ادب و احترام؛؛ببخشید اقای دکتر من احساس میکنم کمی تو دماغی حرف میزنم و از سوراخ سمت راست بینی هم ورود و خروج هوا باشدت بسیار کمتری نسبت به راست انجام میشه و توازدحام جمعیت احساس تنگی نفس میکنم:::نیاز به عمل داره و آیا پس از عمل اگراحیانا پولیپ باشه تغییری در صدایم میکنه؟؟مداحی میکنم-----بسیار سپاسگزارم
پاسخ دکتر حسنانی:

سلام. اینجوری نمی شود جواب این سوال را داد. بالاخره گرفتگی بینی علتهای مختلفی دارد. باید حتما معاینه شوید تا بشود تشخیص داد. اگر هم که مشکلی باشد که نیاز به عمل داشته باشد که بعد از عمل صدا و تنفستان قاعدتا بهتر می شود.

 

پرسش و پاسخ با دکتر حسنانی در مورد رینوپلاستی

 
پرسش ۴۸۹۱
مشکل تنفسی بعد از عمل رینوپلاستی

سلام اقای دکتر لطفا راهنماییم کنید، من دو ماهه عمل رینوپلاستی انجام دادم و مشکل تنفسی دارم یعنی طوری که باید خلاف جهت بخوابم تا گرفتی بینیم حل شه، به نظرتون حل میشه یا باید باز جراحی شم؟😭
پاسخ دکتر حسنانی:

اگر در حالت نشسته مشكل تنفسي داشته باشيد و معمولاً يك طرف باشد (فقط سمت چپ يا فقط سمت راست) و جابجا هم نشود در اين صورت به احتمال زياد بايد دوباره جراحي بشويد ولي اينكه جهت گرفتگي عوض مي شود و گاهي چپ است گاهي راست است و گاهي در خواب مشكل داريد و حين دراز كشيدن مشكل داريد احتمال اينكه جراحي بخواهد كمتر است و معمولاً درمان آن دارويي است.


با کلیک روی دکمه زیر، این مقاله را محبوب کنید: